שבוע לאחר שהמאבק למען תחבורה ציבורית בשבת נפתח מחדש ע"י פעילי תנועת "ישראל חופשית" הנאבקת בכפייה הדתית, מועצת העיר תל אביב תידרש להצביע על הצעת החלטה של חברת המועצה תמר זנדברג (מרצ), בשיתוף פעולה עם ישראל חופשית – לפיה תל אביב תבקש ממשרד התחבורה אישור להפעיל תחבורה ציבורית בשבת. ראש העיר חולדאי כבר הביע תמיכה (לפחות בפייסבוק). ישראל חופשית: "הפעם הציבור החופשי ינצח". חבר המועצה בנימין בביוף (ש"ס) כבר פנה ליועץ המשפטי לעירייה בבקשה למנוע את קיום הדיון

בשבוע שעבר נפתח מחדש המאבק על הפעלת תחבורה ציבורית בשבת. עשרות פעילי תנועת "ישראל חופשית", המובילה את המאבק בכפייה הדתית, יצאו בשבת בצהריים למפגן מחאה ייחודי, שעורר הדים, במסגרתו הפעילים התייצבו בתחנות אוטובוס ברחבי תל אביב וחיכו לאוטובוס, להפתעת העוברים והשבים.

בין המגיבים לקמפיין החדש היה גם ראש העיר ת"א, רון חולדאי, שכתב בעמוד הפייסבוק שלו: "שימו לב לפעילות מיוחדת וחשובה שקיימה תנועת ישראל חופשית בסוף השבוע בקריאה להפעיל תחבורה ציבורית בחג ושבת.

ישראל היא המדינה היחידה בעולם שבה ברבע מימות השנה לא פועלת תחבורה ציבורית בחג ובשבת. עלינו לשאול את עצמנו - מה עושה מי שאין ביכולתו לרכוש רכב פרטי ומבקש לבקר בשבת את משפחתו או לבלות בחוף הים?

המצב היום, לצד העדרה של מערכת תח"צ יעילה, פוגע בהתפתחות התקינה של המדינה וביכולת של הציבור לוותר על הרכב הפרטי היקר והמזהם.".

כעת המאבק על התחבורה הציבורית בשבת מגיע למועצת העיר ת"א: חברת המועצה תמר זנדברג (מרצ), בשיתוף תנועת "ישראל חופשית", מביאה להצבעה בישיבת מועצת העיר ביום ב ה- 20.2.2012 הצעת החלטה לפיה תפעל עיריית תל אביב להפעלת תחבורה ציבורית בשבת, כפי שכבר קורה כיום בחיפה, אילת ועוד.

לפי ההצעה שתעלה זנדברג להצבעה, העירייה תעביר בקשה להפעלת תחבורה ציבורית בשבת למפקח על התחבורה הציבורית במשרד התחבורה, המוסמך לפי החוק לאשר בקשות כאלו במקרים בהם הם חיוניים לדעת הרשות, כמו גם במקרים בהם התחבורה הציבורית משרתת אוכלוסיות לא יהודיות, או צורך בהגעה אל בית חולים, כפי שאכן קורה בת"א. חבר המועצה בנימין בביוף (ש"ס) כבר פנה ליועץ המשפטי לעירייה, עוזי סלמן, בדרישה למנוע את קיום הדיון.

"בימי שבת האחרונים יוצאים הפעילים המדהימים של תנועת ישראל חופשית לתחנות אוטובוס בכל הארץ ומחכים. מחכים לאוטובוס בשבת. הציפיה שלהם, ושל כולנו – היא לא ציפיה פסיבית. היא ציפיה אקטיבית, ציפיה פוליטית, ציפיה שיש בצידה מעשה, והגיע הזמן לעשות את המעשה ולהפעיל את התחבורה הציבורית בשבת." אומרת חברת מועצת העיר ת"א, תמר זנדברג.

בתנועת ישראל חופשית מפעילים בימים האחרונים לחץ על חברי מועצת העיר ת"א לקראת ההצבעה על הצבעתה של זנדברג. חברי התנועה ייקחו מחר חלק כמשקיפים בישיבת המועצה. "חידוש המאבק על התחבורה הציבורית בשבת הוא צו השעה, והפעם הציבור החופשי שנפגע כאן מכפייה דתית ינצח" אומר מיקי גיצין, מנכ"ל ישראל חופשית. “ הגורמים בציבור החרדי שמוליכים לקצנה ונאבקים נגד שירת נשים ובעד הדרת נשים השיגו דבר אחד חיובי – הדיון הציבורי על הסטטוס קוו ועל הצורך בהפרדת הדת מהפוליטיקה ניצת מחדש במלוא עוזו, ו- 2012 תהיה השנה האחרונה של הסטטוס קוו, כי ההסדר המביש הזה עומד נגד כל הערכים של חופש ושיוויון שרוב הציבור בישראל לא מוכן לותר עליהם.”

נוסח ההצעה של חברת המועצה תמר זנדברג למועצת העיר ת"א:

"העירייה תעביר בקשה מפורטת למשרד התחבורה להפעלה בשבת של קווים חיוניים על פי המפתח: משכונות מרוחקות למרכז העיר, לים ולמקומות בילוי;

באם יתקבל סירוב, תכין העירייה תכנית להפעלת קווי הסעות עירוניים, ע"י חברה עירונית על פי הרציונל של הסעה משכונות הצפון, הדרום ויפו אל מרכז העיר, אל הים ואל מקומות בילוי;

באם יתקבל סירוב, תעביר העירייה בקשה למשרד התחבורה להרחבת קווי השירות בשבת, הרחבת המסלול לקווים שפועלים במסלול מצומצם כך שישרתו תנועה משכונות הצפון, הדרום ויפו למרכז, לים ולמקומות בילוי."