נשיא המדינה שמעון פרס לראש הקונגרס האמריקאי: "בשם מדינת ישראל אני מודה לקונגרס האמריקאי על תמיכתו הבלתי מתפשרת והחוצה מפלגות במדינת ישראל"

נשיא המדינה, שמעון פרס היה היום אורח גבעת הקפיטול. הנשיא נפגש עם יו"ר בית הנבחרים, ג'ון ביינר אשר הזמין לחדרו את מנהיג הרוב הרפובליקני, אריק קנטור ומנהיגת המיעוט הדמוקרטי ננסי פלוסי וכן חברי קונגרס בולטים, ביניהם סטנלי הוייר, ג'ו מקארתי, הווארד ברמן, קיי גריינג'ר, ניטה לואי ויו"ר ועדת החוץ, אליאנה רוס לפגישת עבודה עם נשיא המדינה.

בפתח פגישתם אמר יו"ר הקונגרס, ג'ון ביינור כי זהו כבוד גדול לקונגרס האמריקאי לארח את הנשיא פרס, אחד המנהיגים החשובים בעולם אותו פגש לראשונה לפני 20 שנים. "אני וחבריי מוקירים ומעריכים אותך כמנהיג רציני בעל חזון לשלום ובעל עומק וניסיון."

ביינור ועמיתיו ציינו בפני הנשיא כי בקונגרס האמריקאי ישנה תמיכה גלויה וחד משמעית לישראל וכי לתמיכה זו שותפים הן הרפובליקנים והן הדמוקרטים בבית הנבחרים. "אנו נושאים בחובנו ערכים משותפים של דמוקרטיה וחתירה לשלום. חברי הקונגרס האמריקאי ימשיכו לחזק את הקשר החשוב בין ארה"ב לישראל". חברי הקונגרס הביעו מסר דומה במהלך הפגישה וציינו כי במהלך חודשי הקיץ צפויות להגיע לישראל משלחות רחבות של חברי קונגרס המבקשים לסייר בישראל, לפגוש את מנהיגיה וללמוד מקרוב את הנושאים הדורשים את טיפול הקונגרס האמריקאי.

הנשיא פרס אמר בפגישה "בשם מדינת ישראל באתי היום לומר תודה לקונגרס האמריקאי על תמיכה בלתי מתפשרת וחוצה מפלגות במדינת ישראל. אני מודה לכם על ההזמנה לבקר במוסד מכובד זה, בלב הפועם של הדמוקרטיה ועל התמיכה הגדולה שמדינת ישראל קיבלה ממוסד זה לאורך שנים רבות בהיסטוריה המשותפת לשני העמים. אנו ברי מזל שיש לנו את תמיכתכם. לעיתים אנו לא קלים, אך היו בטוחים שתודת העם נתונה לכם."

הנשיא הדגיש כי ארה"ב תרמה רבות ליציבות, לדמוקרטיה ולשלום בעולם. "אתם אומה שכל חייה רק נתנה ותרמה מבלי לבקש בשביל עצמכם דבר" אמר פרס וציין כי בלעדי ארה"ב העולם היה מקום הרבה פחות טוב ממה שהוא היום.

חברי הקונגרס ביקשו לשמוע את תפיסת עולמו של הנשיא פרס בכל הקשור למצב במזרח התיכון, למשא ומתן המדיני העתידי מול הפלשתינאים ומול הסורים וכן בנוגע לסוגיה האיראנית. הנשיא שב על מחויבותה של ישראל ליישום עקרון שתי מדינות לשני עמים ואמר כי "ישראל מעוניינת בשלום עם כל שכנותיה אך הסוגיה האיראנית מאיימת כצל שחור על המזרח התיכון."

הנשיא הדגיש כי חשוב להמשיך בסנקציות כלכליות חריפות כנגד איראן שמממנת ארגוני טרור רצחניים, פוגעת ביציבות האזור ומפתחת נשק גרעיני להשמדה המונית. "איננו יכולים להתעלם מדברי אחמדינג'אד אשר ביקש למחוק את ישראל מהמפה ויש לעשות הכול כדי שאיראן לא תשיג פצצה גרעינית לידיה".

בנוגע לסוריה אמר פרס לחברי הקונגרס כי "סוריה מחזקת את קשריה עם איראן ומונעת מאזרחיה חופש, שוויון ודמוקרטיה. ישראל רוצה שלום עם סוריה אך לא נוכל לחזור לשולחן המשא ומתן כשאסד ממשיך לתמוך בטרור, מאפשר נתיבי הברחת טילים ונשק בארצו ופועל כלווין איראני לכל דבר." בתום הפגישה יצאו הנשיא ויו"ר בית הנבחרים אל התקשורת ומסרו הצהרות בדבר חיזוק הקשרים ושיתופי הפעולה בין ישראל לארה"ב.

בתום הפגישה ערך נשיא המדינה פגישה נוספת עם ראש הסנאט, הארי ריד וכן עם הסנאטורים ג'ון קארי, ג'ו ליברמן, מיטש מקונל, ריצ'ארד דרבן וריצ'ארד לוגר. בפגישה הודה הנשיא פרס לסנאט האמריקאי על המשך המחויבות הבלתי מעורערת של ארה"ב לביטחון ישראל ושמירת היתרון האיכותי של ישראל באזור. גם משם יצאו מסרים דומים של תמיכה גלויה בישראל הכרת תודה עמוקה של הנשיא הישראלי לסנאט.

הנשיא אובמה הפתיע את הנשיא הישראלי בביקורו בבית הלבן כשהחליט להעניק לו מתנה סמלית לקראת חג הפסח. הנשיא אובמה העניק לנשיא פרס קערת ליל סדר מעוטרת מברונזה של האמן זאק אוקסמן.

הנשיא פרס העניק למארחו חנוכיית ציפורי שלום של האמן לנדסמן המסמלת את רוח שיחותיו עם הנשיא האמריקאני על קידום השלום והדמוקרטיה. לבקשת הנשיא פרס נחרטה על החנוכייה הקדשתו לנשיא אובמה: "לנשיא ארה"ב, ברק אובמה, המנהיג שחותר להתחלות חדשות. בהערכה ובידידות, שמעון פרס".