כלים

השביתה בעקבות סירוב משרד האוצר לצמצם את תופעת עובדי הקבלן ע"י העברה של חלק ניכר להעסקה ישירה. עופר עיני: "כנראה שעבור פקידי האוצר קליטת עובדי קבלן היא כמו המרת דת"

ההסתדרות החליטה לפתוח בשביתה כללית במשק החל מיום שני ב- 6 בבוקר. יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, קיבל את ההחלטה בתום התייעצויות שקיים היום עם הגורמים המקצועיים בהסתדרות.

עיני קיבל את ההחלטה לאחר שישיבות המו"מ שהתקיימו במשך השבוע האחרון, בעניין דרישת ההסתדרות לצמצום מספר עובדי הקבלן, באמצעות העברת חלק ניכר מהם להעסקה ישירה, הגיעו למבוי סתום. זאת בעקבות העמדה הבלתי מתפשרת של האוצר השוללת העסקה ישירה.

השביתה ביום שני תכלול חלקים גדולים במגזר הציבורי לרבות שדה התעופה, נמלי הים, רשויות מקומיות, משרדי ממשלה וכדומה. ההסתדרות אף מתכוונת להשבית מקומות עבודה במגזר הפרטי. הודעה מסודרת ומדויקת על מקומות העבודה שישתתפו בשביתה תימסר לתקשורת ולציבור ביום ראשון.

עיני אמר היום כי "שביתה הינה המוצא האחרון אולם לא נותרה ברירה אחרי שמשרד האוצר הודיע אתמול שאין בכוונתו להעסיק עובדי קבלן בהעסקה ישירה ובכך לצמצם את התופעה המבישה שהשתרשה בחברה הישראלית ויצרה מעמדות של עובדים במקרים רבים ללא הצדקה, כאשר המטרה והתוצאה היחידה היא לפגוע בעובדים הללו".

עיני התרשם במהלך המו"מ כי רה"מ מעוניין לצמצם את התופעה ולהגיע להסכם עם ההסתדרות והמעסיקים. "אני מקווה שרה"מ ימשיך לעשות כל מאמץ כדי לגבש הסכמה ולמנוע את השביתה. לצערי כרגע משרד האוצר בולם כל אפשרות להגיע להסכמה. קליטת עובדים במדינה היא מאוסה בעיניהם. זה לא תואם את האידיאולוגיה השלטת. בעיניהם לקלוט עובדי קבלן זה כמו להכניס חזיר לבית כנסת. זו המרת דת".

עוד הוסיף עיני כי השביתה למען עובדי הקבלן היא הביטוי הכי מזוקק לסולידריות חברתית. "העובדים המאורגנים נאבקים למען העובדים הכי חלשים במשק ואני חושב שזו תעודת כבוד עבור העבודה המאורגנת".