כלים

ביום רביעי (23.3.11), התקיים הכנס החמישי השנתי "הכל חקיק" של תכנית הציונות הדתית בקריה האקדמית אונו בשיתוף מקור ראשון. במסגרת הכנס הושק מכון ברלניר, קליניקה ליוזמות חקיקה במבט יהודי. מכון ברלינר עוסק בעריכת דין חקיקתית. במסגרת זו יוזמים הסטודנטים דתיים וחרדים שינויים חברתיים באמצעות הצעות חוק שאותן הם מנסחים ומלווים בכל שלבי החקיקה בכנסת

בקליניקה שוקלים לטפל בתחילה בשני נושאים: הראשון, מרוץ הסמכויות בין בית הדין הרבני לבין בית המשפט לענייני משפחה. בני זוג המעוניינים להתגרש נמצאים במרוץ מי יגיש ראשון את בקשת נישואים. לגבר משתלם לפתוח תיק בית הדין הרבני ואילו לאישה בבית המשפט לענייני משפחה. כיום ישנה ועדה העוסקת בבחינת הנושא. הקליניקה עוקבת אחרי התרחשות ותגיב כשיתבקש זאת במטרה למצות את תהליך שלום הבית.

הנושא השני, חוק תרומות האיברים. למרות השינויים הנושאים שנעשו בחוק, רוב הדתיים והמסורתיים לא תורמים איברים. המטרה: שינוי החוק על מנת ליצור שינוי לתרומה בקרב הציבור הדתי ומסורתי.

במהלך הכנס נחשפו הנוכחים לתוצאות סקר העוסק ב"חוק הצרכנים החדש" הסקר בדק את יעילות ויישום החקיקה בחוק זה. ע"פ מחקר מיוחד שהוזמן על ידי מכון המחקר פאנלס ביחד עם המסלול למנהל עסקים של תוכנית הציונות הדתית.

המחקר המלא שהוצג כנס כלל אלמנטים נוספים על משמעות החוק ויהווה בסיס לאחד מהמושבים בו יתארחו ח"כ זבולון אורלב וראש התוכנית למנהל עסקים של התוכנית, החשב הכללי לשעבר של משרד האוצר ירון זליכה בהנחיית עורך הכלכלה של מקור ראשון ערן בר טל.

הרב משה רייס, ראש תכנית הציונות הדתית ציין כי "אנו מאמינים שהציבור הדתי לאומי צריך ויכול להיות גשר בין חלקי החברה הישראלית. בקליניקה שמנסה להשפיע על העיצוב של דמותה של מדינת ישראל, מיישמים זאת הלכה למעשה, בבחירת סטודנטים דתיים לאומיים, חרדים וחילוניים".

לאור חזון תוכנית הציונות הדתית בקריה האקדמית, תכני החקיקה בהם תעסוק הקליניקה יהיו תכנים ערכיים הנוגעים לנושאים חברתיים ולנושאים של זהות יהודית. בהמשך למגמה זו יצוין כי הקליניקה נערכת בשיתוף פרויקט 'צוהר לחקיקה' של ארגון רבני צוהר.

את הקליניקה מנהל ד"ר אביעד בקשי אשר כתב דוקטורט בנושא: "משמעותה החוקתית של ישראל כמדינת לאום ועוסק מזה שנים בפעילות בכתב ובעל פה מול ועדות הכנסת בתחומי חקיקה שונים. המנהל האקדמי של הקליניקה הוא הרב ד"ר יצחק כהן, מרצה בכיר וחבר סגל בפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

עדכונים אחרונים

נוב 12, 2019

עבודות סמינריון ולימודים

סמינריון, עבודות סמינריון, עבודה סמינריונית, כתיבת סמינריון, כתיבת עבודות, כתיבת עבודה…
יונ 13, 2019

מתקשים במקצועות אנגלית ומתמטיקה? מרכזי לימוד מטיק- הצלחה אישית לכל תלמיד

כמעט כל הורה עם ילדים בחטיבת הביניים והתיכון, מכיר את הקשיים בהם נתקלים התלמידים כתוצאה…
אפר 01, 2019

מיהו אגרונום ומהם תחומי העיסוק שלו

החקלאות מציעה אופציות שונות לצורך ייצור מזון, שימור מזון ושיפור מזון. מעבר לכך, החקלאות…
מרס 17, 2019

קורס גרפיקאים

היום גם מי שלא ראה את עצמו בעבר לומד, יכול לעשות את זה. כל מה שצריך הוא כוח רצון…
מרס 17, 2019

קורס בניית אתרים

העולם סביבנו עבר שינוי משמעותי בשנים האחרונות, שינוי שאפשר לשייך בעיקר לפריצת האינטרנט…