כלים

במציאות המזרח תיכונית - אויב אויבך חברך, זו התרבות, גם אם הרבה מהעם הזה חושבים שאנו מנהלים מגעים עם מלכת אנגליה או הולנד. מאחר ורצח העם הסורי מתבצע על רקע אתני בשל היותם סוניים, איך אפשר לעמוד מהצד ולהסתכל מבלי לזעוק נגד? אין לנו כוונה להתערב בנעשה בסוריה, בטח לא צבאית. אבל כשליד גבולנו ואצל שכננו נרצחים מידי יום מאות אנשים כמו זבובים, איננו יכולים להשאר אדישים, במיוחד כעם שעבר סיטואציה דומה לפני רק שבעים שנה

בתרבות המזרח תיכונית זוכרים הכול, גם כשעוצמים עיניים. חלק גדול מהעם הסורי חושבים שאנו תומכים במהלכים של אסד, ואם לא היינו קמים ופועלים להצלת העם הסורי, לבטח היו חושבים באמת שאנו תומכים ברודן זה. אסד יפול במוקדם או במאוחר, השאלה כמה דם יישפך עד אז.

אתם חושבים שמחליפיו לא יזכרו את הצביעות והאדישות של העולם? ואם גם אנו נשתוק, על איזה שלום נדבר איתם? מי צריך אותנו אחרי שיצליחו לכבוש את השלטון?

מזה תקופה אני פועל בעניין זה כדי לקרב את השלום ביננו לבין שכנינו, אבל יותר, אני חושב שהפלתו של אסד הפך לאינטרס ישראלי, מכיוון שאי אפשר לנתק אותו מציר הרשע. איראן שולטת בצבאו יותר ממנו, ואם הוא יפול גם חזבאללה יפול, והמשמעות היא החלשת המדינה הכי מאיימת על קיומנו ואולי בכך תחזור בה מתוכנית הגרעין.

צריך לזכור שאומנם אסד לא נלחם בנו בגבול הסורי, אבל במקום זאת נלחם בנו דרך חמאס, חזבאללה וכול ארגוני הטרור שהוא השולט בהם.

העולם האסלאמי לפני פתח של מלחמה פנימית קשה, ולפי שעה אנחנו לא במשחק זה, ואולי הרבה מאד שנים לא נצטרך להשחיז חרבות. אבל אין ספק שאם אנחנו צריכים לבחור את האויב הפחות אכזרי לנו, הייתי בוחר בלי היסוס בפלג הסוני המתון, שמהווה את רוב המדינות הערביות המתונות בראשם סעודיה, ירדן, מדינות המפרץ ועוד, שרואות באיראן האויב האכזרי שצריך ללחום בו.

במציאות המזרח תיכונית - אויב אויבך חברך, זו התרבות, גם אם הרבה מהעם הזה חושבים שאנו מנהלים מגעים עם מלכת אנגליה או הולנד. מאחר ורצח העם הסורי מתבצע על רקע אתני בשל היותם סוניים, איך אפשר לעמוד מהצד ולהסתכל מבלי לזעוק נגד? גם אם אני טועה בניתוח שלי, וגם אם אין לנו כאן אינטרס ישראלי. יש לנו אינטרס אנושי ומצפוני.

חייבים להיות חלק מעולם החופש שקורא להפלתו של אסד בשל הרצח האכזרי שעובר עמו. אפילו  סיוע הומנאטרי מהעולם, אסד איננו מוכן להעביר לאופוזיציה. בואו יחד נעמוד להצלת העם האומלל הזה ואולי בכירים סורים שאני בקשר עמם יזכרו זאת. ולא, לבטח אין מה להפסיד מהפלתו של הרודן המחופש לרופא.

ביום ראשון הקרוב, 11 מרץ 2012 בשעה 1900 מול שגרירות רוסיה בת"א, ברח' הירקון מס' 120, תתקיים עצרת זעקה להצלת העם הסורי ונגד עמדת רוסיה באו"ם, צביעות העולם וארגוני זכויות אדם שלנגד עיניהם מתבצע רצח עם. אתם מוזמנים ליטול חלק בעצרת להצלת העם הסורי מול שגרירות רוסיה.

הכותב הוא מנדי ספדי, ראש לשכתו של סגן השר איוב קרא, המרכז את מאמצי הסיוע של ישראל לאופוזיציה הסורית