במהלך דיון שהתקיים השבוע בוועדה לזכויות הילד עלה כי "בשל חוסר המקום במוסדות סגורים לנוער עבריין שופטים רבים מחליטים להשאיר נערים רבים בתא המעצר או מחליטים לשחרר אותם לרחוב." כך אמרה עו"ד מורן פרוינד מהנהלת בתי המשפט

כלים
רב פקד אילנה חן ממשטרת ישראל אישרה את הנאמר: "מבדיקה שלנו ישנה אפליה בין קטין לקטין ולפעמים שופטים משחררים אותם בחזרה לרחוב. שיקול הדעת של השופטים במקרים שכאלה מושפע ממספר המקומות הפנויים במוסדות ולא מהטיפול בנער".

לדברי רחל שרביט, מנהלת אגף תקו"ן במשרד הרווחה והשירותים החברתיים: "היום קיימות 2 מסגרות סגורות לנערים ואיננו מעוניינים בפתיחת מוסדות חדשים מתוך תפיסה מקצועית שעדיף לפתח את המסגרות האלטרנטיביות. אחד מהמוסדות הוא מעון "מצפה ים" שעקב שיפוצים איננו בתפוסה מלאה, וכרגע שוהים בו רק 12 נערים במקום 48."

גב' שרביט סיפרה כי מתמודדים עם בעיות כוח אדם לא פשוטות במעונות "יש קושי רב בלצרף מדריכים חדשים לפנימיות, מדריך משתכר בכ-25 שקלים לשעה. היום כל מאבטח מקבל 30 ₪ לשעה וקשה לנו לצרוף כוח אדם איכותי. אנחנו בתהליך ארוך מול האוצר על מנת להעלות את השכר למדריכים."

ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד: "על פי דו"ח מבקר המדינה מ-2009 אין התקדמות בנושא זה משנת 2001. מוכרחים לפתור את הבעיה מהיסוד ולקבוע תיקנון מתאים לגידול האוכלוסיה בישראל".

עו"ד נוחי פולטיס, מהסנגוריה הציבורית סיפרה את סיפורו של מ': "נער,הומלס מגיל 13, ללא קשר עם הוריו וללא קשר עם פקידת סעד, היה עצור בתנאים קשים מאוד במגרש הרוסים. המלצת השופט והגורמים המקצועיים הייתה להעביר אותו למעון סגור אבל עקב מחסור במקום פנוי, הוא יוכל להיקלט במקרה הטוב רק בעוד 3 חודשים ובינתיים הנער נשאר במעצר."

רחל שרביט מנהלת אגף תקו"ן במשרד הרווחה הכריזה על מכרז לשתי פנימיות חדשות בשנה הקרובה ועל השקת תוכנית מעטפת אשר תתחיל לפעול בארבעת החודשים הקרובים בב"ש, ת"א, ירושלים וחיפה. לדבריה, התוכנית תעניק לנערים שירותים וטיפול בתוך הקהילה במקום במעון סגור."

לסיכום אמר יו"ר הועדה ח"כ דני דנון : "המצב הקיים שבו בני נוער נמצאים במעצר הוא בלתי נסבל והוא בניגוד לחוק ובניגוד לאמנות שישראל התחייבה להם. הוועדה קוראת למשרד הרווחה לסיים את השיפוצים במצפה ים עד אוקטובר 2010 ולחזור לקלוט נערים נוספים למוסד. הוועדה פונה לשר האוצר ולשר הרווחה והשירותים החברתיים להגדיל את תקצוב כוח אדם במוסדות לנוער בסיכון ולעלות את שכר המדריכים כדי לקלוט כוח אדם איכותי יותר."

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

עדכונים אחרונים

אוג 21, 2019

איך להיות כוכבת ברשת? המדריך המלא

מאמרים - חברתי
יול 21, 2019

פעילותו החברתית של מתן דהן

מתגייסים למען הקהילה
יול 16, 2019

להיות מוכנים מראש - צוואות וירושות

מאמרים - חברתי
יול 15, 2019

דרכו של ברוך עטאלי

זכויות האדם