בריאות

(חדשות הבריאות )
ד''ר אמנון רופא. צילום- אסנת זיבנברג. אישור לשימוש עיתונאי בתקשורת- אסנת זיבנברג

31,372 פניות/חולים למיון, 1946 תינוקות נולדו, 6060 ניתוחים בוצעו בביה"ח בני ציון בשנת תשע"ח

מהנהלת המרכז הרפואי בני ציון נמסר כי, כל הנתונים מתבססים מחודש ספטמבר 2017 ועד חודש ספטמבר 2018. מנכ"ל המרכז הרפואי בני ציון ד"ר אמנון רופא, אמר השבוע עם סיום השנה העברית, "שנת תשע"ח התאפיינה גם הפעם בעלייה של מספר הפונים לביה"ח בני ציון, כמו גם בהתפתחות של ביה"ח הן מבחינת שירותים חדשים שפתחנו עבור הפונים והן בשדרוג המחלקות והמבנים"

מסכמים שנה. הנהלת המרכז הרפואי בני ציון בחיפה, פרסמה השבוע עם סיום שנת תשע"ח   נתונים המסכמים שנה זו ובהם:

מינויים חדשים:

ד"ר נועם יהודאי - מונה לסמנכ"ל המרכז הרפואי בני ציוןפרופ' אהרון קסל - מנהל המכון לאימונולוגיה קלינית ואלרגולוגיה ד"ר בוריס צ'לביאן - מנהל מחלקת שיקום ד"ר חניפס ריאד - מחלקת אף אוזן גרון ד"ר רמי סמור - מנהל חדרי לידה ד"ר עבד אגבארייה - מנהל היחידה לאונקולוגיהד"ר דרור שמיר, מנהל היחידה לכירורגית פה ולסתחנן ביניאשוילי , מנהל ענף שינוע.דורית שלוסברג, מנהלת מחלקת מידע ורישום רפואיקלרה רובינשטיין, מפקחת קלינית בהנהלת הסיעודשרון פרידמן שלי , אחות אחראית מחלקה נוירולוגיתטלי גרויא, אחות אחראית מחלקת עיניים אינה יודבין, אחות אחראית מחלקת ילדים יפעת גולן, אחות אחראית מחלקת רפואה דחופהד"ר מרינה גת, סגנית מנהל מחלקת הרדמהד"ר ג'ריס ניזאר, סגן מנהל ממחלקת פנימית ב'

מגמות בנייה ואירועים משמעותיים:

המרכז הרפואי בני ציון עבר בהצטיינות יתרה את מבדקי ההסמכה (אקרדיטציה) מטעם ארגון ה JCIהאמריקאי -Joint Commission International, גוף בין לאומי המוסמך לבחון ולהעריך ארגונים הנותנים שירותי בריאות והעוסק במדידה ובשיפור של איכות ובטיחות המטופל ולהעניק להם את תו התקן.

המרכז הרפואי בני ציון, רשם הישג מרשים כאשר שש מחלקות נבחרו למצטיינות ביותר בהוראה בפקולטה לרפואה בטכניון: פנימית א' בניהולו של פרופ' מאג'ד עודה שזכה בתואר מרצה מצטיין מתמיד בפעם התשיעית ברציפות על הצטיינות בהוראה, נוירולוגיה בניהולו של פרופ' בועז וולר, ילדים בניהולו של פרופ' יצחק סרוגו, נשים ויולדות בניהולו של ד"ר שלומי שגיא, המכון לרדיולוגיה אבחנתית בניהולה של ד"ר תמר גספר ואורולוגיה בניהולו של פרופ' עופר נתיב, כאשר סגן מנהל מחלקת פנימית א', ד"ר ניזאר אליאס זכה בפרס המרצה המצטיין.

תוצאות סקר חווית המטופל במרפאות חוץ, שמשרד הבריאות, ערך השנה לראשונה ושקבע כי מרפאות החוץ - עיניים ואף אוזן גרון במרכז הרפואי בני ציון קיבלו את הציון הגבוה ביותר מבין מרפאות החוץ של בתי חולים באזור חיפה ואף עברו את ציון הממוצע הארצי. הסקר בדק את נושאי מתן המידה והסברים, יחס וכבוד למטופל, ניהול תור במרפאה, תהליך קביעת תור, מדדים פיזיים ורצף שירותי.

פרויקטים עיקריים בבינוי:

תכניות הפיתוח המתוכננות לעתיד הקרוב במרכז הרפואי בני ציון כוללות:

בנית חדר מיון חדש, ממוגן שיאפשר פעילות לאוכלוסייה גם בעתות חירום שיפור התנאים במחלקת היולדות ובניית חדרי לידה חדשים בניית מערך חלוקת תרופות רובוטי מתוחכם.

