מחר בבוקר יפגינו פעילי מגמה ירוקה מול משרד הבריאות בירושלים, בדרישה להפסיק לעכב את חוק מים אפורים. הפעילים יסחטו מפת ארץ ישראל גדולה אל תוך אסלה, ויקראו למשרד הבריאות: "ישראל נסחטת לאסלה- חוק מים אפורים הוא הפתרון"

כלים
שימוש חוזר במים אפורים (מי מקלחת, כביסה וכיורים היכולים לשמש להשקיה ולהדחת אסלות) הוא אמצעי יעיל ומשמעותי בחסכון במים.

משרד הבריאות מסרב לקחת אחראיות על הנושא ומותיר את שוק המים האפורים ללא הרגולציה שלה הוא זקוק. "המשרד נוהג באטימות כלפי משבר המים ומתייחס אליו כבעיה של משרדים אחרים וכך הוא מעוניין שיישארו פני הדברים. מים אפורים הם משאב יקר, ולכן ממשלת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה להמשיך להתעלם מאחד הפתרונות היעילים והחסכוניים ביותר. על מקבלי ההחלטות להקשיב לרחשי הציבור ולמומחים ולהתקדם אל עתיד חסכוני- במים ובכיס שלנו." אומרים במגמה ירוקה.

לצורך המחשה, בכל הדחת אסלה נשטפים לביוב 9 ליטרים של מי שתייה טהורים. בהסתמך על הנתון של רשות המים, לפיו הדחת מי אסלה מהווה כ-35% מצריכת המים הביתית, הרי שהטמעת מערכות מים אפורים בשליש מן הבתים בארץ תוכל לחסוך כ-75 מיליון קוב מים בשנה.

ובחזרה לכיס שלנו, לאור העלאת התעריפים, החיסכון הכספי הצפוי מהטמעת מערכות מים אפורים יוכל להגיע עד סכום של כאלפי שקלים בשנה למשפחה בת ארבע נפשות. כלומר, מדובר בפתרון זמין ויעיל אשר ישמור על הכיס שלנו וגם יחסוך במים.

שימוש במערכות לטיפול והשבה של מים אפורים נהוג במדינות רבות בהן קיימת מצוקת מים ביניהן אוסטרליה,יפן, ארה"ב וירדן. "היעדר מנגנון שכזה במדינה כמו ישראל כמוהו כעיוורון וחירשות לפתרון שנמצא כבר כאן. הסדרת הנושא תעזור בחסכון במים, ותהווה כמעין מקור מים נוסף בגודל של מתקן התפלה בינוני." אומרים במגמה ירוקה.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS