תנועת גוש שלום לשר לבטחון פנים: כבוד השר – דבר אליהם בפרחים. למד לקח מהמטס הקודם - בטל את המבצע המשטרתי הכוחני והמיותר נגד "המטס". לטענת ארגון השמאל לפעילים מחו"ל אין כל כוונה לעשות פרובוקציה בנתב"ג - בהם אנשים מבוגרים, משפחות עם ילדים ונכים בכסאות גלגלים

תנועת גוש שלום שלחה היום (רביעי, 11/4) מכתב לשר לבטחון פנים אהרונוביץ, ובו קראה לו לבטל את ההיערכות המשטרתית המוגזמת, הכוחנית והבזבזנית לקראת הגעת פעילי השלום לנתב"ג ביום ראשון הקרוב.

במכתב כתב אדם קלר, דובר גוש שלום: "אני מצטער לראות, אדוני השר, כי אתה ומפקדי משטרת ישראל עליה אתה מופקד לא למדתם דבר מאירועי 'המטס' הקודם, בו יותר ממאה פעילים הצליחו בינלאומיים הצליחו להגיע אל נתב"ג ואיש מהם לא נקט בשום פרובוקציה ושום פעולה אלימה."

לפי המידע שהגיע לידי גוש שלום, המפורט במכתב, מטס הפעילים יכלול יותר מאלף פעילים בינלאומיים, בהם מבוגרים בגיל מתקדם, הורים עם ילדיהם, ונכים בכסאות גלגלים.

"מטרתם היחידה היא לעבור בשקט ובסדר בביקורת הדרכונים כמו כל מבקר אחר, להצהיר בגלוי ובמפורש כי הם באים לבקר בשטחי הגדה המערבית על פי הזמנתם של ארגונים אזרחיים פלסטינים שונים וכן בהזמנתו של ראש עירית בית לחם, ד"ר ויקטור בטארסה, לצאת בשקט ובסדר משדה התעופה ולצאת למחוז חפצם. הם מתעתדים להתארח במרכז השלום שבמרכז בית לחם ואחר כך להשתתף בהנחת היסודות לבית ספר יסודי בעיר, לנטוע עצי פרי, לשקם בארות בכפרים שבאזור, ולחנוך מוזיאון. אחזור שוב - אין להם כל כוונה לבצע פרובוקציה כלשהי בשדה התעופה, ועל כן הגיוס האדיר של כוחות המשטרה מיותר ומהווה בזבוז מוחלט של כספי משלם המיסים. כל מה שנדרש הוא לתת הנחיה לאנשי ביקורת הגבולות לענות לכל אחד ואחד מן הבאים 'ברוך הבא'.  אפשר אפילו, בחלקיק קטן מן הסכומים שיעלה המבצע המשטרתי המתוכן, לתת לכל אחד ואחד מן המבקרים פרח נאה בשמה של מדינת ישראל". נאמר במכתב.

נוסח המכתב:

לכבוד

מר יצחק אהרונוביץ

השר לביטחון הפנים

ירושלים

א.נ.

לפי הדיווחים המתפרסמים היום באמצעי התקשורת, נערכת משטרת ישראל לקראת מה שמכונה "המטס", הצפוי ביום ראשון הקרוב, כאל מבצע צבאי מורכב ורחב ממדים. בין השאר נמסר כי מפקד מחוז המרכז, ניצב בנצי סאו כתב את פקודת המבצע, כי המשטרה מתכוונת להציף את שדה התעופה בן גוריון בכוחות גדולים שיכללו מאות שוטרים, במטרה מוצהרת "להוות מסה קריטית מול המפגינים", וכי השוטרים מכל תחנות המשטרה במרחב שפלה יגויסו ל"מבצע" הזה ועמם יחידת היס"ם וכוחות מאומנים נוספים. קצין בכיר ממחוז המרכז צוטט  כאומר "בהחלט נהיה תקיפים איתם. אין להם מה לעשות מול הכוח הגדול שיוצב מולם".

אני מצטער לראות, אדוני השר, כי אתה ומפקדי משטרת ישראל עליה אתה מופקד לא למדתם דבר מאירועי "המטס" הקודם, בו יותר ממאה פעילים הצליחו בינלאומיים הצליחו להגיע אל נתב"ג ואיש מהם לא נקט בשום פרובוקציה ושום פעולה אלימה. ברצוני שוב להציג בפניך את העובדות הבסיסיות, למרות שהן כבר פורסמו בהרחבה על ידי האנשים בהם מדובר, הוצגו בפומבי באמצעי התקשורת הבינלאומיים ופורסמו באתרים שונים באינטרנט, ואין לי ספק שכבר הגיעו לידיעתך:

יותר מאלף פעילים בינלאומיים מתכוונים להגיע לנמל התעופה בן גוריון במהלך יום ראשון הקרוב, ביניהם אנשים מבוגרים בגיל מתקדם, הורים עם ילדיהם  ונכים בכסאות גלגלים. מטרתם היחידה היא לעבור בשקט ובסדר בביקורת הדרכונים כמו כל מבקר אחר, להצהיר בגלוי ובמפורש כי הם באים לבקר בשטחי הגדה המערבית על פי הזמנתם של ארגונים אזרחיים פלסטינים שונים וכן בהזמנתו של ראש עירית בית לחם, ד"ר ויקטור בטארסה, לצאת בשקט ובסדר משדה התעופה ולצאת למחוז חפצם. הם מתעתדים להתארח במרכז השלום שבמרכז בית לחם ואחר כך להשתתף בהנחת היסודות לבית ספר יסודי בעיר, לנטוע עצי פרי, לשקם בארות בכפרים שבאזור, ולחנוך מוזיאון. אחזור שוב - אין להם כל כוונה לבצע פרובוקציה כלשהי בשדה התעופה, ועל כן הגיוס האדיר של כוחות המשטרה מיותר ומהווה בזבוז מוחלט של כספי משלם המיסים. כל מה שנדרש הוא לתת הנחיה לאנשי ביקורת הגבולות לענות לכל אחד ואחד מן הבאים "ברוך הבא".  אפשר אפילו, בחלקיק קטן מן הסכומים שיעלה המבצע המשטרתי המתוכן, לתת לכל אחד ואחד מן המבקרים פרח נאה בשמה של מדינת ישראל.

ברצוני להזכיר שוב, כפי שציינתי במכתב ששיגרתי אליך לפני "המטס" הקודם, את המדיניות שנוקטת מדינת ישראל ואשר הביאה להתארגנות הזאת – כלומר, כאשר מגיע לנתב"ג נוסע מחו"ל ומצהיר בגלוי על כוונתו לבקר אצל פלסטינים בשטחי הגדה המערבית, לעיתים קרובות מביאה הצהרה כנה זאת לגירושו המיידי מן הארץ. לעומת זאת, מי שמשקר ומרמה וטוען שהוא תייר רגיל יכול להיכנס לארץ ללא בעיות ולצאת משדה התעופה ישר אל השטחים הפלסטיניים. גם מארגני "המטס" יכלו לנהוג כך – אולם הם החליטו שלא לשקר ולא לרמות ולהצהיר בגלוי ובמפורש על כוונתם. נראה לי שמדינת ישראל, ומשטרת ישראל בשירות המדינה הייתה צריכה לעודד – ולא להרתיע – התנהגות של כנות ואמירת אמת מצידם של האנשים המגיעים לנתב"ג.

מדי יום מגיעים לשדה התעופה משלחות של אנשים, יהודים ולא יהודים, התומכים בעמדתה של ממשלת ישראל בסכסוך הנמשך עם הפלסטינים. כל עוד לא עומד לרשותם של הפלסטינים נמל תעופה בינלאומי משלהם, שדרכו יוכלו מי שרוצים לבקר אצלם להגיע ישירות, בלתי נמנע שיגיעו לנתב"ג גם אנשים התומכים בפלסטינים ובעמדתם, ועל מדינת ישראל לכבד זאת.

אין לי אשליה רבה, אדוני השר, שמכתבי זה יצליח לשנות את עמדתך ולבטל את המבצע האדיר, הכוחני והמיותר לחלוטין שמתכוונת המשטרה לבצע בנתב"ג ביום ראשון. אף על פי כן, כאזרח ישראלי שהמדינה הזאת ועתידה יקרים לו, אני מרגיש מחויב לפנות אליך.

בברכת חג שמח לך ולבני ביתך

אדם קלר

דובר גוש שלום