ניתוחים מיוחדים:

בביה"ח החלו בטיפול של השתלות שיניים ביום אחד בשיטת ה ALL-ON 4/6 המתאימה גם לחולים סיסטמים (חולים הסובלים ממחלות לב, סוכרת וכו') אשר מפאת מחלתם אינם מתאימים לניתוחים מורכבים של השתלות עצם ועל כן נאלצו בעבר להסתפק בתותבות. כיום, בזכות שיטה זו, גם הם יכולים ליהנות ממערכת שיניים קבועה. כמו כן מתבצעת פרוצדורה כירורגית מורכבת בחלל הפה.

חשוב להדגיש כי בשיטה זו נדרשת מיומנות גבוהה של הרופא המשתיל. במרפאה בביה"ח בני ציון, לרופאים המשתילים מומחיות בכירורגיית פה ולסתות שבנוסף ללימודי השיניים, בפרוצדורות כירורגיות מורכבות בחלל הפה. פרוצדורות אלה כוללות בין היתר, טיפול בטראומות (שברים) של הלסתות, טיפול בהפרעות דנטופציאליות - ניתוחים לשינוי הפנים לטובת תיקון עמדת הלסתות.

בנוסף, לכל רופאי המרפאה ניסיון מצטבר אשר נרכש בניתוחים רבים שביצעו ובאופן טבעי הם בעלי מיומנות גבוהה מאד בפרוצדורות כירורגיות של חלל הפה והלסתות.

במחלקת כירורגיה מתבצעים ניתוחים חדשניים ומורכבים:

לפרוסקופיה מתקדמת. ממשיך ומחזק את האוריינטציה המקורית של המחלקה, שנחשבת למחלקה המובילה בארץ בתחום הלפרוסקופיה המתקדמת. בהדרגה יתווספו ניתוחים לפרוסקופיים בחתך בודד, שמבוצעים דרך הטבור ללא כל חתך בטני נוסף. היות והטבור הוא צלקת בפני עצמו, מדובר בעצם בניתוח ללא כל צלקת בטנית נוספת, ואין אפשרות לדעת כי המטופל עבר ניתוח. מדובר בהתחלה בניתוחים פשוטים כמו כריתת כיס מרה ותיקון בקעים סרעפתיים.ניתוחי כבד, לבלב, ודרכי מרה.   הנחשבים לתחום המסובך ביותר בכירורגיה הכללית, וכוללים ניתוחים גדולים ומורכבים. מגוון הניתוחים כולל:

כריתה שלמה או חלקית של אונה של הכבד, בגישה פתוחה או לפרוסקופית כריתות קטנות מרובות של מספר נגעים גרורתיים בכבד, בגישה פתוחה או לפרוסקופית הרס נגעים עמוקים בכבד ללא צורך בכריתתם, בעזרת מכשיר אבלציה שהורס את הנגע ע"י חום המופק מגלי מיקרו-ווייב. מחט המיקרו-ווייב מוחדרת לנגע הכבדי בהנחיית אולטראסאונד תוך ניתוחי. כריתת לבלב שלמה כריתת לבלב חלקית דיסטלית כולל כריתת טחול, בגישה זעיר-פולשנית (לפרוסקופית). כריתת ראש הלבלב עם המבנים שמסביב (ניתוח ע"ש וויפל), כולל כריתה ושחזור של כלי הדם הגדולים שעוברים מאחורי הלבלב, במידה והם מעורבים ע"י הגידול. תחילה הניתוחים ייעשו בגישה פתוחה, אך בהדרגה, הכריתות האלו יבוצעו בגישה זעיר-פולשנית ללא פתיחת הבטן. כריתת גידולים של דרכי המרה התוך-כבדיות והחוץ כבדיות. כריתת כיס מרה רדיקלית עם חלק מהכבד ודרכי המרה, למקרים שבהם מאובחן סרטן של כיס המרה. טיפול תוך-עורקי שמבוצע ע"י רדיולוגים פולשניים שבו מוזרקת כימותרפיה, או לחילופין חומר שמשחרר קרינה פנימית, ישירות אל תוך חלק מהכבד שמכיל גידול. השתלת משאבה בדופן הבטן שמחוברת דרך צינור אל עורק הכבד הראשי, אותה ממלאים עם כימותרפיה פעם בחודש, והיא מזריקה כימותרפיה בצורה מבוקרת אל תוך הכבד. זה מתאים למקרים שבהם יש מספר גדול של נגעים כבדיים שלא ניתן לכורתם או להורסם ע"י מיקרו-ווייב בשל מספרם הגדול.

ציוד:

בקרוב תותקן מערכת אנגיו חדשה לרנטגן ונרכש ציוד חדש למחלקת עיניים.

מנכ"ל המרכז הרפואי בני ציון, ד"ר אמנון רופא מסכם את השנה, "גם השנה החולפת התאפיינה בהתפתחות של ביה"ח מבחינת שירותים חדשים שפתחנו עבור הפונים ובשדרוג המחלקות והמבנים. בכוונתנו להמשיך ולהגביר את איכות השירות והטיפול שאנו מעניקים למטופלים ולמאושפזים במחלקות השונות בביה"ח, ובכך להמשיך ולהצדיק את המוטו המלווה את בית החולים "המרכז הרפואי בני ציון - להרגיש בבית גם כשחולים ".

(בריאות)
מארי נתיב. צילום עומרי נתיב. אישור לשימוש עיתונאי בתקשורת מוריה שטרן

שיקום ריצפת האגן במרכז הרפואי בני ציון

המכון לפיזיותרפיה במרכז הרפואי בני ציון התחיל לתת מענה לאנשים הסובלים מתפקוד לקוי של רצפת האגן ע"י טיפול פיזיותרפיה לשיקום רצפת אגן בניהולה של מרי נתיב. הטיפול מתאים  לגברים ולנשים כאחד ומותאם אף לציבור הדתי

שרירי רצפת האגן תומכים באיברי האגן כגון שלפוחית השתן, המעי והרחם. הסיבות לתפקוד לקוי של רצפת האגן עלול להתקיים עקב לידה, הריון, ניתוחי אגן (כגון פרוסטטה או ניתוח קיסרי וכדומה), גיל ועוד. כאשר הסיבות הרפואיות לתפקוד הלקוי נובעות ממגוון ליקויים - שרירי רצפת האגן יכולים להיות חלשים או הדוקים מדי. בנוסף יציבה לקויה, בעיות עצביות ומתח ברצועות החיבור עלולים להביא גם הם לליקוי בתפקוד. אנשים הסובלים מתפקוד לקוי של רצפת האגן יכולים לחוות מספר תסמינים הפוגעים בשגרת חייהם, כגון: דליפת שתן, קושי במתן שתן או צואה, כאבי אגן, גב תחתון או בטן תחתונה, כאבים בעת קיום יחסי מין ועוד.

ניתן לשפר את התפקוד הלקוי בעזרת טיפול פיזיותרפיה שיקומי ברצפת האגן. לכן במרכז הרפואי בני ציון הוחלט כי יינתן טיפול לשיקום רצפת אגן במכון לפיזיותרפיה. מארי נתיב תנהל את תחום הטיפול החדש, כאשר תחומי המומחיות בשיקום הינם במגוון ליקויים בתפקוד רצפת האגן כגון: אי שליטה/דחיפות/תכיפות במתן שתן או צואה, אי שליטה לאחר ניתוחי אגן ולאחר הריון, צניחה של אברי האגן, הפרעות בקיום יחסי מין, כאבי אגן כרוניים, עצירות כרונית והיפרדות השריר הישר הבטני.

צוות המטפלות במכון לפיזיותרפיה עבר הכשרה מיוחדת בכדי לפתוח את תחום הטיפול החדש על ידי הארגון הבינלאומי " Herman & Wallace Pelvic Rehabilitation Institute". בניגוד לטיפולים דרך קופ"ח בהן ההמתנה לקבלת הטיפול הינה ארוכה, הטיפול במכון, מתבצע בשבוע הראשון לאחר הפנייה. בנוסף, צוות המכון מטפל גם בגברים, דבר יוצא דופן בתחום. מטפלת דתיה בצוות נותנת מענה גם לציבור הדתי/חרדי, דבר המקנה נינוחות בטיפול כה רגיש.

"מדובר בבעיה שכיחה, למעלה בין 30-40 אחוזים מהנשים שסובלות מדליפת שתן בטרימסטר השלישי להריונן, ו3-4 חודשים לאחר הלידה. 30-40 אחוזים מהנשים אחרי הלידה מתלוננות על כאבים בעת קיום יחסי מין, עד חצי שנה לאחר הלידה. הסיבה הראשונה בעולם בגללה אנשים פונים לרופא המשפחה שלהם, בכל העולם, היא עקב כאבי גב תחתון- דבר אשר גם לו יש מענה במרפאה. הטיפול במכון כולל: טיפול מנואלי (ידני), תרגילים תפקודיים, שימוש במכשירים טכנולוגיים חדשניים כמו מכשיר ביו- פידבק (מכשיר הממיר את הכיווץ השרירי לגרף על מסך המחשב, דבר הנותן משוב טוב למטופל על עוצמת הכיווץ) ובאלקטרודות לעידוד הכיווץ השרירי, והדרכה לשינויים באורח החיים" אמרה מארי נתיב אחראית המרפאה. קובי שוורץ מנהל מכון הפיזיותרפיה הוסיף, "היה חשוב לנו להכשיר את הצוות ברמה הגבוה ביותר לטפל בכדי שנוכל לתת מענה נדרש למטופלים".

(חדשות הבריאות )
מועצה אזורית זבולון- מחלקת התברואה ואיכות הסביבה והתברואה רחל סלע. צילום משה יערי

במועצה האזורית זבולון, ממשיכים כמדי שנה בהנחייתו של ראש המועצה דב ישורון לבצע מגוון פעולות לצמצום מפגעי הזבובים והיתושים, אך לנוכח העובדה שמוקדי הדגירה הקבועים מטופלים באופן רציף על ידי צוות מחלקת התברואה, מרבית מפגעי היתושים כיום, נמצאים בשטח הפרטי, בחצרות הבתים והמשקים ובימים אלה, וכחלק מפעילויות המנע, יצאה המועצה בקריאה כאמור לייבש את מקורות מים עומדים.

נוצר ב-13.03.2018 04:03
(יין ומשקאות)

מים וגז. השילוב ביניהם, הידוע כמשקה הסודה, עורר מאז ומתמיד מיתוסים רבים הנוגעים לבריאותו. מדובר בשילוב מרענן, שמגוון את המים ויכול לסייע לנו להגביר את צריכת השתייה שלנו- ללא קלוריות מיותרות. אז מה מבין המיתוסים הנוגעים לסודה ובריאות אכן נכון? שורה של חוקרים מכל העולם בדקו וחזרו עם ממצאים ברורים:

(צפון)
מרפאת כללית רפואה משלימה ק. שמונה. צילום:מורן קדוש

לקוחות כללית רפואה משלימה בקרית שמונה, יוכלו ליהנות מערב פתוח שייערך ביום ד' ה-21 בפברואר בין השעות 18:00-20:00 בשיתוף עם כללית סמייל ושיכלול הדגמות של טיפולי רפלקסולוגיה, כירופרקטיקה והרצאת דיקור סיני אותה בהנחייתו של מטפל בכיר רום ברוסטין. בנוסף, תתקיימנה הדגמות של טיפולי שיננית והיגיינת הפה.

(חדשות הבריאות )

המשלחת הישראלית של משרד הבריאות הציגה פתרונות ממשיים לאיתור מטופלים בסיכון
תזונתי

(תזונה וכושר)
קפה בריאות קפסולות נספרסו

מחקרים מדעיים מהשנים האחרונות הוכיחו שצריכת קפה מתונה אינה מסוכנת לבריאות האדם והיא עשויה להפחית את הסיכון להתפתחות מחלות שונות, ביניהן סוכרת, אלצהיימר, מחלות לב וכלי דם, פרקינסון וסוגי סרטן מסוימים.

כמובן שמדובר כאן על צריכה מתונה של קפה, בין כוס אחת ל-6 כוסות ביום. כמו בכל דבר אחר הקשור לשתייה ואכילה, גם כאן הדגש הוא על צריכה מתונה והגיונית.

(טיפוח)
איך לבחור מנתח פלסטי

בשעה טובה החלטת להגשים את חלומך ולעבור את הניתוח שישפר את מראה פנייך ואו/גופך ויעניק לך את המראה עליו תמיד חלמת. כעת נותר לבחור את המנתח הפלסטי האידאלי עבורך.  ודווקא כיום, כאשר המדיה שולטת בהחלטות שאנו לוקחים בכל תחום בחיינו והשיווק משפיע על הבחירה, עלייך לחשוב פי כמה ולהשתמש באינטואיציה הבריאה על מנת לבחור מנתח וזאת רק לאחר פגישת ייעוץ אישית  ד"ר אבנר בן שושן, מומחה לכירורגיה פלסטית ולמיקרוכירורגיה, מעניק עשרה טיפים מנצחים לניתוח המוצלח  לגזור ולשמור

(איזור מודיעין)
סדנאות בריאות לכל המשפחה

במרפאות מודיעין לא מפסיקים לרגע עידוד וקידום בריאות למבוטחים * זה עתה הסתיימו סדנאות הכנה לכיתה א' וגמילה מעישון וכבר מתהוות סדנאות לתזונה והרזיה, החייאה לתינוקות, עיסוי תינוקות וכן "לגדול בריא" לשינוי אורח החיים דרך התא המשפחתי

(גוש דן)
הפנינג מאוחדת בבאר יעקב

ביום ראשון האחרון התקיים הפנינג בריאות וחזרה לבית הספר במרכז הרפואי מאוחדת בבאר יעקב.