בשנים האחרונות חל גידול במספר המקרים בהם נפגעו פעוטות שנשכחו ע"י מבוגרים ברכבים פרטיים וברכבי הסעות. ארגוני בטיחות דוגמת "בטרם" מדווחים על מאות מקרים משנת 2008 ועד מחצית 2011 של השארת ילדים ברכב. פתרון טכנולוגי חדש שצפוי להיכנס לשוק, ייתן פיתרון לתופעה

כלים

לאחרונה אנו נחשפים לעלייה במספר מקרי מוות ופגיעה בפעוטות, בעקבות שכחת ילדים ברכבים פרטיים וברכבי הסעות. היום דווח על ילדה שנפטרה כתוצאה מאי השגחה והשארתה ברכב ההסעות. מספר רב של ילדים ותינוקות נשכח ברכבים ע"י מטפלות, נהגי הסעות, וקרובי משפחה אחרים. למקרים אלו שלא תמיד מסתיימים במוות, השלכות חמורות על תפקוד הילדים.

הטמפרטורה ברכב סגור בקיץ יכולה להגיע עד ל – 70 מעלות צלסיוס. מחקרים מוכיחים כי, חום קיצוני משפיע על תינוקות ופעוטות במהירות רבה יותר ובצורה חמורה יותר מאשר על מבוגרים מפאת ממדי הגוף הקטנים של הילדים.

בדיקה שנעשתה ע"י עידן נחמני, מפתח הפטנט, מלמדת כי במכונית ששהתה בשמש בטמפ' של 37 מעלות צלזיוס, הראתה שלאחר 20 דקות האמירה הטמפרטורה במכונית ליותר מ-47 מעלות צלסיוס ולאחר 40 דקות למעל ל 58 מעלות צלסיוס.

נחמני, מפתח הפטנט "כשמעתי דיווח קשה על השארת פעוט ברכב, לפני שנתיים, המחשבות לא הרפו. המחשבות על המוות המייסר והמיותר וכן הסבל הקשה הנגרם להורה הטרידו את מחשבותיי ומאז שקדתי על פיתוח מענה שיביא למיגור התופעה באמצעות פתרון טכנולוגי. אני שמח שלאחר שנתיים של עבודה קשה, יש בידיי בשורה להורים ולילדיהם הרכים".

המוצר שמכונה baby car הגיע לשלב השיווקי, ונחמני רואה בו מציל חיים, ופועל כדי להביאו למדפים בהקדם האפשרי. המוצר יותקן בכיסא הילד ויותאם למערכת ההפעלה ברכב. המערכת מובנית בכיסא הבטיחות של הילד ומתריעה בעת השארתו , ולמעשה מבטיחה להורה שגם בדקות לחץ ומהירות, לא ישכח את היקר לו מכל. המערכת פועלת כמו אזעקה ומונעת מהרכב להינעל.

נחמני: "אני שמח שזו פעולה פשוטה להתקנה ומצילת חיים. במשך השנתיים בעיקר הרגשתי תסכול, היות והפיתוח היה בשלבים השונים שלו וטרם הושלם והמקרים של שכחת הילדים רק גדלו".

כידוע, קובע חוק העונשין ( תיקון מס' 59, 2001 ) כי מי שמשאיר ילד שטרם מלאו לו 6 שנים בלא השגחה ראויה ובכך מסכן את חיי הילד או פוגע או עלול לפגוע פגיעה ממשית בשלומו או בבריאותו, דינו – מאסר 3 שנים, עשה כן ברשלנות – דינו מאסר שנה. עשה זאת במטרה לנטוש את הילד – דינו מאסר 5 שנים.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS