כלים

סערה ומחאה קשה בהפגנת מאות מעולי אתיופיה היום בקרית הממשלה. העולים שהגיעו מכל רחבי הארץ מחו על צמצום העליה ואי ישום החלטת הממשלה מהשנה שעברה ולפיה יועלו מידי חודש 200 עולים מאתיופיה. ועדת שרים החליטה לאחרונה על צמצום העליה והקטנת מספר העולים ל- 110 מידי חודש בשל קושי בקליטת העולים וחוסר מקום במרכזי הקליטה, מה שיאריך את ההמתנה לעלייתם של הממתינים בשנה שלמה

(צילום:ישראל קליין)

ד"ר אברהם נגוסה, מנכ"ל ארגון "מכנף דרום לציון" שיזם את ההפגנה אומר כי "מדינת ישראל החברה בOECD ובה שבעה מליון תושבים אינה מסוגלת להתמודד עם 7 עולים ליום? יש כאן מציאות בלתי נסבלת שאין באף ארץ אחרת אלא רק בעליה מאתיופיה ולא ניתן להבינה ולקבלה."

העולים מאתיופיה דרשו גם הגדלת משכנתאות עבור רכישת דירות כך שיוכלו לפנות מקומות במרכזי קליטה לעולים חדשים. בנוסף דרשו את פתיחתם מחדש של שני מרכזי קליטה שנסגרו לא מזמן. כל זאת במטרה להפסיק את המחדל המביש של 3000 הממתינים בגונדר עם אישורי עליה, בתנאי חיים מחפירים של רעב ועוני.

לאחר יום שלם של מחאה נכנסה משלחת עולים למפגש טעון עם שרת הקליטה שהבהירה כי היא איננה הכתובת אלא משרד האוצר וכי תפעל לשינוי המצב. השרה הבהירה כי על פי החלטת הממשלה ניתן להקטין את מספר העולים בנסיבות מיוחדות כפי שקבעה ועדת המנכ"לים.

בסיום ההפגנה ולאחר פיזור העולים, עיכבה המשטרה את מנהיג העולים ד"ר נגוסה לחקירה וטענה כי הפר את תנאי ההפגנה וכי מספר עולים רב מזה שאושר הגיע להפגין.