שר החינוך, גדעון סער, השתתף היום (ד') בטקס ההכרזה על הזוכים בתחרות מדענים ומפתחים צעירים בישראל במעמד נשיא המדינה, מר שמעון פרס ושר המדע, ח"כ דניאל הרשקוביץ. הזוכים במקום הראשון הם ארז אורבך אשר פיתח מפרש מודרני לשפת הפרולוג (מתחום מדעי המחשב) והילית אורנית אשר חקרה את השפעת ההגות של ז'ורז' סורל על הפשיזם האיטלקי

במהלך הנאום התייחס השר סער למספר תוכניות המבוצעות ע"י מינהל מדע וטכנולוגיה והאגף למחוננים ולמצטיינים, המיועדות להבטחת מימוש הפוטנציאל של התלמידים בכל תחומי המדע, הדעת והאומנות. בין היתר, השר ציין את התוכנית לעתודה ומנהיגות מדעית-טכנולוגית אשר הושקה בשנת הלימודים הנוכחית. התוכנית מלווה את התלמידים לתעודת בגרות איכותית, עם 5 יחידות מתמטיקה, 5 יחידות מקצוע מדע בסיסי ו-5 יחידות במקצוע מדע בסיסי או טכנולוגי נוסף.

שר החינוך הדגיש בהקשר זה: "הידע והמיומנויות שיוקנו לתלמידים בדרכם לתעודת הבגרות - ישמשו להם קרש קפיצה למחקר ופיתוח בתחומי המדע ובטכנולוגיה. התוכנית צפויה להכפיל, בתוך 5 שנים, את מספר התלמידות והתלמידים בישראל בעלי תעודת בגרות מדעית מצוינת. היעד הוא שבתוך 5 שנים – 10% מתלמידי כל מחזור יהיו בעלי תעודת בגרות כזו".

תחרות "מדענים ומפתחים צעירים בישראל" היא תחרות ארצית, המתקיימת זו השנה ה- 14, כחלק מאירועי השבוע הלאומי למדע החל בסמוך ליום הולדתו של אלברט איינשטיין. מתחרים בה מיטב הפרויקטים המחקריים וההנדסיים שבוצעו בשנה האחרונה על-ידי תלמידי תיכון מכל רחבי הארץ.  הזוכים בתחרות הארצית מייצגים את ישראל בתחרויות מדענים ומפתחים צעירים ברחבי העולם וזוכים בפרסי אינטל - מלגות לימודים במוסדות להשכלה גבוהה בישראל.

מתוך כ- 270 עבודות שהוגשו לתחרות השנה, עלו לשלב הגמר 47 עבודות מתחומי המדעים המדויקים, מדעי החיים, הנדסה, מדעי המחשב, מדעי החברה והיסטוריה. התחרות היא אמצעי חשוב לקידום יצירתיות במדעים ובטכנולוגיה, לטיפוח מצוינות בתחומי המדעים ולהצגת ההישגים המדעיים והטכנולוגיים של צעירים בישראל בתחרויות דומות בעולם. לזוכים הצעירים ניתנת הזדמנות לשיתוף פעולה עם מדענים צעירים ברחבי העולם.