מחר ידון בית המשפט העליון בערעור מטעם תושבי יפו, ערבים ויהודים, יחד עם האגודה לזכויות האזרח, עמותת בִמקום – מתכננים למען זכויות בתכנון ורבנים לזכויות האדם, בדרישה לעצור את פרויקט הדיור לדתיים-לאומיים בלבד, אותו מבקשת חברת "באמונה" להקים בלב שכונת עג'מי. הערעור הוגש בעקבות דחייתה של עתירה בנושא על ידי בית המשפט לעניינים מינהליים בתל אביב

כלים

בדיון מחר ידון העליון לראשונה בסוגיה העקרונית - האם מותר למינהל מקרקעי ישראל למכור קרקע ציבורית בלב שכונת עג'מי ביפו, שנועדה לבניה עבור כלל הציבור, ליזם שמעוניין להקים מתחם לאנשים מהציבור הדתי-לאומי בלבד, והאם הרצון של אלו לחיות במתחם סגור מצדיק אפליה כנגד כל מי שאינו משתייך לציבור הדתי לאומי.

לדברי עו"ד "גיל גן-מור">גיל גן-מור מהאגודה לזכויות האזרח: "לצערנו, בשנים האחרונות אנחנו רואים יותר ויותר יוזמות נדל"ניות בערים, המיועדות לקבוצות מסוימות באוכלוסיה ומפלות את כל מי שלא משתייך אליהן. מי שסובלים מכך הם מיעוטים ואוכלוסיות מוחלשות שנחשבות כ"מורידות את ערך הדירות". קרקעות המדינה שייכות לכולם, ואסור לתת לגורמים פרטיים לשווק את הדירות שנבנו עליהן בצורה מפלה. הטענה, כאילו יש להגן על אורח החיים הייחודי של אותם דתיים שמבקשים לגור בפרויקט הסגור היא מגוחכת, בהתחשב בעובדה שהם באים להתיישב בלב שכונה עירונית מעורבת.

לדברי אסתר סבא, תושבת עג'מי ואחת העותרות, "התושבים הותיקים של יפו מתמודדים כבר שנים עם מצוקת דיור קשה בשל עליית המחירים, רבים מהם במלכוד מכיוון שאין להם לאן ללכת. לא רק שמינהל מקרקעי ישראל לא פועל לפתרון מצוקת הדיור, אלא שבאחת מעתודות הקרקע המעטות שנותרו בשכונה, רוצים לבנות פרויקט שלא מקבל אליו את רוב הציבור הוותיק של יפו, ועג'מי בפרט - יהודים חילוניים וערבים."