במלחמת לבנון השנייה הוכתרה צפת כ"חרפת הצפון", בשל רמת המוכנות הגרועה במיוחד שהתגלתה בה. בתרגיל "נקודת מפנה 4" של פיקוד העורף השבוע, הוכיחה צפת כי הלקחים יושמו במלואם. צפת קצרה הפעם שבחים.בשל עבודת הכנה מקצועית ונכונה. שבוצעה לקראת התרגיל

ראש העיר אילן שוחט כינס ביום רביעי בבוקר את מטה החרום בעירייה המורכב מהמנהלים הבכירים לצורך רענון הפעולות שיש לבצע במקרה חרום תוך דגש על הפעלת הרובעים וניצול מלא של כלל כוח האדם בעירייה.

בתרגיל בצפת ניתן הפעם דגש על הפעלת מתנדבים באמצעות מרכז "חוסן". מנהל המרכז אייל שלי, כיום גם מנהל המתנסים, הפעיל את ארגוני המתנדבים כדוגמת "נאמנות לקשיש", "מרכז צעירים", "פותחים עתיד", "חסדי לב", "נוער פסגות " "בני עקיבא" ועוד, שהתבקשו לגייס לאלתר מתנדבים למשימות שונות ואכן הצליחו לעשות זאת במהירות.

בתרגיל נבחנו תרחישים של נפילות טילים בכמה שכונות בעיר, פנוי נפגעים תוך סיוע ביחידות לחילוץ לכודים שהוקמו לאחרונה. פיקוד העורף בחן גם את חלוקת ערכות המגן וזימן כ1000 איש לקבל ערכות שחולקו במתנ"ס בלום בשכונה הדרומית.

הסתבר כי עדיין הציבור לא מקפיד לשמור על סדר וניקיון במקלטים בבתים משותפים והעיריה בשיתוף עמידר ופקוד העורף תבחן דרכים לאלץ ועדי בתים לשמור ולטפח את המקלט המשותף. באשר למקלטים העירוניים נמסר כי חל שיפור משמעותי בשל ביקורות תכופות בהם אולם עדיין ישנם מקלטים שנפרצים ע"י בני נוער. בתרגיל בצפת נוכח נציג מבקר המדינה שהגיע להתרשם מהמוכנות של צפת.