הבית הוא המקום שבו נמצא הלב, כך אומרים. כל אחד מאיתנו מתגורר בבית שלא דומה לאף בית אחר. יש לו המראה המיוחד לו, האופי הפרטי שלו שנוצר לאורך שנים, לאורך התקופה בה חיים בו דייריו ומשאירים את חותמם בכל מיני פינות. הנה שם במטבח, הארון הפינתי נושא את יצירותיו שבנכם הבכור צייר בצבע שלא ניתן להוריד, כשהיה בן שלוש שנים. הצבע המתקלף על הקיר בחדר השינה הוא עדות אילמת ורועשת בו זמנית לגילו של הקיר וגילו של הצבע, ממש כמו הקמטים בפניו של סבא

כלים

כמה מרצפות בחדר האמבטיה רועדות במקומן (ובדקתם, אין דולרים ישנים שיפריעו את מנוחתן), וכמו מתחננות שתוציאו אותן כבר לפנסיה. נכון, כל המראות הללו ועוד בוודאי הם חלק מאופיו המיוחד של הבית, מה שעושה אותו לבית שלכם, בעצם. חלק מהם אף מככב בתמונות המשפחתיות, הספונטניות שצילמתם בבוקר שבת כשג'וניור לקח את התושים הלא מחיקים והחליט לשחק בפיקאסו על ארון המטבח.

אולם עכשיו, כשהילדים כבר גדולים מספיק ואת כל יצר הסקרנות והעשייה שלהם הם מוציאים במקומות קונבנציונאליים יותר, החלטתם שהגיע הזמן לפצוח בחגיגת שיפוצים. בתקופה האחרונה אתם חוסכים כמה שקלים בכל חודש ושמים בצד (לא מתחת לבלטה ההיא בחדר האמבטיה) וכעת, משהצטבר הסכום המתאים לדעתכם ותקופת החגים קרבה ובאה אתם מרגישים מוכנים להעניק לבית אופי חדש. הגיע הזמן לעשות לבית מתיחת פנים (וחוץ אם צריך).

איך ניגשים למלאכת שיפוצים?

ישנם מספר גורמים שהשפעתם על הצלחת תהליך השיפוצים מכל הבחינות היא מכרעת. תהליך כזה מצריך התארגנות מסודרת מראש, כדי שלאחר שכל התהליך ייגמר לא תמצאו את עצמכם מתקלחים, מבשלים וגרים באתר בניה. קחו דף ועט והכינו לעצמכם רשימה מקיפה של ההנחיות הבסיסיות שיסייעו לכם בכל עבודת שיפוצים שתעשו בבית.

איפה?

קודם כל עליכם לסייר בבית ולהחליט איפה תערכו שיפוצים. באיזה חדר, באיזה חלק? הגדרה מראש של כל החלקים שמצריכים חידוש ורענון תמנע מכם התפזרות מיותרת לאחר תחילת העבודות וגם עיכובים שיכולים להיגרם כתוצאה מהתלבטויות והיסוסים.

כמה?

אחרי שהבנתם מה צריך לשפץ, עליכם להחליט בכמה. מהו הסכום שאתם יכולים לשלם על שיפוצים לביתכם? נסו להגדיר סכום מקסימלי מראש, עוד לפני שערכתם סקר שוק והשוואת מחירים. כך, תמנעו מתוספות רבות מדי לאותו סכום ולא תמצאו את עצמכם במטבח חדש אך בלי כלום בארונות.

מי?

השפוצניק, או חברת שיפוצים כלשהי שיערכו אצלכם את השיפוץ הם אחד הגורמים המכריעים, אם לא המכריע מכולם, לתוצאה שתקבלו לאחר תום העבודות. הפכו את עצמכם לחוקרים פרטיים וצאו במסע רחרוחים. אל תתפתו למודעו פרסום נוצצות בטלוויזיה או בעיתונים; שאלו אנשים ששיפצו את ביתם לאחרונה מי עשה להם את העבודה, קבלו המלצות וראו עבודות קודמות של השיפוצניק הפוטנציאלי. אל תשכחו לוודא שמי שתבחרו בסוף יוכל לעמוד בתקציב שהקצבתם למשימה.

(עד) מתי?

לאחר שבחרתם ספק שיערוך מקצה שיפוצים בביתכם, חשוב לנהל איתו דיון כשבסופו ייחתם חוזה עבודה או זכרון דברים הכולל פירוט של מהות השיפוץ, העלות הצפוייה והזמן הצפוי. חשוב מאוד לדעת מתי תגמר העבודה כדי שתוכלו להיערך בהתאם מבעוד מועד.

בסופו של דבר, כדאי להקפיד על ההכנות המוקדמות לכל עבודת שיפוצים בכדי לצמצם את 'מרווח ההפתעה'. אמנם אנו אוהבים הפתעות אך לא במהלך שיפוץ הדירה...

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS