משרד הביטחון הכיר לאחרונה בקצינה בשירות קבע כנכת צה"ל בשיעור של 100% לאחר שבאופן נדיר קבע כי לקתה במחלה קשה במהלך שירותה הצבאי – ובעקבותיו.

כלים

עו"ד יואב אלמגור, המייצג את הקצינה, בירך על ההחלטה יוצאת הדופן של קצין התגמולים: לדבריו,במקרים של רשלנות רפואית, נוהג משרד הביטחון לטעון כי המחלות פרצו ללא קשר לשירות. "לכל היותר, המשרד טוען כי הטיפול הרפואי הרשלני שקיבלו החיילים גרם להחמרת המחלות – ומעניק להם הכרה חלקית בנכותם".

הקצינה סבלה במהלך השירות מכאבי גב, אך רק כעבור ארבע שנים וחצי של תלונות – נשלחה לבדיקת CT, במהלכה אובחן כי היא סובלת מגידול שפיר ענק מימדים.

הקצינה עברה ניתוחים וטיפולים רבים, אך חצי שנה לאחר מכן – שב הגידול לגופה. עתה היא עוברת טיפול כימותרפי ומתלוננת על כאבים קבועים בגבה התחתון, צליעה ותפקוד מוגבל.

לדברי מומחה רפואי מטעם משרד הביטחון, "מחלתה פעילה ומתקדמת, ועלולה אף לגרום למותה".

הקצינה שירתה בקבע, ולפני כתשע שנים, במהלך הריונה, החלה לסבול מכאבי גב. על פי התביעה, במשך שנים התלוננה הקצינה שוב ושוב על הכאבים, אך תחילה הם יוחסו להיריון ולאחר מכן טופלו באופן שטחי.

רק לאחר ארבע שנים וחצי, משהחלה לצלוע, הופנתה הקצינה לבדיקת CT, שהעלתה כי היא סובלת מגידול – שפיר אמנם – אך עצום מימדים, המתפרש על פני חלקים גדולים בחלל הבטן והגב.

הקצינה נאלצה לעבור סדרת ניתוחים וטיפולים רפואיים סבוכים, במהלכם אף נכרתו שלוש חוליות מותניות ונעשה קיבוע של עמוד השדרה. חצי שני לאחר מכן, חזר הגידול לגופה, ועתה היא עוברת טיפול כימותרפי.

ד"ר צבי לידר, נוירוכירורג המתמחה בעמוד השדרה, בדק את הקצינה מטעם התביעה. בחוות דעתו כתב ד"ר לידר כי הקצינה לקתה במחלה הקשה בעקבות האיחור באבחון הגידול.

מומחה לכירורגיה אורתופדית ואורתופדיה אונקולוגית מטעם משרד הביטחון קבע בחוות דעתו כי העיכוב בתהליך האבחנה היה משמעותי ביותר, ואינו מתיישב עם הפרוצדרות הרפואיות הסבירות. "מן הראוי היה לבצע CT עוד בחודשים הראשונים לתלונותיה", כתב המומחה, "אם הייתה נעשית אבחנה מיידית של הגידול, הנכות הייתה קטנה באופן משמעותי".

עו"ד יואב אלמגור, המייצג את הקצינה, תבע ממשרד הביטחון להכיר בה כנכת צה"ל בעלת 100% נכות – ולאחרונה התביעה אושרה במלואה.

"משרד הביטחון נוהג להתנער במקרים של רשלנות רפואית", אומר עו"ד אלמגור. "גם כאשר הוא מסכים להכיר בנכות, מדובר בהכרה חלקית בלבד. ניתן לקוות כי החלטה זו תהיה אבן דרך במדיניות משרד הביטחון לטיפול בנכים, אשר סבלו מהזנחה משמעותית בטיפול הרפואי אותו קיבלו במהלך שירותם הצבאי".

עו"ד יואב אלמגור http://www.almagorlaw.co.il מייצג נפגעי גוף, נכי צה"ל, נפגעי איבה, נפגעי תאונות עבודה ותאונות דרכים ונפגעי רשלנות רפואית, בוועדות רפואיות של אגף השיקום במשרד הביטחון ושל הביטוח הלאומי ובבתי המשפט.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS