כלים

המחאה החברתית שהלכה והתעצמה בקיץ האחרון הבעירה, לפחות לזמן מה, את האש מתחת לכיסאותיהם של נבחרי הציבור. ועדות הוקמו, מסקנות הוסקו (ונדחו) ודיון ציבורי ער החל להתגלגל בשאלת איכות ויוקר המחיה בישראל. בעוד שלאורך שנים רבות ראינו את בכירי האוצר הפורשים מתפקידם, מצרים על כך שלא קידמו השקעות רבות יותר בפריפריה ואז עוזבים לתפקיד בכיר ומתוגמל בחברה פרטית, אולי דווקא כעת,  נוכל סוף סוף לראות תהליך אמיתי של פיתוח בגליל ובנגב, כפתרון למצוקתם של משפחות, זוגות וצעירים רבים

גבי נעמן,ראש מועצת שלומי(צילום:יח"צ)

ניצנים ראשונים כבר נראים בשטח. בעיירה שלומי, לדוגמא, הופקדו באחרונה תכניות להקמת 3,000 יחידות דיור חדשות. התוכניות הופקדו לאחר שעברו אישור בועדות התכנון והבנייה ועבודות התשתית צפויות להתחיל במהלך 2012. הגליל הירוק והפסטורלי ייתן, לצד דיור מודרני ואיכות חיים גבוהה, גם מקור תעסוקה לבאים באמצעות פיתוח אזורי התעשייה מתן חינוך ברמה גבוהה, תיירות ותרבות לתושבי האזור.

ועדת טרכטנברג העלתה לתודעה רק את קצה הקרחון של החולי ממנו סובלת החברה הישראלית, אולם המצב אינו אבוד. כעת יש להפוך את גלי המחאה והסיסמאות לפעולה אמיתית במאבק על עתידם של ילדנו וכאחד מראשי הרשויות בפריפרייה, בכוונתי לתפוס בשתי ידיים את ההזדמנות שניתנה לנו לשנות. הרכבת עזבה את התחנה וחברי ממשלת ישראל צריכים למצוא את מוקומם עליה ולקדם השקעות נרחבות של משאבים לפיתוח הפריפריה, כמוצא אמיתי וראוי למצוקה החברתית. החוכמה היא לא לרדת אל עם רק בתקופת בחירות ופריימריס, או בעת נפילת רקטות, אלא בימי שיגרה ושקט.

ממשלת ישראל ונבחריה צריכים לפעול בהקדם לשיפור תשתיות התחבורה, התעשייה, התעסוקה בפריפריה, לא רק כפתרון חברתי, אלא גם כצורך בטחוני ממעלה ראשונה. אנו, ביישובים הפרושים בגבולות הארץ מהווים את חגורת הבטחון של מדינת ישראל וככל שיאוכלסו אזורים אלה ביותר תושבים, תהיה חגורה זו חזקה ועמידה יותר ותמשוך אליה אוכלוסיות חזקות וצומחות יותר. ובינינו, הרי לא באמת ניתן להשוות בין חיי קהילה תוססים בנופי הגליל לפיח המפעלים, עשן ורעש כלי הרכב, הפקקים המתמשכים והבנייה הצפופה שמאפיינים את הכרך התל אביבי.

רוח חדשה נושבת בפריפרייה ובמקרה זה אין לי ספק כי מצפון תיפתח הטובה. מבחינתי פתיחת שנה חדשה - תשע"ב עם בשורה לתושבי שלומי ולעם ישראל על הרחבת היישוב היא הגשמת חלום והמשכה של תנופה ששנים רבות נבלמה ועתה הופכת לעובדות בשטח. עבור יזמים ובעלי חברות זו העת לגלות ציונות אמיתית לעלות צפונה עם עסקיהם, ולהפוך את החלום של רבים למציאות עכשווית.

(*)הכותב הינו ראש המועצה המקומית שלומי