במהלך דיון על אלימות מינית כלפי ילדים: חברי הכנסת שלחו בקשה ליו"ר הכנסת להקים ועדת חקירה פרלמנטרית. שר הרווחה יצחק הרצוג התחייב בדיון: "אוסיף תקציבים למרכזי הסיוע"

יושבי הראש של ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, הוועדה לקידום מעמד האישה והוועדה לזכויות הילד פנו היום במהלך דיון משותף שקיימו על הדו"ח השנתי של מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, אל יו"ר הכנסת רובי ריבלין, בבקשה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית, אשר תבחן נושאים של אלימות במשפחה, ובעיקר כלפי ילדים, אלימות מינית במשפחה ודרכי התמודדות. הקמת הוועדה היא יוזמתו של יו"ר הוועדה לזכויות הילד ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי).

במהלך הדיון, אמר שר הרווחה, יצחק (בוז'י) הרצוג (עבודה): "הודות למערכות שפותחו בשנים האחרונות ולתוכנית הלאומית לילדים ונוער בסיכון, אין היום ילד שצריך לקבל טיפול בגלל תקיפה מינית שלא מקבל טיפול, וזאת למרות שהחדירה לתוך בתים ומשפחות היא מאוד מורכבת. צריך להחליט מהם גבולות החדירה. מתנהלת היום הסתה מאסיבית, כולל לובי במסדרונות הבית הזה, כנגד עובדים סוציאליים בטענה על התערבות יתר במשפחה". דבריו זכו לקריאת ביניים: "עובדים סוציאליים עושים לפעמים טעויות". על כך הגיב מיד יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ אורלב: "כל אחד יכול לטעות. בגלל טעויות לא נפקיר ילדות".

"לא רק שאיננו מצליחים לבלום את גילוי העריות במשפחה, אלא שמשנה לשנה אנו מתעוררים למציאות שטופחת על פנינו", אמרה מ"מ יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו), "צריך לבטל את ההתיישנות שחלה על עבירות אלה. הנתונים מוכיחים שנפגעות ונפגעים שנפגעו בילדותם מסוגלים לדבר על כך רק לאחר שנים".

"המטרה שלנו היא לא רק לשקם נפגעות ונפגעים אלא להגביר מאד את האיתור המוקדם ולהציל את הילדים לפני או תוך כדי שהם עוברים התעללות", אמרה יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד), "המדינה מפריטה את השירות המינימלי החשוב הזה לגופים פרטיים. מהו אחוז התקצוב של המדינה?" פנתה ח"כ חוטובלי לשר הרווחה, "כדי להציל את הילדים יש צורך דחוף בתוספת תקציב למרכזי הסיוע". בתגובה אמר השר הרצוג: "אנו משלמים היום 4.5 מיליון ל-10 מרכזים ואני מודיע כאן שנוסיף תקציבים למרכזי הסיוע".

"פגיעות מיניות בילדים הן הפנים המכוערות של החברה", אמר ח"כ זבולון אורלב, "זהו צד אלים, שמראה שהתרופפו כל החישוקים של האחריות המשפחתית, ההורית. הנהנתנות עולה על כל אלה. זהו כישלון מערכתי. ועדת חקירה פרלמנטרית תבדוק מה ניתן לעשות, איך מתאמים בין המערכות השונות, איפה הפתרון, איפה הכישלון, היכן ההתנגשויות ואיך לא לפגוע בצנעת הפרט".