עליה של 7% במספר המשרות הפנויות ברבעון הרביעי של 2009 במחוזות הצפון וחיפה לעומת ממוצע תקופת המשבר; עם זאת - העלייה במחוז הצפון והחיפה – נמוכה בהרבה מאשר כלל המגזר (26%). היום מקיים משרד התמ"ת כנס תעשיינים ויריד תעסוקה בעיר כרמיאל , במסגרת היריד יוצעו למעלה מ-600 משרות ע"י כ- 40 חברות. שר התמ"ת בן אליעזר: יכולתה של מדינת ישראל להתמודד עם האתגרים הכלכליים והחברתיים נעוצה בראש ובראשונה בפיתוח מקורות תעסוקה ובנייתה של תעשייה יציבה ומשגשת בפריפריה ואני רואה בזאת משימה לאומית – לא פחות

כלים

מניתוח שערך מינהל מחקר וכלכלה במשרד התמ"ת לקראת כנס תעשיינים ויריד תעסוקה הנערך היום (ג') בעיר כרמיאל בהשתתפות שר התמ"ת, בנימין (פואד) בן אליעזר ומנכ"ל משרדו, שרון קדמי, עולה כי ברבעון הרביעי של 2009 עלה מספר המשרות הפנויות במחוזות הצפון וחיפה ל-3.9 אלף מרמה של כ-3.7 אלף בתקופת המשבר הכלכלי (4/08- 3/09). זוהי עלייה של 7% במספר המשרות הפנויות לעומת ממוצע תקופת המשבר.

לפי הנתונים שהציג מנהל המינהל בני פפרמן, העלייה במחוז הצפון וחיפה נמוכה יותר מאשר בכלל המגזר העסקי בו עמדה העלייה על 26%. זוהי גם רמה נמוכה מאוד לעומת ממוצע השנים 2005 – 2008 בהם עמד מספר המשרות הפנויות במחוז הצפון + חיפה על 8.3 אלף, יותר מפי שתיים מהרמה הנוכחית. הממונה על מחוז חיפה והצפון במשרד התמ"ת, אמיר אופיר אומר כי במסגרת היריד הנערך היום יוצעו למעלה מ-600 משרות כאשר היעד הוא לבצע כ-100 השמות במשרות מתחומים שונים כ "גון הייטק">גון הייטק , תעשייה כבדה וזעירה, ענף התיירות, מסחר ושירותים וכו'.

בין החברות שלוקחות חלק ביריד היום: חברת חשמל, אביט,ציקלון, רפאל,סטנלי (צאג),רשת מלונות פתאל, רשת מלונות ישרוטל,פרוטליקס – פארק המדע כרמיאל,התאומים א.מ. 2005 – סכנין, וישיי, ישקר, דלתא, גליל תעשיות, דור כימיקלים, סיני טכנולוגיות, ניסטק, USR, תקשוב, קליל תעשיות בע"מ, "מערכת עיתון">מערכת עיתון ידיעות אחרונות ועוד. הכנס מאורגן ע"י מחוז חיפה והצפון במשרד התמ"ת בשיתוף שירות התעסוקה, הרשות לפיתוח הגליל, "התאחדות התעשיינים">התאחדות התעשיינים , התאחדות בבעלי המלאכה והתעשייה ועירית כרמיאל .

שר התמ"ת בן אליעזר, שצפוי לבקר גם ביקנעם ובכרמיאל ובאזורי התעשייה שלהן, אמר כי היתרון הגדול של יוזמות כגון יריד התעסוקה הוא בכוח שבשיתוף הפעולה בין רשות מקומית, משרד התמ"ת ושירות התעסוקה אשר ביחד יוצרים סינרגיה שיכולה להביא תועלת רבה למחפשי העבודה. "יכולתה של מדינת ישראל להתמודד עם האתגרים הכלכליים והחברתיים נעוצה בראש ובראשונה בפיתוח מקורות תעסוקה ובנייתה של תעשייה יציבה ומשגשת בפריפריה ואני רואה בזאת משימה לאומית – לא פחות".

