צבא ובטחון

(בארץ)

גדוד 100 היה גדוד שריון מאולתר שהוקם בתחילת מלחמת יום הכיפורים בבית הספר לשריון, והורכב מאנשי מילואים שלמדו או עבדו בחו"ל ושבו לישראל עם פרוץ הקרבות וממתנדבים. על הכוח פיקד קצין צעיר בשם אהוד ברק לימים הרמטכ"ל, שר הביטחון וראש הממשלה.

ברק הצליח, למרות מחסור בציוד, בנשק ובתחמושת, להקים גדוד בהיקף של שתי פלוגות טנקי מג"ח (M48 פטון) ופלוגת חרמ"ש. הגדוד הוכפף ולחם במסגרת חטיבה 460 בפיקודו של גבי עמיר ,לוחמי הגדוד לא הכירו זה את זה לפני כן, אך במהלך ימי המלחמה לחמו היטב בקרב החווה הסינית לחילוץ  גדוד 890 משוחות ה"חווה", חצו את התעלה, הגדוד לחם בעומק השטח המצרי, השמיד בסיסי טילים, השתתף בקרב ההתקדמות והרדיפה, כבש את שדה התעופה פאיד והשתתף בקרבות העיר סואץ.

במלאות 40 שנה למלחמת יום הכיפורים, הגדוד מקיים מפגש לוחמים ביד לשריון בלטרון ביום חמישי ה-17.10.2013, בשעה 17:30.

הואיל והגדוד הוקם מתוך המלחמה והתפזר בסופה, אנו מתקשים באיתור הלוחמים שלקחו חלק באותם הקרבות. אנו פונים לכלי התקשורת, עזרו לנו לאתר את מי שהיה שותף להיסטורית הלחימה המשותפת של גדוד 100 במלחמת יום הכיפורים.

(עורכי דין)

מסתבר שאפילו הודאה בשימוש בסם במהלך חקירת מצ"ח, עדיין איננה מהווה בסיס מספיק להרשעה.  כתב אישום שהוגש כנגד חייל בחיל האוויר, אשר הודה בחקירתו במצ"ח בשימוש בסם מסוכן מסוג חשיש, בנסיבות אזרחיות, בוטל ע"י בית הדין הצבאי ביפו מחמת היעדר ראיות, ולמרות הודאה שמסר החייל בעת חקירתו במצ"ח.

לאור הודאתו בחקירת מצ"ח, הגישה הפרקליטות  כתב אישום כנגד החייל, וכן ביקשה לעצור אותו עד תום ההליכים המשפטיים. בא כוחו של החייל, עו"ד נדב גרוס ממשרד עו"ד אילן כץ, ביקש מבית הדין הצבאי ביפו לדחות את בקשת התביעה מטעמים ראייתיים, והוסיף וטען כי מעצר עד תום ההליכים, במקרה בן מדובר בשני שימושים בלבד, בנסיבות אזרחיות, הינו בגדר החלטה מרחיקת לכת שאינה תואמת את חומרת העבירה המיוחסת לחייל. בית הדין הצבאי קיבל את עמדת הסנגור ושחרר את הנאשם ממעצר.

בהמשך פנה עו"ד גרוס אל הפרקליטות בבקשה לביטול כתב האישום, ולאחר דין ודברים החליטו גורמי הפרקליטות לבטל את כתב האישום, מחמת פגמים בחומר הראיות והיעדר תמיכה להודאת החייל. כתב האישום בוטל והתיק נסגר ללא כל עונש או רישום לחייל .

עו"ד גרוס: "הגם שמומלץ להיעזר בעו"ד צבאי מייד עם המעצר, הרי שברור כי כל נחקר עשוי תחת החקירה להגיד דברים שיפלילו אותו ולכן גם אם נחקר הודה  בחקירה באישומים שנגדו, עדיין אין זה בהכרח סוף פסוק. במקרה זה חומר הראיות  כמו גם ההודאה עצמה לא סיפקו בסיס להגשת כתב אישום ואני שמח שגם הפרקליטות השכילה להבין זאת".

