האגודה לזכויות האזרח למפכ"ל המשטרה: הסרטון המשווה את יס"מ לנאצים אינו מצדיק פתיחה בחקירה

במכתב דחוף למפכ"ל המשטרה קוראת עו"ד לילה מרגלית, ראש תחום זכויות אדם בפלילים באגודה לזכויות האזרח, לבטל את ההחלטה לפתוח בחקירה פלילית נגד יוצרי הסרטון המשווה בין שוטרי יס"מ לנאצים.

מתוך המכתב: "אכן, הצפייה בסרטון מעלה תחושת זעזוע עמוקה. הניסיון להשוות שוטרי ישראל לנאצים מקומם ומכעיס, ויש לגנותו. אולם חופש הביטוי במדינה דמוקרטית הוא הזכות להשמיע ביקורת קשה, נוקבת, פוגענית ומקוממת, והוא גם הזכות לזעזע.

בתקופה האחרונה אנו עדים לכרסום מדאיג, הולך וגובר, בחופש הביטוי הפוליטי במדינת ישראל; פתיחה בחקירות מיותרות כלפי אנשים או ארגונים, המבקרים את רשויות השלטון, עלולה להאיץ כרסום מדאיג זה ובסופו של דבר להרוס את היסודות הבסיסיים, עליהם מושתת המשטר הדמוקרטי.

דווקא בימים קשים אלה, כאשר המחלוקות הציבוריות העמוקות, איתן מתמודדת החברה הישראלית, מאיימות לשסע את החברה, קיימת חשיבות מיוחדת לשמירה על כללי המשחק הדמוקרטיים ולהבטחת קיומו של מרחב חופשי, בו יכול להתקיים שיח ציבורי חיוני ובלתי מצונזר."

על הסרטון עצמו כותבת מרגלית "הסרטון, מקומם ככל שיהיה, אינו עונה על יסודות עבירה זו [הכוונה לעבירת ההסתה] , שכן אין בו 'קריאה לעשיית מעשה אלימות או טרור' או אף 'עידוד למעשה כזה או תמיכה בו'