כלים

שר האוצר, יובל שטייניץ ביקר במוזיאון קסטל במעלה אדומים והבטיח לסייע בסיום שיפוץ המוזיאון

שר האוצר, ח"כ יובל שטייניץ, ביקר אתמול במוזיאון הצייר משה קסטל במעלה אדומים ונפגש עם ראש העיר בני כשריאל, יו"ר המוזיאון ישראל גולדשטיין וחברי מועצת העיר מעלה אדומים.

השר ופמלייתו ביקרו בין כתלי המוזיאון החדש שהוקם לפני כשנה והתרשמו עמוקות מיצירותיו וציוריו המיוחדים של משה קסטל. שר האוצר הבטיח לבדוק את הבקשה לסייע במימון סיום הבניה של מוזיאון קסטל.

ראש העיר בני כשריאל ויו"ר המוזיאון ישראל גולדשטיין הודו לשר על הביקור, העידוד והתמיכה והעניקו לשר שטייניץ כשי את הציור "מסיק הזיתים" של הצייר משה קסטל.

מוזיאון הצייר משה קסטל הוקם על אם הדרך מירושלים לים המלח, על צלע הר בעיר מעלה אדומים ומשקיף אל נוף מדברי קסום ולעבר העיר ירושלים. המוזיאון, שתוכנן ע"י האדריכל דוד רזניק, חתן פרס ישראל לאדריכלות, נפתח לקהל במרץ 2010, קרוב ל 30 שנה לאחר הבחירה וההחלטה של משה קסטל להקמתו בעיר מעלה אדומים ו- 16 שנה לאחר הנחת אבן הפינה.

המוזיאון שוכן במבנה מיוחד ומרשים בו מוצגות יצירותיו המרשימות של האמן משה קסטל (1909-1991). קסטל פעל בישראל, פריז וניו יורק לכל אורך המאה העשרים ויצירותיו מוצגות בין השאר במשכן נשיאי ישראל, בכנסת ישראל, בביהמ"ש העליון, במכון ויצמן למדע, בוותיקן ובמוזיאונים ברחבי העולם.

במוזיאון קסטל החדש מוצגות רבות מעבודותיו ויצירותיו המפורסמות של משה קסטל וביניהן "הללויה לירושלים", "בית הכנסת הארי הקדוש בצפת", "מסיק הזיתים", "הצייר והמודל" ו"האישה עם פרוות השועל".

שורשי השראתו של קסטל מקורם במורשת ובמסורת העתיקה של העם היהודי. בין נושאי היצירות: ירושלים, צפת ובתי הכנסת בעיר, מסיק הזיתים, סיפור העקידה, מגילת אסתר, סעודת פסח ועוד. בין המוטיבים הבולטים ביצירותיו ניתן לראות את הכתב העברי העתיק ודמויות הלקוחות ממקורות העם היהודי.

במוזיאון חמישה חללי תצוגה, בהם מוצגות יצירותיו של האמן. עוד במוזיאון מרפסת גן חיצונית, קפיטריה וחדרי הרצאות. ניתן לקיים במוזיאון גם אירועים משפחתיים ועסקיים, כנסים, ימי עיון ומפגשים בשילוב אירוח וכיבוד.

אתר המוזיאון www.castelmuseum.co.il