שר החינוך, גדעון סער, והשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ, הודיעו היום בועדת שרים על מהלך הסברה רחב היקף במסגרת המאבק בצריכת אלכוהול בקרב ילדים ובני נוער. שר החינוך, ח"כ גדעון סער: "יש חשיבות מכרעת לחיזוק ולהרחבת הפעילות החינוכית וההסברתית בבתי הספר כנגד צריכת אלכוהול. מערכת החינוך חייבת להעביר מסרים ברורים אודות הסכנות הנובעות מצריכת אלכוהול בקרב ילדים ובני נוער. שילוב כל הגורמים הבאים במגע עם הילדים ובני הנוער ויצירת רצף חינוכי והסברתי בין המערכת הבית ספרית לבין המסגרות השונות של החינוך הבלתי פורמאלי - חיוניים במטרה לחולל תהליך של שינוי ולעצור את התופעה הקשה"

השר לביטחון פנים, ח"כ יצחק אהרונוביץ' הוסיף כי "אלכוהול ושימוש בסמים הם מחוללי פשיעה בקרב האוכלוסייה בדגש על בני הנוער. שתיית האלכוהול התפשטה כמו מגיפה בעם ישראל, על כל חלקיו ובעיקר בקרב בני הנוער. הגיע הזמן לטפל במגיפה הזאת, גם במחיר של צעדים דרסטיים. זה הזמן להמשיך בצעדים ולא להרחיב בדיבורים"

משרד החינוך הפיץ החודש חוזר מנכ"ל ובו נוסח החוק החדש למאבק בצריכת אלכוהול. בחוזר מנכ"ל ישנם הסברים על החוק החדש, השלכותיו וכן, הנחיות לבית הספר לקיים שיחות הסברה לתלמידים לקראת היציאה לחופש הגדול.

כמו כן, לתעודות הסיום תצורף אגרת הסברה להורים ולתלמידים הכוללת את נוסח החוק החדש, עובדות שחשוב לדעת על הסכנות הטמונות בשתיית אלכוהול והנחיות להתנהגות במקרי חירום. חומרי הסברה על החוק החדש המיועדים לתלמידים ולהוריהם מטעם משרד החינוך והרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול – פורסמו גם באתר האינטרנט של שפ"י.

פעילות זו הינה חלק ממהלך הסברה שמוביל משרד החינוך בשיתוף המשרד לביטחון הפנים בעקבות יוזמת החקיקה של הממשלה בנושא. יצוין, כי משרד החינוך שותף לתוכנית הלאומית לצמצום צריכת האלכוהול. היחידה למניעת סמים, אלכוהול וטבק שבמשרד החינוך מפעילה בבתי הספר העל יסודיים מערך הטמעה של החוק החדש לקראת היציאה לחופשת הקיץ.

המסרים העיקריים המועברים לתלמידים: אלכוהול אמנם אינו אסור על פי החוק, אך הוא מסוכן ומזיק. אלכוהול הינו סם!! הוא נספג במהירות בגוף ולכן הוא "עולה מהר לראש". כשאת/ה שותה אלכוהול - לוקח לך יותר זמן להגיב , ולכן הדבר מסוכן בזמן נהיגה. שיווי המשקל מתערער, את/ה מאבד/ת שליטה על הגוף ובכך מאבד/ת אחריות על מעשיך. את/ה פוגע באיברים חיוניים בגופך - בכבד, במח, בכלי דם, בעצבים ועוד. כשאת/ה שותה אלכוהול - אתה עלול לפנות לאלימות - לפגוע ולהיפגע.

בחוק החדש שנכנס לתוקפו בחודש אפריל 2010 , "חוק המאבק בתופעת השכרות" נוספו ההגבלות הבאות:

"סמכות תפיסה והשמדה":

  • אסור לאדם לשתות או להחזיק משקה המכיל אלכוהול בכלי פתוח: בקבוק, פחית, כוס, וכדומה במקום ציבורי או ברכב הנמצא במקום ציבורי בין השעות 21:00 בערב לבין 06:00 בבוקר.
  • שוטר רשאי לתפוס או להשמיד את המשקה או את כלי הקיבול שלו, לרבות שפיכה מיידית של המשקה והשלכת כלי הקיבול לפח.
  • קטינים (תלמידים מתחת לגיל 18) אינם רשאים לשתות או להחזיק משקה המכיל אלכוהול בכלי פתוח: בקבוק, פחית, כוס, וכדומה במקום ציבורי או ברכב הנמצא במקום ציבורי בכל שעות היממה.

איסור קניה ואספקה של אלכוהול לקטין

מי שקונה אלכוהול עבור קטין או מי שמספק אלכוהול לקטין עובר על החוק ודינו חצי שנת מאסר. החוק קובע: מי שמכר, הגיש או סיפק משקה משכר לקטין מודע לכך שמדובר בקטין אלא אם הוצגה לו תעודה מזהה לפיה האדם אינו קטין.

ההוראות בנושא אלכוהול בחוק הקיים היום כוללות איסור מוחלט של מכירת אלכוהול לקטין ( מתחת לגיל 18 ) ואיסור נהיגה במצב שבו יש יותר מ 0.05% אלכוהול בדם = לכוס בירה/יין או כוסית משקה חריף.