אילן שוחט, ראש עיריית צפת, לא מוותר למשרד החינוך. מגובה בחברי מועצת העיר, בבכירי מערכת החינוך העירונית ובהנהגת וועדי ההורים (ולראשונה בתולדות העיר גם בראשי מערכת החינוך החרדית המשלבים יד ביד בתמיכה במאבקה של מערכת החינוך הממלכתית), מודיע ראש העיר שוחט "אנו עושים את כל המאמצים לפתיחת שנת הלימודים במועד, אך לא נשלים עם הגזרות החמורות – וייתכן שהשנה לא תיפתח כסדרה השבוע"

מאבקה של צפת בגזרות משרד החינוך נמשך ומחריף. ב-48 השעות האחרונות התקיימו עשרות ישיבות, דיונים ופגישות בניסיון למנוע את הגזרות החמורות שאמורות להיכנס לתוקפן עם פתיחת שנת הלימודים בשבוע הקרוב. ראש עיריית צפת אילן שוחט הציג ביומיים האחרונים בפני חברי מועצת העיר, מנהלי בתי ספר, בכירי מערכת החינוך וועדי ההורים העירוניים את הגזרות והבעיות הניצבות בפני מערכת החינוך בעיר בעקבות הגזרות וזכה לתמיכה גורפת במאבק העירוני כנגד הנהגת המשרד.

"אנו רוצים בכל מאודנו לפתוח במועד את שנת הלימודים כסדרה ולא לקלקל לתלמידים הנרגשים ולהוריהם את חווית החזרה לספסל הלימודים" אמר ראש העיר שוחט בתום ליל דיונים ארוך, "אך אם לא תשתנה גזרת משרד החינוך, פשוט לא נוכל לפתוח את השנה, זה יהיה בלתי אפשרי מצידנו. ייתכן שניאלץ להחריף את המאבק, ולשמחתי כל וועדי ההורים וכל מערכת החינוך העירונית תומכים במהלך שכזה, כולל לראשונה בתולדות העיר גם מערכת החינוך החרדית אשר תצטרף עימנו למאבק, כפי שבישר לי סגן ראש העיר הרב משה אוחיון. זהו מאבק של כולנו, ולא נוותר – נגמרו הימים שצפת תקבל גזרות חמורות ותשלים איתן, אנו ננקוט בסדרת צעדים ופעילויות בניסיון לעשות ככל יכולתנו על מנת לשנות את רוע הגזרה" אמר שוחט.

בצפת זועמים על החלטת משרד החינוך לקצץ בצורה חסרת פרופורציות, לדברי בכירי מערכת החינוך בעיר, בתשלומי משרד החינוך למערכת ההסעות (מ1750 תלמידים ל-600 בלבד), צעד שלדברי אילנה אלוק, נציגת ועד ההורים בעיר, יוביל לבעיות חמורות "ילדים לא יגיעו לבתי הספר מחוסר אפשרות כלכלית, במיוחד בימי החורף הקשים שבעירנו, כשבמקביל תלמידים אחרים ייאלצו לצעוד קילומטרים תוך כדי סיכון בטיחותי חמור". טענה קשה נוספת של העירייה כנגד משרד החינוך היא החלטת המשרד לבטל את סבסוד התשלום לילדים בגילאי 3, גזירה המעמידה הורים רבים בהוצאות כלכליות כבדות.

"המצב הכלכלי קשה מספיק למשפחות רבות גם מבלי שיחמירו אותו בגזרות קשות ומשונות" אמרה אלוק "יהיו בעיות חמורות שחייבים לתת עליהם את הדעת, תלמידים שינשרו, משפחות טובות שינטשו את העיר ליישובים סמוכים. שוחחתי עם הורים רבים בימים האחרונים וכולנו לחלוטין מגבים את ראש העיר שוחט במאבקה של העיר ומוכנים ללא היסוס להשבית את הלימודים אם יהיה צורך, אנו מסתכלים לטווח הארוך והתמונה עגומה – חייבים לשנות את המצב ולהמשיך בקו החיובי של העיר".

"בעקבות ביטול הסבסוד לילדי הגנים ייאלצו הורים רבים לרשום את ילדים למוסדות חינוך מחוץ לעיר, או למעונות פרטיים שאינם מוכרים על ידי משרד החינוך עם כל ההשלכות הפדגוגיות, הבטיחותיות וההתפתחותיות בעקבות מעבר זה. צפת עירנו שונה מכל עיר אחרת הן בשל האקלים החורפי והן בשל המבנה הטופוגרפי הייחודי, ובעקבות כך חייבת להיות לגביה ראייה שונה והתייחסות שונה מכל עיר אחרת. משרד החינוך חייב להבין את הדבר" אמר שוחט והדגיש "ההחלטות הן אסון לעיר, בית ספר שייסגר בעקבות ביטול מערך ההיסעים, בעיות כלכליות לתושבי העיר, בעיות חינוכיות, תשישות ילדים, נטישה ונשירה. כולנו ביחד מגובשים למען תושבי העיר צפת" קרא ראש עיריית צפת.