תלונה שהפנה עו"ד חנוך ארליך ממשרד עורכי הדין ארליך, מור דותן, לעיריית חיפה ובה תלונה על עבירות לכאורה של תכנון ובנייה וזיהום אוויר, המיוחסת לחברת מקור הפורמייקה, התגלגלה מלשכת ראש העיר אל החברה המזהמת, ובסופו של יום נתבע עו"ד ארליך באופן אישי בהוצאת דיבה על סך 750 אלף ₪

כלים

באחרונה פנה עו"ד ארליך, ללשכת עורכי הדין וביקשה להצטרף "כידיד בית המשפט", להליך המתנהל נגדו בבית משפט השלום בתל אביב. "אודה ולא אבוש, טרם נתקלתי בתביעה שבה בא-כוח התובע (עו"ד שלומי אביטן מחיפה) גמר אומר להתעמר בבא כוח הצד שכנגד, למרות שהוא יודע היטב מי הלקוח, ומסרב לתבוע אותו ומתעקש לתבוע את עורך דינו בלבד", כתב ארליך במכתבו ללשכת עורכי הדין.

תחילת הפרשה בסדרת מכתבים ששלח עו"ד ארליך לגורמים שונים בצפון הארץ ובהם לעיריית חיפה ולראש העיר יונה יהב באופן אישי, בעניין עבירות לכאורה של חברת מקור הפורמייקה הפועלת כמפעל תעשייתי במבנה המוגדר כמחסן בלבד.

לטענת עו"ד ארליך, בסוף תהליך ייצור הפורמייקה מצטברת פסולת נזילה ורעילה, אשר ככל הידוע אינה מועברת לרמת חובב, אלא מפונה ומושלכת למקומות אחרים. עוד טען כי זיהום האוויר שנוצר במתקן ובסביבתו מסכן לא רק את עובדי המפעל, כי אם גם את לקוחותיו ואת עובדי המפעלים בסביבה בכלל ואת עובדי מפעל אלקטרה המצוי בסמוך, בפרט. מדובר בחומרים מסרטניים שעל פי פרסומים מקצועיים נמדדו באזור חריגות מהתקן.

חברת מקור הפורמייקה בבעלות משפחת פיסו, פועלת בעצמה ובאמצעות שורה של חברות בנות, במתחם  הצ'ק פוסט בחיפה. בפנייתו לרשויות, התריע עו"ד ארליך על הסכנה הסביבתית הרבה שגורם תהליך הייצור במפעל.

במכתבו לא ציין עו"ד ארליך את שם מרשו אשר בשמו הוא פועל. חברת מקור הפורמייקה שהמכתב התגלגל אליה בנסיבות מסתוריות, הגישה נגדו בבית משפט השלום בתל אביב, באמצעות עו"ד אביטן תביעת דיבה בגין הוצאת לשון הרע בסך 750 אלף שקלים.

לדברי עו"ד ארליך, מדובר בהליך פסול, "כל מהותו של מקצוע עריכת הדין הוא במתן שירות מסור ונאמן עבור לקוחות מבלי שעורך הדין יהא חשוף לתביעות בגין מתן שירות נאמן זה".

בשלב זה קיבלה הפרשה תפנית מעניינת. בתיאום עם חברת הביטוח המפעילה את פוליסת הביטוח האחריות המקצועית שלו ובעצה אחת עם הלקוח אשר בשמו פנה עו"ד ארליך לגורמים השונים, נמסר לבית המשפט תצהיר מפורט ונחשפה זהות הלקוח- החוקר הפרטי, רב המעללים, מאיר פלבסקי.

עו"ד ארליך מסר לבית המשפט כי פעל כעורך דינו של פלבסקי ולא באופן אישי. למרות ששמו של הלקוח נחשף, ולמרות אזהרות ברורות מבית המשפט כי התביעה נטולת עילה כאשר ברור מיהו הלקוח, התעקשה חברת מקור הפורמייקה לנהל את ההליך נגד עו"ד ארליך, ובהמשך אף ניסה עו"ד אביטן לצרף גם את מאיר פלבסקי כנתבע נוסף במקום להסיר את שמו של עו"ד ארליך.

לטענת עו"ד ארליך בתלונה שהגיש נגד עו"ד אביטן, הוא מספר כי עו"ד אביטן הבטיח למחוק את עו"ד ארליך מהתביעה לאחר קבלת שמו של הלקוח, אולם חזר בו.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS