DSC_624776 מורים מ- 10 בתי ספר יסודיים בעיר עפולה קיבלו באחרונה מחשבים ניידים וקורסי הדרכה מתקדמים, במסגרת תכנית "מחשב נייד לכל מורה" של קרן אתנה להעצמת המורים

בטקס מכובד שהתקיים בשבוע שעבר באשכול הפיס בעפולה במעמד ראש העיר, אבי אלקבץ, חולקו עשרות מחשבים ניידים למורים בבתי-הספר היסודיים בעפולה ובכך נפתח השער להוראה ממוחשבת שתממש את קפיצת המדרגה בחינוך שעליה הכריז בשעתו ראש העיר.

בטקס השתתפו יוסי וסרמן, מזכ"ל הסתדרות המורים, אורי בן-ארי, מייסד ונשיא קרן אתנה, שלומית דה פריס, משנה למנכ"ל הקרן המשפחתית ע"ש תד אריסון, רון כהן, מנהל שיווק ומכירות בבנק מסד, רוני דיין, מנהל גף יישומי מחשב במשרד החינוך, שלמה ישי, מנכ"ל הקרן לקידום מקצועי בהסתדרות המורים ועופרה גזית יו"ר סניף הסתדרות המורים עפולה

מטרת הפרויקט, שאליו חברו יחדיו קרן אתנה, הסתדרות המורים, הקרן המשפחתית על שם תד אריסון, בנק מסד ומשרד החינוך, להעצים את המורים בישראל ולהעלות את מעמדם וקרנם על ידי שילובם בעולם הדיגיטאלי.

עפולה, ביזמת ראש העיר, אבי אלקבץ, לא המתינה להכנסתו הרשמית של הפרויקט לעיר והחלה באופן עצמאי לצייד את המורים בבית-הספר 'נופים' במחשבים ניידים ובאבזור הכתות בלוחות חכמים, מקרן ומחשב בכל כתה. פעולה זו זכתה להד חיובי מאוד במשרד החינוך ולכן החליטה ד"ר אורנה שמחון, מנהלת מחוז הצפון במשרד החינוך, להמליץ על הכנסת עפולה לתכנית הלאומית של ערים מתוקשבות. עפולה היא העיר הראשונה בצפון הזוכה להיכלל כעיר, על כל בתי הספר היסודיים שלה, בתכנית יוקרתית זו.

במסגרת התכנית - "מחשב נייד לכל מורה" להעצמת מורי ישראל מקבלים המורים מחשבים ניידים וקורסי הדרכה של 120 שעות לכל מורה, הכוללים ידע בסיסי בהפעלת המחשב וכן הדרכה בנושאי מיומנויות דיגיטליות, שילוב מחשב בהוראה פרונטאלית, שימוש במידע נגיש ברשת האינטרנט ועוד. בכך ייפתח עולם חדש ומלא אתגרים בפני המורים והתלמידים בכתה בעת השיעורים, שמעתה יהיו בוודאי מרתקים יותר, חווייתיים יותר ומעניינים יותר.

אשכול הפיס בעפולה לבש חג: המורים הנרגשים קבלו את המחשב הנייד והצטרפו לאלתר לקורסי ההכנה לשימוש בו בכתה. האורחים המכובדים, שלכל אחד מהם חלק נכבד בהוצאה לפועל של החלום הדיגיטאלי במערכת החינוך, הסתובבו בין המורים ובין כתות המשתלמות. הטקס נפתח בשירת המלאכים של מקהלת בית הספר היסודי "בן צבי" בניצוחה של אינה אוקון, אשר זכתה למחמאות רבות ולתשואות רמות. בהמשך הטקס הופיעה גם חבורת הזמר של בית-הספר 'נופים', שהוא בית הספר המדגים והראשון שהוכן להוראה דיגיטאלית בכל הכתות.

