השר ארדן דורש להקפיא מיידית את קידום העבודות להקמת העיר הפלשתינית - רוואבי. הדרישה באה בעקבות חוסר הענות יזמי העיר להסדיר פתרונות הנדרשים למניעת בעיות שפכים ופסולת בעיר שלדעת אנשי המקצוע במשרד להגנת הסביבה יגרמו למפגעים סביבתיים חוצי גבולות

השר ארדן פנה אתמול (א') לשר הביטחון, אהוד ברק, בבקשה כי יפעיל את סמכותו ויורה מיידית על הקפאת המשך העבודות להקמת העיר הפלסטינית רוואבי, המוקמת בימים אלו צפונית לרמאללה.

במכתב מסביר ארדן, כי תסקיר הסביבה שהגישו יזמי העיר המתוכננת לקלוט 40,000 תושבים, נבדק על ידי המשרד ונמצא כלא מספק הן מבחינת היקף הנושאים אליו הוא מתייחס והן מבחינת היכולת למצוא פתרונות למגוון נושאים מהותיים.

הנושאים העיקריים החסרים בתסקיר הראשוני שהוגש ע"י היזם הינם: העדר פתרונות לטיפול בשפכים, בפסולת, לאספקת חשמל ומים לעיר, פתרונות תחבורתיים של דרכי גישה לעיר וממנה ונושאים סביבתיים רבים נוספים.

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן :"כל עוד לא ימצאו פתרונות שיבטיחו מניעת מפגעים חמורים לסביבה, עלינו להקפיא את המשך הקמתה של העיר. בשלב זה, המשך בנייתה חושף את הציבור ושטחים נרחבים באיו"ש ובתחומי מדינת ישראל לסכנת זיהום נרחב."

השר ארדן הדגיש, כי העדר פתרונות לסוגיות אלה יגרום למפגעים חמורים ובלתי הפיכים לסביבה. "מפגעים אלו הינם מפגעים חוצי גבולות, ותחום השפעתם אינו מסתכם בתחומי העיר רוואבי, אלא עלול להשפיע על שטחים נוספים נרחבים הן ברחבי איו"ש והן בתחומי מדינת ישראל למשל, זיהום חמור של מי התהום באקוויפר ירקון תנינים המספק מי שתייה לתושבי מרכז הארץ" ציין השר.

השר להגנת הסביבה, הוסיף, כי בתאריך 5/10/2010 ערך סיור באזור בו מתוכננת לקום העיר במהלכו נתן ליזם שהות של כחודשיים על מנת להתייחס למסמך ההערות וההנחיות לתסקיר ולתקנו בהתאם. אלא שעד היום לא התקבלה התייחסותו והעבודות לפיתוח העיר נמשכות כסדרן.

כביש הגישה הראשי המתוכנן לעיר עובר בשטחי C אשר נמצאים בשליטה ישראלית מלאה, דבר המאפשר את ההליכים לקידום סלילת הכביש, ומניעת מעבר משאיות ככלי להקפאת קידום בניית העיר.