השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן: "הממשלה קיבלה היום החלטה היסטורית המעדיפה את האינטרס הציבורי הרחב ומתקנת טעויות עבר שבאו על חשבון הציבור. חופי ישראל הן משאב במחסור ועלינו לעשות הכול כדי לשמור על גישה פתוחה ושוויונית אליהם לכלל הציבור"

כלים

הממשלה אישרה היום החלטה לפיה תונחה הועדה המחוזית לבחון מחדש את התוכנית לחוף פלמחים תוך יכולת לשנות גם את ייעוד הקרקע לשטח ציבורי פתוח.

השר נאמן הבהיר לפרוטוקול שהמשרד להגנת הסביבה רשאי להגיש תוכנית חלופית שתיעד את החוף כשטח ציבורי פתוח בנוסף הבהיר השר נאמן שהועדה המחוזית רשאית לקבל כל החלטה כולל שינוי יעוד השטח. רוה"מ שב והבהיר בדיון את החשיבות שרואה בשמירה על החופים כשטח ציבורי פתוח לשימוש הציבור הרחב .

השר ארדן הנחה את רשות הטבע והגנים להגיש תוכנית לוועדה המחוזית לייעוד השטח כגן לאומי וחוף ציבורי פתוח.חוף פלמחים הינה רצועת חוף טבעית וייחודית המשרתת כמיליון מתושבי אזור ראשון לציון, רחובות, יבנה, נס ציונה, גן רווה ועוד. אזור פלמחים הינו אחד המרחבים הפתוחים הבודדים שנותרו באזור המרכז, המשלב ערכי טבע, נוף, ומורשת בסמוך לחוף הים.

בשנת 2000 אושרה התוכנית לבניית כפר הנופש פלמחים. הפרויקט עתיד להבנות על שטח של 70 דונם, במרחק של 100 מטרים בלבד מהחוף ויכלול 350 חדרים, חנויות ועוד. מכירת הקרקע ליזמים בסכום של 8 מליון דולר בלבד יתבצע בסמוך לחקיקת החוק לשמירה הסביבה החופית.

ח"כ ניצן הורוביץ ברך על ההחלטה להשאיר את חוף פלמחים בידי הציבור ולא להפקירו בידי יזמי נדל"ן. "מדובר בניצחון סביבתי חשוב" אומר ח"כ הורוביץ, "ניצחון הציבור על כרישי הנדל"ן, השם את טובת הציבור לפני טובת בעלי האינטרסים הכלכליים. שוב הוכח שמאבק צודק, נחוש וממושך מביא תוצאות. זהו יום של גאווה לארגוני הסביבה. חוף פלמחים היה עד כה משאב טבע לרווחת הציבור כולו, ומעתה הוא גם יישאר כך ללא עוררין".

בחברה להגנת הטבע, אמרו היום בתגובה: "החברה להגנת הטבע מברכת את הממשלה על החלטה אמיצה ונכונה. אנחנו מקווים כי הוועדה המחוזית, שתידרש לנושא מחדש, תחזיר את החוף לרשות הציבור ולא תתיר להקים בו מיזם נדל"ני. יש בישראל מעט מדי חופים פתוחים וטבעיים ועלינו להגן עליהם".

עו"ד קרן הלפרין מוסרי, ראש תחום קהילה וסביבה ב'אדם טבע ודין': "זהו יום חג לכל הציבור במדינת ישראל. מדובר בהחלטה חשובה של הממשלה, אשר הפנימה כי אין מחיר לאחת מרצועות החוף הנדירות והייחודיות בישראל. אין ספק כי לאור החלטת הממשלה, על הוועדה המחוזית לדחות על הסף כל תוכנית לבנייה על החוף. אנו סבורים כי החלטת הממשלה שהתקבלה היום תשמש בעתיד תמרור אזהרה לנגד עיניהן של רשויות המדינה, שעה שהן שוקלות האם למכור שטחי ציבור יקרי ערך ליזמים פרטיים" .

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS