ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, כינס היום (ד', 7/7/2010) מסיבת עיתונאים בתל אביב והציג צעדים חסרי תקדים, במסגרת המאבק שהכריזה אילת על "בעיית המסתננים הבלתי חוקיים מאפריקה". ראש העיר הציג סרטון פרסומת שהופק במסגרת קמפיין פרסומי של מטה המאבק בו הוא מציג את המצב האבסורדי שנוצר, עקב מדיניות משרדי הממשלה השונים, בסוגית המסתננים

כלים

"כאן מאיר יצחק הלוי, ראש עיריית אילת. אתם זקוקים לעובדים זרים לחקלאות, לבניין, למלונאות, למשק בית. אתם לא מקבלים רישיון? יש פתרון.

מאות מעסיקים גילו כבר את השיטה: לוקחים מסתננים מאפריקה. בכל חודש, נכנסים לישראל דרך הגבול המצרי, למעלה מ 1000 מסתננים חדשים, למעלה מ1000 ידיים עובדות חדשות. אין קנסות, אין צורך ברישיון עבודה, והכול באישור משרד המשפטים. מסתננים מאפריקה- הפתרון לידיים עובדות", אומר יצחק הלוי בפרסומת.

"המצב האבסורדי שנוצר לפיו כל משרדי הממשלה שאמונים על טיפול בבעיה מתעלמים ממנה או שלא מבינים את שורשה- מדובר במהגרי עבודה ולא פליטים, ולכן המניע הוא תעסוקה. מאחר והמדינה הפכה את אילת למוקד התעסוקה המרכזי שלהם, ומתעלמת מאילת ותושביה, בחר "מאיר הלוי">מאיר הלוי לצאת בקמפיין פרסומי שמציג את המצב האבסורדי." אמרו במטה המאבק שהקימה העיר אילת, תחת הסיסמא "המסתננים עוברים כל גבול".

במסגרת מסיבת העיתונאים הודיע "מאיר הלוי">מאיר הלוי על כוונתו להקים לשכת תעסוקה למסתננים בעיר אילת, אשר תקלוט את המסתננים שמגיעים מאפריקה, ותעבירם למעסיקים המעוניינים בכך ברחבי הארץ.

אילת הופכת לארץ המסתננים

מדי יום עוברים את גבול מצריים הפרוץ בין 100-200 מסתננים מאפריקה שמתמקמים בעיקר באזור דרום ת"א, ערד ואילת. באילת שוהים נכון להיום כ- 8,000 מהגרים בלתי חוקיים. המהגרים מהווים כ- % 15 מאוכלוסיית העיר אילת. העיר סובלת בעקבות זאת מירידה בערכך הנדל"ן, אלימות, חשש של תושבים מקומיים וזרימה בלתי פוסקת של עוד ועוד מהגרים שמאיימים על המרקם הקיים בעיר. יוצא כי "העיר אילת">העיר אילת , כמו העיר ערד ואזור דרום תל אביב, מאכלסת עוד ועוד "פליטים" לכאורה והופכת למושבם.

במטה המאבק של אילת טוענים כי ממדגמים ומחקרים שנעשו נמצא כי רק 0.1% מהמסתננים הם אכן פליטים מאזורי מלחמה וכל השאר הם מהגרי עבודה שבאו לחפש את עתידם בישראל.

פרופסור ארנון סופר ביקר במתקן קציעות ושאל כ- 1500 עצורים, "פליטים" לכאורה, מהיכן הם. לדבריו של סופר עולה כי, כ- 80 בלבד השיבו כי מקורם בחבל דארפור, בעוד היתר (1420) איש הצביעו על מוצא אחר: ניגריה, חוף השנהב, עיראק, סומליה, מאריתריאה, אתיופיה, קניה וארצות אפריקה המרכזית, ואפילו הסודנים חוזרים לסודן, כך על פי נתוני נציבות הפליטים של האו"ם.

ברק מפקיר את הגבול

ב-26/02/08 הצהיר שר הביטחון אהוד ברק כי "בתוך שנתיים נקים 70 ק"מ גדר בגבול מצריים". שנתיים חלפו, אושר תקציב של 1.8 מיליארד שקל לבניה ובשטח לא קורה דבר.

"צה"ל אינו מצליח להתמודד עם בעיית המסתננים ותופס רק את חלקם אך שר הביטחון עדיין מסרב לתת הוראה להתחיל לבנות את הגדר.

אך ברק אינו ההורה היחיד של המחדל. לאחר שהמסתננים הצליחו לעבור את הגבול אפשרויות התעסוקה שלהם בלתי מוגבלות בחסות משרד המשפטים שקושר את ידי רשות ההגירה ומאפשר להם לעבוד בישראל.

כך מעודדת ממשלת ישראל בחסות משרד הבטחון והמשפטים, 2 מיליון מסתננים לעבור את הגבול בקלי קלות ולהנות משפע אפשרויות תעסוקה, במקום להערים עליהם קשיים: לסגור את הגבול ולא לאפשר להם לעבוד בישראל." אומרים במטה המאבק של תושבי אילת.