לקראת כנס אריאל למשפט ולתקשורת שיערך מחר (2.4.12) במרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון, ערך המרכז סקר אשר בדק את עמדות ותפיסות הציבור בישראל בנושאים: בית המשפט העליון והשפעת התקשורת והמערכת הפוליטית עליו; הדרך בה על מדינת ישראל להתמודד עם אזרחים המשמיצים אותה בעולם; הדרך לניהול ופתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, תוך בחינת עמדת הציבור לגבי שתי מדינות לשני עמים

כלים

בכנס, אשר יערך תחת הכותרת "ישראל במאה ה-21: אתגרים והזדמנויות", יציג פרופסור אברהם ציון - ראש המרכז למשפט ותקשורת במרכז האוניברסיטאי - את תשובתם של הנסקרים.

מהסקר עולים נתונים מפתיעים לגבי תפיסת הציבור את בית המשפט העליון. כך למשל עולה בסקר כי 34% מהציבור סבורים כי השפעת המערכת הפוליטית על מערכת המשפט גדולה מדי.50% סבורים כי פסיקותיו של בית המשפט מושפעות פעמים רבות מהתקשורת.36% סבורים כי קיים שיתוף פעולה בין התקשורת ובין בית המשפט העליון לקידום אג'נדות פוליטיות.

עוד עולה מהסקר כי דעת הציבור היא שמדינת ישראל צריכה להעניש בחומרה ישראלים המשמיצים אותה בחו"ל. כמעט מחצית מהציבור הישראלי (46%) סבור שיש לפעול בתקיפות ובנחרצות נגד ישראלים שמשמיצים בחו"ל את מדינת היהודים.% 42 מהנשאלים תומכים בשלילת אזרחותם של הישראלים הביקורתיים כלפי מדינתם.

נקודה נוספת הבולטת בסקר היא השאלה לגבי שתי מדינות לשני עמים. גם כאן הופתענו לגלות ש50% מהציבור מתנגדים לפתרון שתי מדינות לשני עמים ו-42% תומכים בו.

בכנס ייקחו חלק השר בני בגין, סגן השר דני איילון, ח"כ פרופ' אריה אלדד, ח"כ בוז'י הרצוג, השופט בדימוס אורי שטרוזמן, פרופ' אריאל בנדור, דר' אביעד הכהן, ח"כ עו"ד יריב לוין, ח"כ דני דנון, ד"ר יועז הנדל ומיקי מירו.

הדוברים צפויים להתייחס לנתוני הסקר ולנושאים שעל סדר היום הציבורי. הכנס פתוח לקהל הרחב