כלים

במלאת 20 שנים ל"מבצע שלמה" בו עלתה לארץ יהדות אתיופיה ערך היום נשיא המדינה אירוע חגיגי במשכנו בהשתתפות מאות יוצאי אתיופיה. באירוע התרחש איחוד נדיר ומרגש בין קצינה בצה"ל לבין הרופא שיילד אותה במהלך הטיסה לישראל במבצע שלמה

במלאת 20 שנים ל"מבצע שלמה" ערך היום נשיא המדינה, שמעון פרס, אירוע חגיגי במשכנו בהשתתפות מאות יוצאי אתיופיה, ונציגי הצבא, המוסד ומשרדי הביטחון, החוץ והקליטה שנטלו חלק פעיל בגלוי ומאחורי הקלעים בהבאתם של למעלה 14 אלף יהודים יוצאי אתיופיה בתוך 36 שעות.

רגע מרגש במיוחד היה איחוד נדיר של סגן משנה ירוש וונדה, כיום קצינה בצה"ל שנולדה במטוס בדרכה לישראל בסיועו של פרופ' דני גריסרו.

בדברים שנשא בטקס, אמר נשיא המדינה: "תרומתם של יוצאי אתיופיה מורגשת יותר ויותר ברקמתה התרבותית של ישראל. צאצאי העלייה הזו משתלבים וגם מתבלטים בכל מגזרי חיינו. בעשור האחרון הוכפל מספר הסטודנטים מהעדה האתיופית הלומדים במוסדות להשכלה גבוהה.

מעל 4,000 כבר סיימו את חוק לימודיהם וזכו לתואר אקדמי. אלה נתונים מרניני לב. אנו אופטימיים יותר מאי פעם לנוכח דור צעיר של העדה שהוא מבטיח ומפוכח, הנטוע בכל ענפי החברה והמדינה.

אני קורא לבני הקהילה ובמיוחד לדור הצעיר להיכנס לחיים הפוליטיים ביתר שאת. זו הסדנה האולטימטיבית של החברה הישראלית, זה המקום בו מתקבלות הכרעות כבדות. ועליכם להיות שותפים להן. כולנו ניתרם מקולכם הייחודי והערכי. "

שרת הקליטה, סופה לנדבר, אמרה בטקס "ממשלות ישראל ביצעו בעבר, וממשלת ישראל עושה זאת גם בימים אלה- חילוץ יהודים מארצות מצוקה וממקומות בהם הם חשופים לפגיעה.

כל יהודי בעולם חייב לדעת שמדינת ישראל היא הבית הלאומי, רק כאן- מבטחו של העם היהודי. אני יודעת שעדיין לא הסתיימה המלאכה, וכל עוד לא נראה את כל בני הקהילה הזכאים לעלייה, כאן במדינת ישראל, בבית הלאומי, לא נשקוט".