'אדם טבע ודין' בתגובה לעיכוב בהצבעה על חיבור בסיסי צה"ל לביוב: "שר הביטחון מפגין אטימות לבריאותם של חיילי צה"ל". עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל 'אדם טבע ודין', בתגובה לעיכוב בדיון על חיבור בסיסי צה"ל לביוב: "לא ייתכן שבפתח יום העצמאות ה- 62 שר הביטחון של מדינת ישראל, בכבודו ובעצמו, יטרפד מהלך כה בסיסי כמו חיבור בסיסי צה"ל לתשתיות ביוב."

כלים

"שר הביטחון מפגין אטימות לבריאותם של חיילי צה"ל, ומתעלם מהנזקים החמורים שגורם אי החיבור של בסיסי צה"ל לבריאות הציבור בכללותו ולזיהום הסביבה. 'אדם טבע ודין' מחזקת את השר להגנת הסביבה ואת שר התשתיות של מדינת ישראל בדרישתם לחבר את בסיסי צה"ל לתשתית ביוב, ללא כל עיכוב נוסף". אומר עו"ד ברכה.

ביום חמישי האחרון שלחה עמותת 'אדם טבע ודין' לכל שרי הממשלה מכתב דחוף הקורא להם לאשר את ההצעה לחבר את כל בסיסי צה"ל לתשתיות ביוב.

במכתב ציינה עו"ד נעמה אלעד מ'אדם טבע ודין' כי ההצעה שתעלה לדיון בישיבת הממשלה באה לתת פתרון למצב הסביבתי, הבריאותי, הציבורי והחוקי הבעייתי הנמשך במשך עשרות שנים, לפיו כ-150 בסיסי צה"ל אינם מחוברים לתשתיות ביוב: "מצב דברים זה גורם לנזק אדיר ומתמשך למקורות המים, לבריאות הציבור ולסביבה בכללותה", כך נכתב במכתב שנשלח לשרים.

עוד הוסיפה אלעד כי קיימת בעיתיות גדולה כאשר גוף מנהלי דוגמת צה"ל, אשר אמור לשמש דוגמא לתושבי המדינה, פועל כאחרון המזהמים ובניגוד לחובותיו לפי חוק המים, הקובע שזיהום מים הינו עבירה פלילית ומחיל את הוראות החוק גם על מערכת הביטחון.

הבעייתיות הגלומה בהעדר מערכת לטיפול בשפכים בצה"ל, זכתה להתייחסות בדוח ועדת החקירה הממלכתית בנושא ניהול משק המים בישראל. הדוח התייחס לאחריותו של משרד הביטחון לטפל בשפכיו ולכך ששפכים לא מטופלים מזהמים מקורות מים חשובים ביותר כמו הירדן והכנרת.