חוק טל מעגן את שירות בני ישיבות ההסדר בצה"ל וביטולו יצור בעייה לדחיית גיוסם.  במערכת הפוליטית נערכים לפתרון הסוגיה באמצעות חקיקה מהירה

בעין הסערה שנוצרה בעקבות ביטול חוק טל על ידי בג"ץ מתברר היום כי בלי לשים לב פסיקת בג"ץ גם מבטלת למעשה את מסלול ישיבות ההסדר, שכולל בתוכו אלפי חיילים דתיים כל שנה. כך אישרו אתמול גורמים משפטיים בכירים שנדרשו לסוגיה על-ידי 'מקור ראשון'.

סעיף 9 לחוק טל מעגן את כל נושא ישיבות ההסדר, וגם את האפשרות לשלב את תקופת השירות הצבאי ביחד עם תקופת הלימוד בישיבות ההסדר. למעשה, כשהוחלט לפני כעשר שנים לעגן בחוק את דחיית השירות לתלמידי הישיבות החרדיות, הוחלט באותה הזדמנות לקיים תהליך דומה גם בנוגע לדחיית השירות של תלמידי ישיבות ההסדר. ברגע שבג"צ החליט כי חוק טל לא יוארך פעם נוספת, למעשה בוטל גם החוק שמטפל בתלמידי ההסדר, מה שאומר שמחודש אוגוסט הקרוב תיווצר בעיה גם עם דחיית הגיוס שלהם.

הגורמים המשפטיים הוסיפו כי זו לא היתה כוונתו של בית המשפט. "המטרה היתה לבטל את דחיית השירות שקובע החוק ביחס לבני הישיבות החרדים. עכשיו יהיה צורך לתקן את נושא ישיבות ההסדר". גם גורם שהיה שותף לגיבוש חוק טל, לפני יותר מעשור, הודה שפסילה של החוק כולו מבטלת גם את דחיית השירות לתלמידי ישיבות ההסדר. "שלחתי שאלה בעניין לאחד משופטי בית המשפט העליון, אך הוא עדיין לא השיב לי בנושא", אמר הגורם ל'מקור ראשון'.

ד"ר אביעד הכהן, דיקן מכללת 'שערי משפט', הסכים כי הדבר ישפיע על דחיית השירות של תלמידי ישיבות ההסדר. "ביטול החוק יחזיר את מעמד ישיבות ההסדר למצב שהיה ערב חוק טל", אמר הכהן, "יחד עם זאת, אין חשש שבג"ץ יחליט יום אחד שההסדר לא חוקי".

במערכת הפוליטית נערכים לפתור את העניין באמצעות חקיקה מהירה. יו"ר ועדת החוקה, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), עיין בחוק שבוטל ואישר כי זו אכן תוצאת פסיקת בג"צ. "זה נכון, למרות שלא זו היתה כוונתו של בית המשפט", אמר רותם.

"הכוונה היתה לבטל את החוק בנוגע לאלו שאינם מתגייסים, ולכן אנחנו נפעל להוציא את ישיבות ההסדר מהעניין. נדאג לכך שישיבות ההסדר ימשיכו בתפקיד החשוב שהן עושות. בני ישיבות ההסדר משרתים בצה"ל ותורמים למדינה ואנחנו נוודא שהם לא יפגעו".

גם יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין (ליכוד), התחייב לפעול לפתרון העניין. "כבוגר ישיבת ההסדר הר עציון אני חושב שישיבות ההסדר הן מוסדות לתפארת שהקימו העולם הדתי וצה"ל", אמר אלקין. "אין לי ספק שהמדינה תמצא את הדרך המשפטית כדי להמשיך את המסורת המפוארת הזאת. אני אתגייס בכל הכוח למטרה זו". בסיעת 'הבית היהודי' כבר בדקו אפשרות להוביל חקיקה מזורזת בעניין.

יו"ר 'הבית היהודי', השר דניאל הרשקוביץ, הודיע כי יפעל במהירות, בעקבות פסיקת בג"ץ, לתיקון מעמד ישיבות ההסדר טרם הגיוס בפועל, כך שמעמד התלמידים בתקופה זו לא יהיה כמי ש"תורתו אומנותו". "פסיקת בג"ץ לא תחול עליהם", הבטיח הרשקוביץ.