כלים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק העונשין (תיקון – איסור קיום יחסי מין בין מטפל אלטרנטיבי למטופל) שיזם ח"כ ד"ר נחמן שי. ההצעה קובעת כי איסור על קיום יחסי מין בין מטפל למטופל יחול גם על מטפלים אלטרנטיביים שמעניקים את שירותיהם למטופלים רבים הסובלים מבעיות על רקע מצוקה נפשית או רגשית

בשנים האחרונות מתרחבת התופעה של אנשים המציגים את עצמם כבעלי מומחיות מיוחדת לטיפול נפשי או רגשי. מדובר באנשים שלרוב נוהגים להגדיר את עצמם כ"מטפלים" או כ"מטפלים אלטרנטיביים" ואינם נושאים בתעודת מקצוע פורמאלית או ברישיון מטעם איגוד הפסיכולוגים, הפסיכיאטרים או העובדים הסוציאליים.

כמו כן, במשטרה הצטברו תלונות רבות ופניות הגיעו אל מרכזי הסיוע לנפגעי תקיפה מינית כנגד מטפלים אלטרנטיביים בגין ניצול יחסי התלות שנוצרים באופן טבעי בין מטפל ומטופל, לשם ביצוע עבירות מין במטופלים או במטופלות.

הנושא נותר פרוץ מכיוון שכיום החוק מתייחס רק למי שהוא פסיכולוג, פסיכיאטר או עובד סוציאלי, או במי שהתחזה לאחד מאלה. בנסיבות של מטפלים אלטרנטיביים הנושא נותר פרוץ. הצעת חוק זו הוכנה בעזרת מרכז נגה למען נפגעי עבירה, הקריה האקדמית אונו.

ח"כ ד"ר נחמן שי: "חוק זה הוא פריצת דרך לעולמם הבלתי מוסדר של המטפלים האלטרנטיביים. המטרה היא להסדיר את מעמדם ובעיקר למנוע מהם פגיעה נפשית ופיזית במטופליהם".

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS