מר ניטין גדקרי (Mr. Nitin Gadkari), נשיא מפלגת האופוזיציה BJP (בתרגום מהודית: India's National Party), המפלגה השנייה בגודלה בהודו (הראשונה היא מפלגת השלטון - מפלגת הקונגרס), הגיע לביקור רשמי בישראל בראש משלחת של המפלגה. המשלחת ביקשה במיוחד לארגן ביקור בחברת נען דן ג'יין, ענקית ההשקיה הישראלית-הודית, וביקור כזה אכן נערך אתמול

שני הביקורים הראשונים של גדקרי כנשיא מפלגתו הם בישראל ובסין. מטרת ביקורו של גדקרי (שהינו גם איש עסקים מצליח, על פי המדווח בתקשורת המקומית) היא ללמוד מהישגיה של ישראל בתחומי הביטחון והחקלאות.

אל הביקור הצטרפו מכובדים רבים, וביניהם שרי חקלאות לשעבר וחברי פרלמנט. בין המבקרים היתה גם הגב' ואסונדרה רג'ה (Mrs. Vasundhara Raje), לשעבר ראש ממשלת מדינת רג'סטן בהודו, וכיום אשת עסקים מובילה.

אמנון אופן, דירקטור חברת נען דן ג'יין, אמר כי "יש לזכור כי מפלגת ה-BJP הייתה בשלטון מ-1998 ועד 2004, והשפעתה במעצמה הכלכלית ההודית רבה. המפלגה שולטת היום במספר מדינות חשובות בהודו, ביניהן מדינת קרנטקה (Karnataka) שבירתה בנגלור. במדינות אלו הפעילות החקלאית מואצת מאוד. אני מאמין שהביקור הזה של מר גדקרי והמשלחת מעיד כי החיבור הייחודי בין נען דן ג'יין לבין חברת ג'יין ההודית מייצג עבור ראשי מפלגת ה-BJP אבן דרך חשובה בקשרים המסחריים בין ישראל להודו ".

הודו היא מדינה חקלאית במהותה, כאשר כ-60% מהמשקים קשורים לסקטור החקלאי. ממשלות הודו, כולל מפלגת האופוזיציה, רואות חשיבות רבה בקידום המגזר החקלאי, במיוחד נושא ההשקיה, הניהול והטיפול במים. חברת האם של נען דן ג'יין, חברת ג'יין ההודית, שולטת על יותר מ-60% משוק ההשקיה בהודו, ואחראית למהפכה שהסקטור החקלאי ההודי עובר בקידום טכנולוגיות השקיה מתקדמות וחסכוניות.

על הביקור מספר אליהו רם, מנהל עסקים אסיה בנען דן ג'יין: "האורחים הביאו איתם המון אמביציה ועניין לקשר משותף בין ישראל להודו, ובפרט בין נען דן ג'יין לחברת האם ג'יין. הם מבינים את היכולת לעשות שינויים דרמטיים. אחד הנושאים שמאוד עניינו אותה היו התפיסה שלנו, הנותנת פתרון הוליסטי לחקלאי, למשל: הפיכת מערכת המים למערכת מרכזית, כפי שקיים כיום בישראל, מבלי לאבד כמויות עצומות של מים - כמו שקורה היום בהודו. רג'סטן במיוחד סובלת ממחסור של מים, מאחר והיא מדינה מדברית".

במהלך הביקור הביעו האורחים עניין רב ביכולת שהציגה נען דן ג'יין לבחור את שיטת ההשקיה המיטבית לכל גידול (לדוגמא: טפטוף, ממטרות או עמדות המטרה). למשל לגבי תפוחי אדמה: בהודו מגדלים את רוב תפוחי האדמה בהצפה, אך נען דן ג'יין פיתחה עמדות השקיה, המביאות יבול רב יותר באיכות הרבה יותר גבוהה. בסיום הביקור הביעו האורחים רצון להקים יחד עם חברת נען דן ג'יין חוות הדגמה ולמידה במדינת רג'סטן.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS