למעלה ממיליון ישראלים נחשפו היום למתיחת 1 באפריל של תנועת "המחנה המשותף", שהקימה בין לילה את אתר האינטרנט "חדשות טובות"- www.ynef.co.il . קמפיין חסר תקדים, בן 24 שעות, חשף מאות אלפי גולשים בפייסבוק לכותרות שנראו כלקוחות מאתר חדשות אמיתי, לפיהן המע"מ בוטל על הדלק והחשמל ועימו העלאות המחירים, נתניהו החליט לגייס את החרדים והערבים, ולימודים לתואר ראשון יהיו חינם מעתה והלאה. המארגנים: "אם המחאה החברתית תצליח אלה יהיו כותרות החדשות שלנו"

כלים

מתיחת 1 באפריל ברוח המחאה החברתית: תנועת "המחנה המשותף" העלתה ב- 1 באפריל קמפיין פייסבוק חסר תקדים, שחשף כמיליון ישראלים לכותרות שנראו כלקוחות מתוך אתר החדשות ynet, שדיווחו על "חדשות טובות" כמו החלת חוק חינוך חינם מגיל שישה חודשים, הוזלה במחירי החשמל, הדלק והמים לאחר שראש הממשלה ביטל את המע"מ על מוצרים אלה, כינונו של "מס טייקונים" מיוחד שיממן את הרחבת סל התרופות, החלטה פתאומית של ראש הממשלה על "חוק גיוס לכל", הורדה בריביות הבנקים, ועוד.

הכותרות הוליכו את הגולשים אל האתר – www.ynef.co.il , בו הוצבו ידיעות חדשותיות הנראות כאמיתיות, שבלבלו את רוב הגולשים. כותרות האתר יצרו למעשה תמונת מצב אלטרנטיבית במדינה לאחר שהמחאה החברתית, אשר הוציאה מאות אלפים בקייץ האחרון לרחובות, תצליח. הגולשים שעברו אל דף הבית באתר, נחשפו לכותרת הראשית – שבישרה להם כי מדובר במתיחת 1 באפריל של תנועת "המחנה המשותף".

"כן, זו מתיחת 1 באפריל. תלמידי הישיבות עדיין לא גויסו לצה"ל, חינוך לגיל הרך זה עדיין לא חינם, הבנקים ימשיכו לקרוע אותנו בעמלות גם מחר בבוקר" כתבו ראשי תנועת המחנה המשותף, עידן מילר ובועז נול, לגולשים שניסו להבין את מקור החדשות הטובות.

“הרגשתם טוב לכמה רגעים, חשבתם שכמעט קרה פה משהו טוב, מפתיע, משהו שכולנו יכולים להיות גאים בו. אבל זאת לא חייבת להישאר מתיחת 1 באפריל או פנטזיה רחוקה, זאת יכולה להיות המדינה שלנו. מדינה של חדשות טובות. אנחנו מתנצלים שעבדנו עליכם, לא התכוונו, אבל היום מותר - רק רצינו שתרגישו ולו לרגע מה יכול לקרות פה, מה צריך לקרות פה, אם רק אנחנו נתעורר ונגרום לזה לקרות. החזון של ישראל אחרת ששרטטנו כאן איננו הזוי ולא כל כך רחוק מהמציאות, זה יכול וצריך להיות העיתון של מחר בבוקר, אם רק נשנס מותניים ונגרום לזה לקרות.”

באתר הבדוי נפתח גם מדור דיעות, שכלל דווקא מאמרים אמיתיים שאכן נכתבו ע"י החתומים עליהם, ובהם, לצד חברי תנועת "המחנה המשותף", גם מאמרי דיעה אמיתיים מאת מאיר דגן, גבי אשכנזי ופרופ' אוריאל רייכמן. אשכנזי קרא במאמרו להנהיג חובת שירות לכל אזרחי המדינה, ואילו דגן קרא להחליף את שיטת המימשל, בכותבו: “השיטה הנוכחית מאלצת כל ממשלה לכלות את זמנה בהישרדות פוליטית וכניעה לאילוצים סקטוריאלים על פני תכנון ארוך טווח המותירים אותנו עם סדר עדיפות חברתי וכלכלי מעוות ועם חלוקה לא שוויונית של הנטל. המנהיגות עסוקה בלרצות את מפלגת לשון המאזניים במקום את האינטרס הציבורי הרחב.”

באתר YNEF, כאמור, ניתן לקרוא היום, ה-1 באפריל, כתבות חדשותיות במגוון נושאים בהם עוסקת המחאה החברתית ואשר נדרשים לשינוי: כתבה המבשרת על כך ש מחירי החשמל הדלק והמים יוזלו ב-16% לאחר שהמע"מ עליהם יבוטל. כתבה העוסקת בניצחון הציבור את הבנקים לאחר שועדת הכספים תאשר השבוע תקרה של פריים + 6% על ריביות החובה למשקי בית ותבטל לחלוטין את עמלת השורה שהבנקים גובים ממשקי הבית. כתבה אחרת עוסקת בחוק חינוך חינם מגיל 6 חודשים שיועלה בממשלה לאחר הפסח. כתבה נוספת עוסקת ב"חוק נתניהו" לגיוס כלל האוכלוסיה לצה"ל וביטול חוק טל הפוטר את בחורי הישיבות משירות צבאי, כתבה נוספת עוסקת בהגדלת מספר המיטות בבתי החולים, ועוד.