במכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו מאשימה ליאורה מינקה, יו"ר תנועת הנשים הדתית לאומית "אמונה", כי גורמים אינטרסנטיים בממשלה פועלים כדי להדיח, מטעמים פוליטיים, את מנכ"ל בתי הדין הרבניים, הרב אלי בן-דהן, כדי למנות במקומו מקורב פוליטי

כלים

"זאת לחלוטין לא החלטה תמימה, ואין לחשוד שהיא נובעת ממניעים זכים וטהורים של פרוצדורה מנהלית בשירות המדינה או של רצון כן להזרים דם חדש למערכת. את הרב אלי בן-דהן מבקשים לדחוק אל מחוץ למסגרת הזאת, בין היתר משום שהוא מייצג ומבטא גישה שאינה עולה בקנה אחד עם רוח הממסד החרדי, המרחפת על-פני המערכת, ופה ושם אף משמשת כנראה אבן נגף בדרכם של נציגיה.

אין אנו באות למחות ולהתערב ולדרוש לגופו של אדם, ואולם יש לנו בהחלט להלין ברמת העיקרון ובשם ערכיה של הציונות הדתית. הרב אלי בן-דהן, על-כך יעיד בודאי כל יודע דבר, יזם שינויים ארגוניים חשובים והנהיג סטנדרטים ראויים יותר במערכת בתי הדין הרבניים, שסבלה כל השנים מתדמית ציבורית מאוסה ודחויה. בשנים האחרונות פעל מנכ"ל בתי הדין כמיטב יכולתו – ומעידות על-כך חברותינו הפעילות בתחומים אלו, כל עוד אינן פסולות לעדות... – כדי לעקוף מכשולים ביורוקרטיים, לקדם פתרונות יצירתיים בסוגיות מרכזיות של גיטין ועגינות, ולהטמיע מערכת ערכים מודרנית יותר, פתוחה ורגישה והומניסטית יותר המתאימה למציאות החיים. הוא לפחות פתח צוהר של תקוות, ואולם נדמה שלמישהו אצה הדרך לסתום את ה"פירצה" ולסכל את ההזדמנות שנוצרה לשינוי ערכי ומהותי יותר, רחב יותר, דמוקרטי יותר.

זהו אחד מרגעי האמת של המערכת הדתית, שתפקידה לשרת את כלל הציבור. הדחתו של הרב אלי בן-דהן ומינויו הצפוי של פוליטרוק פוליטי יורידו עוד יותר את קרנם של בתי הדין הרבניים וינחיתו מכה קשה לסיכוי שקרן אור אכן תבצבץ במהרה במערכת המידרדרת הזו. כב' ראש הממשלה, בידך הדבר. בפיך ובלבבך לעשותו." כותבת מינקה לראש הממשלה.