בן אליעזר הוסיף כי משרד התמ"ת יסייע בכל יוזמה שכזו בכדי לסייע לתעסוקה בפריפריה. "זהו רק צעד אחד מתוך מספר צעדים שנעשים המתמקדים כיום בפריפריה ובאוכלוסיות המיוחדות כגון חרדים וערבים. משרד התמ"ת נושא את דגל הפיתוח הכלכלי של הפריפריה ככלל והגליל בפרט, מפעיל ומקדם כלים ומערכי סיוע שונים לטובת העסקים והתעשייה באזור, בין השאר באמצעות גיוס עובדים דרך מסלולי התעסוקה, סיוע בהרחבת מפעלים קיימים, הכשרות מקצועיות, סיוע בשיווק לחו"ל, פיתוח ושדרוג אזורי תעשייה, חונכויות עסקיות ומו"פ תעשייתי".

להלן עיקרי המגמות בביקוש לעובדים והתעסוקה בצפון הארץ ברבעונים האחרונים, דהיינו הרבעון הרביעי 2009 ביחס לרבעונים הקודמים, שהם כידוע היו רבעוני המשבר. הניתוח נערך בידי מינהל מחקר וכלכלה במשרד התמ"ת:

* איושי משרות - ברבעון הרביעי של 2009 נרשמה ירידה של 9% במספר איושי המשרות לחודש במחוזות הצפון וחיפה לעומת תקופת המשבר. מספר איושי המשרות ירד מרמה של 10 איושים לחודש בתקופת המשבר לכ- 9.1 אלף ברבעון הרביעי של 2009. בכלל המגזר העסקי נרשמה בתקופה המקבילה ירידה של 1% בלבד.

* פליטות עובדים - ברבעון הרביעי של 2009 נרשמה ירידה חדה של 38% במספר פליטות העובדים לחודש במחוזות הצפון וחיפה לעומת תקופת המשבר. מספר פליטות העובדים ירד מרמה של 11.4 פליטות עובדים לחודש בתקופת המשבר לכ- 7.1 אלף ברבעון הרביעי של 2009. בכלל המגזר העסקי נרשמה בתקופה המקבילה ירידה דומה של 32%.

* מאזן תעסוקה - כאשר אנו מודדים את מאזן התעסוקה (איושי משרות פחות פליטות עובדים) אנו רואים כי מאזן התעסוקה עבר ברבעון הרביעי של 2009 למאזן חיובי(יותר איושים מפליטות) של אלפיים משרות לחודש לעומת מאזן שלילי(יותר פליטות מאיושים) של 1.4- אלף בתקופת המשבר. הרבעון הרביעי של 2009 היה הרבעון הראשון בו נרשם מאזן תעסוקה חיובי בצפון לאחר חמישה רבעונים רצפוים של מאזן תעסוקה שלילי (יותר פליטות מאיושים) . על פני כל תקופת המשבר ההרעה המצטברת במאזן התעסוקה בצפון עמדה על 16.5אלף משרות.

* פיטורים - פליטות עובדים מורכבות מפיטורים ומפליטת ביוזמת העובד. ברבעון הרביעי של 2009 חזינו בירידה חדה בהיקף הפיטורים במחוזות הצפון וחיפה. מספר הפיטורים ברבעון הרביעי עמד על 3.7 אלף לחודש לעומת 6.3 אלף לחודש בתקופת המשבר, ירידה של 42%.

סיכום

ברבעון הרביעי של 2009 חזינו לראשונה לאחר למעלה משנה בשיפור במשתני שוק העבודה במחוזות הצפון + חיפה. שיפור זה התבטא במיוחד בעלייה במספר המשרות הפנויות ירידה חדה בפליטות העובדים ופיטורים ובמיוחד בכך שלראשונה מאז המחצית הראשונה של 2008 הפך מאזן התעסוקה בצפון לחיובי (יותר איושים מפליטות) לאחר חמישה רבעונים רצופים של מאזן שלילי.

המשבר הכלכלי האחרון הוא רחב ומקיף ופגע בכלל המגזר העסקי. יש לציין כי במרבית המשתניים היה השיפור במחוזות הצפון וחיפה מתון יותר מאשר נרשם בכלל המגזר העסקי .

נתונים עיקריים משוק העבודה של מחוזות הצפון וחיפה – ממוצע לחודש(מנוכה עונתיות)

רבעון 4 2009

משבר (4/08 - 3/09)

שינוי באחוזים

משרות פנויות

3,936

3,669

7%

מאזן התעסוקה

2,027

-1,375

איושים

9,095

10,006

-9%

פליטות

7,068

11,380

-38%

מפוטרים

3,675

6,322

-42%