(הדופק הפלילי)

בית הדין הצבאי במחוז דרום הרשיע, על פי הודאתו, חייל בשרות קבע בעבירה של שימוש בלתי חוקי בנשק, שהתרחשה בספטמבר 2010 וגזר עליו 18 ימי מאסר בפועל. החייל, תושב כפר באזור אבו גוש שהתנדב לשרות בצה"ל, נעצר בחשד כי בתקופת היות חייל סדיר עשה שימוש בנשק צבאי של חייל אחר וירה באמצעותו  29 כדורים ממחסנית במטווח לא חוקי, לא הרחק מכפר מגוריו

החייל, הנמצא כעת בשירות קבע, שיתף פעולה עם חוקרי מצ"ח ובמהלך הדיונים בעניינו, גיבשו הפרקילטות הצבאית ובא כוחו עו"ד אילן כ"ץ, הסדר טיעון שמנע את הורדתו בדרגה. החייל בעל מוטיבציה גבוהה זכה לחוות דעת חיובית ממפקדיו ששיבחו את שירותו ותרומתו למדינה.

עו"ד כ"ץ: "בית הדין הביא בהחלטתו את מכלול העובדות. מדובר בבחור נורמטיבי שלא הסתיר בחקירתו את המיוחס לו והדגיש כי מדובר במעידה חד פעמית מצדו. החייל זוכה לשבחים על שירותו והסדר הטיעון אליו הגענו עם הפרקליטות לקח בחשבון גם את מידת הענישה שהוטלה על מעורבים אחרים בפרשה".

בית הדין קיבל את הסדר הטיעון  שעליו הסכימו הצדדים וגזר על החייל  עונש של 18 ימי מאסר בפועל ובנוסף, שלושה חודשי מאסר על תנאי אותם ירצה, במידה ויעבור עבירה דומה בשנתיים הקרובות. בית הדין החליט עוד, שלא לפגוע בדרגתו של החייל, שימשיך עם סיום ריצוי עונש המאסר בשירות הקבע ביחידתו.

עו

נוצר ב-07.06.2012 02:06
(חיפה והקריות)

עשרות כלי שיט השתתפו בסוף השבוע במשט אח"י דקר ממפרץ חיפה לבית הספר לקציני ים בעכו. המשט התחלק לשני מסלולים, באחד נטלו חלק ספינות מפרש תחרותיות ועממיות בהן סנוניות, קראוולים ויאכטות. במסלול השני סירות מסוג לייזר סטנדרט, לייזר רדיאל, אופטימיט בינלאומי, אומגות וטופזים

במהלך השיוט התקיים בלב ים טקס האזכרה הימי השנתי והמרגש. במהלך הטקס, הושלכו אל הים זרים במעמד משפחות 69 חללי הצוללת, קצינים וחניכים של בית הספר לקציני ים בעכו, שייטים ובעלי יאכטות מכל הארץ.

הצוללת אח"י דקר טבעה בדרכה מבריטניה ארצה ב-25 בינואר 1968 ו-31 שנים לאחר מכן אותרו שרידיה בעומק שלושה ק"מ, ובמרחק 485 ק"מ מחיפה.

המשט מתקיים זו השנה ה-13 בשיתוף מורים וחניכים מבית הספר לקציני ים עכו, עמותת דולפין - יוצאי שייטת הצוללות, עמותת ידידי חיל הים, עיריית עכו ומועדון השייט כרמל.

מנהל בית הספר לקציני ים בעכו, סא"ל (במיל.) אלי רגב: "מדובר במסורת שחניכי בית הספר, המדריכים והמורים נוטלים בה חלק. מסורת מכובדת זו מחזקת את הקשר של החניכים אל המורשת המכובדת של חיל הים. מקום הימצאה של אח"י דקר נחשבה שנים לתעלומה, אך לאחר שאותרו שרידיה הוחלט לאחד את כל הגורמים ולקיים משט שנתי לזכר הלוחמים שמצאו את מותם בלב ים".

משט דקר 2012