בהודעה מיוחדת שפרסמה תנועת השמאל "גוש שלום" קוראת התנועה לממשלה שלא לחדש את הבנייה בשטחים במועד המתוכנן של סיום ההקפאה, ומזהירה מפני דה לגיטימיציה לישראל בקהילה הבין לאומית אם תימשך הבנייה בהתנחלויות

 

"ההחלטה אם להמשיך או לא להמשיך את הקפאת הבניה בהתנחלויות אינה החלטה טקטית ורגעית. זוהי החלטה אסטרטגית בעלת השלכות על עצם עתידה של מדינת ישראל. המשך קביעתן של "עובדות בשטח", של השתלטות על קרקעות פלסטיניות בו בזמן שמנוהל כביכול מו"מ על גורלן על קרקעות אלה, תראה – ובצדק - בעולם כולו כהצהרת כוונות ברורה וחד משמעית". נאמר בהודעת התנועה.

"בניית התנחלויות בשטח מעידה כאלף עדים כי מה שנאמר ליד השולחן הן מלים ריקות מתוכן. לאחר שבע עשרה שנים של תהליכי שלום ואין ספור ועידות ומפגשים, הכיבוש נמשך וההתנחלויות גדלו והתרחבו פי כמה וכמה. אם רוצים בתהליך שלום אמיתי ורציני לא יתכן להמשיך במקביל בקביעת עובדות חד צדדיות."

"המשך ההתנחלויות והכיבוש אינו רק סגירת השער בפני כל סיכוי לשלום עם הפלסטינים והעולם הערבי, הנצחת הסכסוך, השנאה ושפיכות הדמים, אלא גם החלטה מודעת של מדינת ישראל ללכת אל התנגשות חזיתית עם העולם כולו. במקרה או שלא במקרה, קריאתו של נשיא ארה"ב אובמה בעצרת האו"ם להמשיך בהקפאת ההתנחלויות נשמעה בדיוק ביום בו פורסם הדו"ח על ההרג במשט לעזה – דו"ח שממשלת ישראל מיהרה לגנות, לדחות על הסף ולבקש את עזרת ארצות הברית למנוע את אימוצו. בדיוק באותו זמן גם הצביעה הסוכנות לאנרגיה גרעינית כנגד הדרישה הערבית לפירוק הנשק הגרעיני הישראלי - הצבעה שהייתה נראית אחרת לגמרי אלמלא הפעילה ארה"ב את כל כוחה והשפעתה." הוסיפו בגוש שלום.

"מדינת ישראל תלויה תלות מוחלטת כמעט בארצות הברית, תלות אשר תימשך כל עוד מדינת ישראל מבודדת לחלוטין מן האזור בו היא חיה ומתקיימת. בנימין נתניהו הוא אשר טבע את האמרה "יתנו – יקבלו, לא יתנו – לא יקבלו". דברים אלה נכונים גם לגבי נתניהו עצמו ומדינת ישראל בהנהגת ממשלתו. מדינה הזקוקה יום יום לעזרתה של ארצות הברית אינה יכולה להרשות לעצמה להתגרות בידידה היחידה שנותרה לה, למענם של ראשי מועצת יש"ע וידידיהם בימין הקיצוני שבתוך ומחוץ לליכוד. לרוב הגדול של אזרחי ישראל, הבניה בהתנחלויות שווה כקליפת השום – אזרחי ישראל יקבלו בברכה החלטה להמשיך בהקפאה, ללכת ברצינות למשא ומתן ולמנוע את ההתנגשות החזיתית עם העולם כולו." נאמר בהודעת התנועה.