מזכ"ל הסתדרות המורים, יוסי וסרמן, אמר בברכתו כי "המורים הפכו את המחשבים לכלי העבודה הראשון שלהם, שפת העתיד טמונה בטכנולוגיות המתפתחות. המחשב הנייד הוא כלי עזר חיוני והוא הופך את המורה למקצועי יותר, מעודכן יותר, מחובר ומוערך יותר".

אחריו בירך מר רון כהן, מנהל השיווק של בנק מסד, שאמר: "בנק-מסד, כבנק של המורים, חש אחריות מיוחדת לתרום לקידום מעמדם של המורות והמורים בישראל. אנחנו גאים שבאמצעות חסות זו יזכו עוד מאות מורים להצטייד במחשב אישי נייד ובהשתלמות מקצועית מקיפה שתסייע בשדרוג יכולותיהם המקצועיות".

שלומית דה פריז, משנה למנכ"ל הקרן המשפחתית ע"ש תד אריסון, סיפרה כי הקרן רואה בתכנית זו את אחת התכניות המובילות לשינוי משמעותי במערכת החינוך ועל כן החליטה הקרן לתמוך בה מתוך אמונה כי בכך יתחולל השינוי המיוחל.

שיאו של הטקס הגיע עם חתימת אמנה עם המורים לשימוש ראוי בכלים הניתנים להם בכיתותיהם. את הטקס הנחה בחן רב אורי בן- ארי, נשיא ומייסד קרן אתנה, אשר ציין כי "עד היום, למעלה מ- 5,000 מורים נהנים ממחשבים ניידים ומקורסי הכשרה מקצועיים. אנו מברכים על החלטת ראש העיר עפולה, אבי אלקבץ, להצטרף ל- 160 הישובים שכבר נהנים מהצלחת תוכנית "מחשב נייד לכל מורה" ומחיזוק והעצמת מעמדם של המורים."

קרן אתנה הוקמה בשנת 2006 כארגון ללא כוונת רווח במטרה להעצים את המורים בישראל ולהעניק להם כלים להעצמה אישית, תוך קידום מעמדם. הקרן הוקמה על- ידי מספר אנשי עסקים ובראשם אורי בן ארי (מנכ"ל יו.בי.איי ונצ'רס ולשעבר סגן נשיא בכיר בחברת נס טכנולוגיות).

התכנית שמה דגש על נושא ההדרכה כדי שהציוד הניתן למורה יהיה אפקטיבי ביותר: למורים ניתנת הדרכה בהיקף של 120 שעות, הכוללים ידע בסיסי בהפעלת המחשב וכן הדרכה בנושאי מיומנויות דיגיטליות, על-ידי מדריכי משרד החינוך, שילוב מחשב בהוראה פרונטאלית, שימוש במידע נגיש באינטרנט ועוד.

אחרון המברכים היה המארח ראש העיר, אבי אלקבץ, אשר בירך את מורי עפולה והאורחים הרבים שבאו לחלוק כבוד והערכה על הצטרפות העיר למיזם חינוכי טכנולוגי אדיר מימדים. ראש העיר אמר : "החכם מכל אדם אמר 'חנוך לנער על פי דרכו'– והיום הדרך להגיע ללב התלמידים עוברת דרך המחשוב והתקשוב, וחובתנו להשתלב בתחום זה מהר ככל האפשר, כדי לא לאבד אף תלמיד".

ראש העיר ציין, כי "בערב הזה מצטלבים מספר חזונות. חזון העיר, אשר שם לו למטרה לקדם את החינוך ולהקפיץ אותו מדרגה, חזון משרד החינוך, חזון הסתדרות המורים וקרן אתנה, כולם משתלבים לחזון אחד גדול ומשמעותי, שמטרתו אחת. קידום המורה - ודרכו קידום התלמיד. זו הסיבה בזכותה החל את מהלך המחשוב והתקשוב של בתי הספר מתקציב העירייה. מהלך שבסופו של דבר הוביל למחוות משרד החינוך לצרף את כל בתי הספר היסודיים בעיר לתכנית הלאומית לתקשוב".