הוריו של טריסטן אנדרסון, ננסי ומייקל אנדרסון, עתרו היום (שלישי 13.3), יום השנה השלישי לפציעתו של בנם, לבג"צ באמצעות הצוות המשפטי של ארגון זכויות האדם יש דין בדרישה להשלים את חקירת נסיבות פציעתו הקשה של בנם, שנפגע במצחו על פי החשד מירי בכינון ישיר ונותר פגוע מוחית ונכה לצמיתות. המשטרה חקרה רק כוח מג"ב שהתעמת עם מפגינים, תוך התעלמות מכוח נוסף שהיה בשטח, שהוא זה אשר ירה את הרימון הקטלני לפי עדויות אזרחים

לפני שלוש שנים, התקיימה צעדת המחאה השבועית של תושבי ניעלין כנגד בניית גדר ההפרדה על אדמות הכפר, אליהם הצטרפו פעילים ישראלים ובינלאומיים, בהם טריסטן אנדרסון שתיעד את ההפגנה במצלמתו. לקראת סיום ההפגנה, עמד טריסטן ברחבה מאחורי מסגד בכפר, שנמצא במרחק משמעותי מהשטח בו התעמתו מפגינים עם כוחות מג"ב וצפה במתרחש, כשלפתע פגע במצחו של טריסטן רימון גז וריסק את גולגלתו. טריסטן נפל אל הקרקע שותת דם, והובהל לביה"ח תל השומר, שם אושפז למעלה משנה. כתוצאה מהפגיעה הוא זקוק לטיפול סיעודי קבוע.

מחוז ש"י של המשטרה פתח בחקירה לאחר האירוע, שבמסגרתה הצוות היחיד שנחקר באזהרה בחשד לפגיעה בטריסטן כלל לא היה בסמוך למקום בו הוא עמד, ולא יכול היה לפגוע בו. אולם, צוותים נוספים שפעלו בניעלין בשעת הפגיעה בטריסטן וששהו בעת הפגיעה בסמוך לאזור שבו נפצע, כלל לא נחקרו, זאת על אף שמפקד של שניים מהצוותים הודה כי עשו שימוש באמצעים לפיזור הפגנות שכללו גם ירי מטולי גז.

בעקבות החקירה הרשלנית, במסגרתה לא טרח צוות החקירה להגיע למקום האירוע, נסגר התיק. הוריו של טריסטן דרשו להשלים את החקירה בערר שהגישו והתקבל, אך השלמת החקירה המשיכה להתעלם מראיות מובהקות המצביעות על צוות שוטרי מג"ב נוסף (שמעולם לא נחקר) שהיה בשטח ויכול היה לפגוע בטריסטן.

התיק נסגר גם לאחר ערר נוסף, למרות עדויות ראיה של אזרחים פלסטינים ובינלאומיים שהיו במקום וחשיפתו של סרטון חדש בו נראה בבירור כי היו שוטרים שירו לעבר מספר קטן של אזרחים (פלסטינים ובינלאומיים) בשעה שרובם בורחים ומנסים לתפוס מחסה. חמור מכך, בסרטון ניתן לראות בבירור כי הירי בוצע בכינון ישיר וממרחק קצר, לכאורה בניגוד להוראות הפתיחה באש.

בעתירה נטען כי "תקלה בסדר גודל שכזה בחקירה פלילית לא אמורה להתרחש כשהחשד הוא קל ערך והנזק פעוט; קל וחומר כאשר החשד הוא לעבירה חמורה שאך בנס לא הסתיימה במוות, ונזק ששינה את חייו של הנפגע ואת חיי משפחתו לעד."

עו"ד מיכאל ספרד ועו"ד אמילי שפר, המייצגים את העותרים מטעם יש דין, אמרו כי: "מדובר במקרה קיצוני של רשלנות משטרתית. בלתי סביר שגוף החוקר אירוע ירי, לא בודק את זירת הירי ומזהה מהיכן בוצע. במקרה זה, למרות שפעמיים הפננו את תשומת לב החוקרים ושל הפרקליטות לכך שהם חוקרים את האנשים הלא נכונים, הרשויות ממשיכות להתעקש שלא לחקור את החשודים הרלוונטיים".

ננסי ומייקל אנדרסון, הוריו של טריסטן, מסרו כי: "בננו, טריסטן אנדרסון, נורה מרימון גז בכינון ישיר, ובשל כך סובל מפגיעות מוחיות טראומטיות. הוא יסבול ממגבלות פיזיות ומנטליות לשארית חייו, כמו גם כאב כרוני. הפציעה הרסה את חייו ומשפיעה קשות על משפחתנו לעד. למרות זאת, עד היום, יחידת מג"ב שהייתה בטווח הירי מטריסטן מעולם לא תושאלה, ולא בוצעה חקירה מקצועית ויעילה לנסיבות פציעתו של טריסטן. אנו חיים עם ההשלכות מדי יום ביומו, בעוד שמי שירה בו לא נושא באחריות למעשיו והצדק לא נעשה."