כלים

חנן ריטבלט, סטודנט מה'ישיבה יוניברסיטי' (YU) הותקף לפני כחצי שנה על ידי סטודנטים פרו פלסטיניים במהלך חילופי סטודנטים בסקוטלנד. בהכרעת הדין השבוע, כאשר הואשם תוקפו בפעילות אלימה וגזענית, גילה ריטבלט שלא רק שהותקף באותו יום בו נרצחו בני משפחת פוגל, הכרעת הדין של תוקפו התקיים באותה שעה בה נשפט רוצח המשפחה. ריטבלט החליט לתרום את כספי הפיצויים למשפחת פוגל ואמר ל'מקור ראשון' כי "אני לא מאמין בצירוף מקרים"

חנן ריטבלט, סטודנט יהודי אמריקני בן 21 שהה לפני כחצי שנה באוניברסיטת סנט אנדרוס שבסקוטלנד כחלק מחילופי סטודנטים עם אוניברסיטת ה'ישיבה יוניברסיטי' (YU) בניו יורק שם יסיים השנה תואר ראשון בכימיה. ריטבלט, אשר משפחתו היגרה לארה"ב עם נפילת מסך הברזל בשנת 1991, מתגורר עם הוריו בסיריקיוז שבניו יורק. למרות שהוא ציוני גאה, ולא מפסיק להגן על ישראל בכל הזדמנות, ריטבלט טרם ביקר בארץ.

בחודש מרץ התקיים 'שבוע האפרטהייד העולמי' במאות קמפוסים ברחבי העולם, בה התקיימו אירועים, הרצאות ובעיקר הפגנות אלימות נגד ישראל. למרות שהינו חובש כיפה, החליט ריטבלט שלא להפגין את יהדותו כלפי חוץ, כנהוג בסקוטלנד, ובקמפוסים אירופיים במיוחד.

"מאוחר בלילה, פרצו שני סטודנטים שיכורים לחדרי במעונות בסנט אנדרוז" אמר ריטבלט בראיון מיוחד מביתו שבניו יורק ל'מקור ראשון'. "אחד הסטודנטים בשם פול דונאצ'י, צעק עליי ואמר בין השאר כי אני 'יהודי מסריח', ו'שמדינת ישראל היא מדינה של טרוריסטים, ואם אתה תומך בהם, גם אתה טרוריסט'". דונאצ'לי הוסיף כי "מגן הדוד הוא סימן לטרור".

ריטבלט, ציוני בנשמתו, תלה על לוח המודעות שבחדרו תמונה של דגל ישראל. דונאצ'י, אשר ראה את הדגל על הקיר השחיט את הדגל, והוסיף "ישראל היא מדינה נאצית, פשיסטית וטרוריסטית".

"כאשר הם סוף סוף יצאו מחדרי, מיהרתי להתקשר להוריי בארה"ב דרך ה'סקייפ' במחשב" אמר. אך כשפתח את המחשב, אחת הכותרות הנוראיות מכל הועמדו לנגד עיניו: "5 בני משפחת פוגל מאיתמר נרצחו" זעקה הכותרת. "הייתי בהלם" מספר ריטבלט בהתרגשות הניכרת בקולו "אחרי שסטודנטים אלה התנכלו אליי רק בגלל שאני יהודי, הבנתי שיש קשר בין שני הסיפורים" אמר.

יום לאחר מכן, פורסמו תמונתו ופרטיו האישיים של ריטבלט, כולל כתובת מגוריו, באתרי אינטרנט פרו פלסטיניים ושל ארגונים מכחישי שואה. בדף הפייסבוק של דונאצ'י כתב ש"יש ציוני מסריח שגר בקומה שלו ושצריך להפטר ממנו".

דונאצ'י נעצר ליומיים, שלאחר מכן הועף ממכללת סנט אנדרוז והועמד למשפט קבוצות סקוטיות של סטודנטים פרו פלסטיניים הפגינו מחוץ לאולם בית המשפט.

לפני מספר ימים התקבלה הכרעת הדין במשפט של דונאצ'י. דונאצ'י הואשם בביצוע אלימות ובפשע גזעני. בנוסף לעובדה שנזרק מהמכללה בה למד, דונאצ'י ייאלץ להשלים 150 שעות של התנדבות בקהילה, וקנס של 300 פאונד.

ריטבלט אמר ל'מקור ראשון' כי "משפחתי היגרה לארה"ב מברית המועצה, שם כל סממן יהודי או התבטאות קטנה יכלה לגרום למעצר. הסיבה שהתעקשתי להמשיך במשפט, למרות שלחצו עליי לבטל את התביעה, היא שאני כבר לא יהודי-רוסי, אני יהודי וציוני גאה".

השבוע, כאשר קיבל בביתו בניו יורק את הפרטים על הכרעת הדין בבית המשפט בסקוטלנד, גילה ריטבלט כי באותה שעה שנשפט תוקפו, נשפט רוצחו של משפחת פוגל בבית המשפט הישראלי. "אני מאמין שאין צירוף מקרים, כששמעתי על הכרעת הדין הבנתי שהסיפור שלי קשור לסיפור שלהם, למרות שלעולם לא נפגשנו" אמר בהתרגשות. ריטבלט החליט שברגע שיקבל את סכום הכסף מתוקפו, הוא יעביר אותו ישירות לקרן של משפחת פוגל, לרווחת ילדי המשפחה. "הם השראה ליהודים מסביב לעולם, החוזק שלהם ממלא שלנו, בכל מקום שאהיה אני עומד עם ישראל, למרות שכרגע אני באמריקה".