כלים

ערב עיון במלאת שנה לפטירתו של פרופ' שמואל נח אייזנשטדט – אבי הסוציולוגיה בישראל. יום ג', 22 בנובמבר 2011 בשעה 17:30 בבית האקדמיה הלאומית למדעים, רח' ז'בוטינסקי 43 , ירושלים

פרופ' שמואל נח אייזנשטדט

שנה לאחר פטירתו תקיים האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים ערב עיון לזכרו של פרופ' שמואל נח אייזנשטדט, חבר האקדמיה, חתן פרס ישראל ומי שהיה תלמידו של מרטין בובר ומראשוני הסוציולוגים בישראל. אייזנשטדט העמיד תלמידים רבים וזכה לשם בינלאומי בזכות מחקריו פורצי הדרך. ערב העיון המהווה מעין פרידה מ"אבי הסוציולוגיה הישראלית" יתקיים ביום שלישי, כ"ה במרחשוון תשע"ב, 22 בנובמבר 2011 בשעה 17:30 בבית האקדמיה למדעים ברחוב ז'בוטינסקי 43 בירושלים.

בערב העיון ישתתפו פרופ' ב"ז קדר, סגן נשיא האקדמיה, פרופ' ביורן ויטרוק, ראש המכון השוודי ללימודים מתקדמים ידבר על תרבויות הציר וריבוי המודרניות, פרופ' דוד שולמן חבר האקדמיה ידבר על ידידות בשלהי עידן הציר וד"ר עירית מאיר, בתו של פרופ' אייזנשטדט תדבר בנימה אישית על בית אבא.

פרופ' אייזנשטדט (1923-2010) נחשב כמייסד ענף הסוציולוגיה באקדמיה הישראלית. מחקריו המוקדמים התמקדו בחברה הישראלית, בשנות ה-50 וה-60: הוא עסק במושבי העובדים, בקליטת העלייה, בסולידריות הפנימית בחברה הישראלית, בציביליזציה היהודית, וכתב רבות על תהליכים של מודרניזציה. הוא חיבר עשרות ספרים ומאות מאמרים אקדמיים. עבודתו משלבת תיאוריה סוציולוגית עם מחקר אמפירי והיסטורי בחקר חברות, ציוויליזציה ודפוסי מודרניזציה. פרופ' אייזנשטדט נחשב כחוקר ומלומד יוצא דופן בעל השפעה רבה בדיסציפלינות שונות כסוציולוגיה, כמדע המדינה, כלימודי הדתות וכאנתרופולוגיה.

מחקריו ההשוואתיים של אייזנשטדט בנושא המודרניזציה הקנו לו שם בינלאומי וזיכו אותו בשורה של פרסים וביניהם פרס ישראל לסוציולוגיה (1973), פרס א.מ.ת (2005) והפרס האחרון ע"ש הולברג בנורווגיה בשנת 2006. בנימוקי ועדת פרס הולברג היוקרתי נכתב כי "פרופ' אייזנשטדט פיתח ידע השוואתי בעל איכות נדירה, המתרכז בשינוי חברתי ובמודרניזציה וקשור ליחסים שבין תרבות, מערכות אמונה ומוסדות פוליטיים". אייזנשטדט עסק גם בחקר ההיסטוריה של עם ישראל בהיבטים סוציולוגיים ומחקריו ערערו על תפישת היהדות בהדגש הדתי או הלאומי בלבד.

אייזנשטדט שהקים את המחלקה הראשונה לסוציולוגיה בישראל באוניברסיטה העברית ולימד בה דורות של סוציולוגים, פרש רשמית מהאוניברסיטה ב-1983 אף על פי שהמשיך להרצות ולכתוב כעמית מחקר בכיר במכון ון ליר עד יום מותו. אייזנשטדט כיהן גם כחבר האקדמיה הלאומית למדעים מאז 1965.

עבודתו משלבת תיאוריה סוציולוגית עם מחקר אמפירי והיסטורי בחקר חברות, ציוויליזציה ודפוסי מודרניזציה. פרופ' אייזנשטדט הוא חוקר ומלומד יוצא דופן בעל השפעה רבה בדיסציפלינות שונות כסוציולוגיה, כמדע המדינה, כלימודי הדתות וכאנתרופולוגיה.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

עדכונים אחרונים

דצמ 18, 2019

תואר ראשון בחינוך למען דור העתיד

ככול שהעולם בו אנו חיים משתנה ומתאים את עצמו לעתיד הטכנולוגי, כך גם דרכי ההוראה וחומרי…
דצמ 11, 2019

כיצד אפשר להשלים כיום בגרויות

לא מעט אנשים אשר אינם סיימו בתיכון את כלל הבגרויות אשר נדרשו להם על מנת שיקבלו תעודת…
נוב 12, 2019

עבודות סמינריון ולימודים

סמינריון, עבודות סמינריון, עבודה סמינריונית, כתיבת סמינריון, כתיבת עבודות, כתיבת עבודה…
יונ 13, 2019

מתקשים במקצועות אנגלית ומתמטיקה? מרכזי לימוד מטיק- הצלחה אישית לכל תלמיד

כמעט כל הורה עם ילדים בחטיבת הביניים והתיכון, מכיר את הקשיים בהם נתקלים התלמידים כתוצאה…
אפר 01, 2019

מיהו אגרונום ומהם תחומי העיסוק שלו

החקלאות מציעה אופציות שונות לצורך ייצור מזון, שימור מזון ושיפור מזון. מעבר לכך, החקלאות…