כלים

טקס הנטיעות המרכזי במעמד ראש הממשלה ויו"ר קק"ל התקיים בפארק נחל באר-שבע. רה"מ נתניהו: "קק"ל והמשרד לאיכות הסביבה מובילים מהפכה ירוקה ששמה את ישראל על המפה הבינלאומית של איכות הסביבה" - יו"ר קק"ל, אפי שטנצלר: "אם ניכשל במבחן פיתוח הנגב, ייכשל המפעל הציוני כולו"

טקס הנטיעות המרכזי לרגל ט"ו בשבט, התקיים היום בפארק נחל באר שבע במעמד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן וראש העיר באר-שבע, רוביק דנילוביץ'. ויו"ר קרן קיימת לישראל, אפי שטנצלר.

דברי ראש הממשלה, בנימין נתניהו בטקס הנטיעות המרכזי: "אני מאוד שמח להיות כאן ביום חג הזה. ט"ו בשבט הוא חג לאילנות, אבל זה גם חג לנחלים, למדשאות, לפארקים, למים הצלולים ולמהפכה הירוקה שקק"ל והמשרד לאיכות הסביבה מובילים. מהפכה ירוקה ששמה את ישראל על המפה הבינלאומית של איכות הסביבה. הפארק בבאר-שבע הוא דבר יוצא מן הכלל. לא תמיד זה היה ככה, בהיותי חייל צעיר, הייתי צריך לעבור את הנחל וזה לא היה קל... אבל כשאני רואה היום את הדבר הנקי והיפה הזה, יש כאן בשורה אדירה לתושבי באר-שבע והדרום בכלל. אנו היום בט"ו בשבט באנו להמשיך מסורת עתיקת יומין, בניו של אברהם אבינו נוטעים עץ בארצנו, מבטיחים עתידנו ובאר-שבע והנגב זה העתיד".

"אברהם אבינו נשבע בבאר-שבע והעניק לה את שמה. גם אנחנו, בנטיעת העץ בפארק נחל באר-שבע, נשבעים היום לפעול למען הנגב", כך פתח יו"ר קק"ל, אפי שטנצלר, את טקס הנטיעות המרכזי שהתקיים היום (יום ד' 08.02.12) בפארק נחל באר-שבע, במעמד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן וראש העיר באר-שבע, רוביק דנילוביץ'.

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, אמר בטקס: "נהפוך את באר-שבע לעיר הגדולה הירוקה בישראל. קק"ל הוא הארגון הגדול הירוק בעולם, תחת הנהגת אפי שטנצלר ואלי אפללו. חוץ מכל הפרויקטים הקיימים אני בטוח שתהפכו את ישראל לאות ומופת בתחום הירוק ואיכות הסביבה בעולם".

ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ, הודה ליו"ר קק"ל אפי שטנצלר, לקק"ל ולקק"ל ארה"ב, אותם הגדיר השותפים הגדולים להפרחת הנגב ואמר בטקס כי ט"ו בשבט מסמל יותר מכל את אחיזתנו בארץ.

שטנצלר התריע כי הגענו לרגע האמת. "דוד בן גוריון, הנביא המודרני של הציונות, הזהיר אותנו לפני יותר מ-60 שנה כשאמר שבנגב ייבחן העם בישראל. היום אנחנו מבינים שעלינו לעמוד במבחן הזה ויהי מה. אם ניכשל בו, ואני אומר זאת במלוא הזהירות, ייכשל המפעל הציוני כולו. אם השתיל שאנו נוטעים היום לא ילבלב, תהפוך ארצנו כולה לשממה".

"הנגב משתרע על 60 אחוזים משטח מדינת ישראל. לא ייתכן, שאחרי 150 שנות ציונות ו-63 שנות עצמאות, יתגוררו בו רק 8 אחוזים מתושבי המדינה. לא ייתכן שהנגב ימשיך להיות החצר האחורית של ישראל".

"כמו אברהם אבינו בשעתו, גם אני נשבע בשמה של קרן קימת לישראל: אנחנו נגייס את כל המשאבים שברשותנו, האנושיים והכספיים, כדי לשנות את המשוואה הזו", התחייב שטנצלר.

בהתייחסו לאתר פארק נחל באר-שבע. "בעזרת ידידינו בחו"ל ותרומותיהם אנחנו מתכננים שורה של פרויקטים מחוללי מפנה בנגב. פארק נחל באר-שבע הוא אחד מהם. עוד לא סיימנו כאן את המלאכה. עוד יהיו כאן אגם גדול, מתקני ספורט ואמפיתיאטרון ענק, אבל כבר עכשיו אפשר לראות מה קורה פה. לפני כמה שנים איש לא העז להתקרב למקום שבו אנו עומדים. פארק נחל באר-שבע מחולל מפנה בנגב כולו והוא כבר מעלה את ערכו של הנדל"ן במרחב".

"צמצום הפער בין הנגב למרכז הארץ הוא צו השעה", הדגיש עוד יו"ר קק"ל. לדבריו, "אם צריך לעשות העדפה מתקנת ולסבסד קרקעות למגורים - עלינו לעשות זאת. כאשר תיווצר בנגב מאסה קריטית של תושבים, איכות החיים תעלה מאליה. יהיו כאן חינוך טוב יותר, שירותי רפואה טובים יותר, מקומות עבודה מאתגרים ומתגמלים וחיי תרבות תוססים. הרי זה בדיוק הצדק החברתי שכולנו שואפים אליו".

שטנצלר אף פירט כמה מהתוכניות העתידיות של קק"ל להפרחת הנגב. "קק"ל רוכשת ותרכוש קרקעות נוספות בנגב. אנחנו מכינים ונמשיך להכין תשתיות למגורים ולתעשייה בערים. קק"ל מכשירה ותמשיך להכשיר את הקרקעות לחקלאות ולמגורים ליישובים החדשים שקמים עתה בנגב. אנחנו מממנים את מרבית המחקר החקלאי בנגב ובונים מאגרי מים שמוסיפים שטחים לעיבוד. אנחנו צובעים את הנגב בירוק בפארקים שאנו יוצרים באופקים ובירוחם, בתמנע ובאילת. נפעל גם למען המיעוטים בנגב כדי שיחושו שהם חלק מהחברה הישראלית וישתלבו בה. ככה עושים היום ציונות".