בית הספר התיכון "חטיבת ארן-אלון" שבחולון יהיה בית הספר היחיד בישראל שיציין, ביום א' ה-28.11.2010, את יום ההצדעה הבינלאומי לחסידי אומות העולם. במסגרת התוכנית העירונית לחינוך יהודי "התחדשות", יעברו התלמידים ביום זה הפעלה מיוחדת שתעלה בפניהם דילמות ערכיות ומוסריות של סיוע לזולת, הושטת יד בעת צרה, ותלמד את מורשת תרומתם העצומה של חסידי אומות העולם, שבזכותם יהודים ניצלו מהשמדה

סיוע לזולת, הושטת יד בעת צרה? נדמה שהערכים הללו, שבעבר הצילו חיים רבים, הולכים ומתרחקים מהחברה בה אנו חיים, ממערכת החינוך בה האלימות גואה ומילדנו. ה- 28.11.10 , היום הבינלאומי להצדעה לחסידי אומות העולם, גויים שהצילו יהודים במהלך השואה, יכול היה לשמש כיום בו מערכת החינוך הישראלית מזכירה את ההקרבה המופתית של אלו שפעמים רבות שילמו בחייהם כדי להציל יהודים מהנאצים, אך מערכת החינוך הרשמית של מדינת ישראל בחרה שלא לכלול יום זה בלוח השנה החינוכי.

תוכנית "התחדשות" לחינוך יהודי, המפעילה בעיר חולון מודל עירוני מיוחד לחינוך יהודי וחיזוק הזהות היהודית, תערוך ביום א' הקרוב, בשיתוף עם "בית להיות" חולון, בבית הספר חטיבת ארן-אלון שבחולון, בשעה 10:30, אירוע חינוכי מיוחד להצדעה לחסידי אומות העולם.

במסגרת יום ההצדעה, יעלו בפני התלמידים דילמות ערכיות ומוסריות של סיוע לזולת, הושטת יד בעת צרה, ולימוד תרומתם העצומה של חסידי אומות העולם, שהצילו יהודים מהשמדה במהלך מלחמת העולם השנייה והשואה.

במסגרת הפעילות, 6 מורים מהחטיבה, ישמשו כשחקנים המביעים עמדות שונות, במטרה להקנות לתלמידים הבנה רחבה של חשיבות עוצמתם ועזרתם של חסידי אומות העולם. כחלק ממשחק התפקידים של המורים, יוצגו, בין השאר, הקושי הרב של היהודים לשמור על אמונתם ודתם, והתמודדות עם האמונה הדתית בשעת משבר. הפעילות תקנה ביטוי משמעותי אקטואלי של נושא עזרה לזולת, ותקשר בין מה שהיה, לחשיבות לשמר ערכים אלה גם בימנו אנו.

לאה ווהל-סגל, מנהלת תוכנית התחדשות, אומרת כי "במסגרת פעילותנו החינוכית, לא ניתן להתעלם מאחד האירועים הטראומתיים ביותר שקרה לעמנו, השואה ולא מאותו מיעוט שבמיעוט, חסידי אומות העולם, שחיו ולעיתים מתו למען הציווי היהודי המוסרי ביותר: כל המציל נפש אחת, כאילו הציל עולם מלא. בספרי ההיסטוריה נרשם כי שרדנו את הזוועות הללו והקמנו מדינה ובית יהודי למופת, אך לא עשינו זאת לבד. יש ערך חינוכי ניכר למופת של חסידי אומות העולם, וגם להכרת הטוב ולהכרת התודה שבאקט הזכרתם וקידוש זכרם. מערכת החינוך צריכה לטפח תרבות זיכרון למי שפעלו ללא חת, תוך סיכון עצמי ועזרו לעמנו להמשיך ולהתקיים. לעולם, אנו חבים את חיינו גם לחסידי אומות העולם".

מאחורי היוזמה, שנועדה להחזיר את הערכים הבסיסיים ביהדות ואת מורשת העם היהודי, למערכת החינוך, ולפעול למען הקהילה, עומדת התוכנית החינוכית "התחדשות" לחינוך לזהות יהודית פלורליסטית, מיסודה של עמותת פנים וקרן לגסי הריטג', בשיתוף עם "בית להיות" חולון, המרכז לטיפוח מודעות השואה. תוכנית התחדשות, בשיתוף עירית חולון, פועלת מזה שלוש שנים בכלל מערכת החינוך בחולון, במסגרת מודל חינוכי עירוני חדשני להעמקת ערכי חינוך יהודי.

יום ההצדעה לחסידי אומות העולם יערך בחטיבת ארן-אלון ביום ראשון ה-28 בחודש בשעה 10:30, רח' גבעת התחמושת 23, חולון.