מאות נשים בישראל מתמודדות מדי שנה עם הניתוח הקשה של כריתה ושחזור שדיים - ניתוח שמתבצע בנשים שחלו בסרטן השד או נשים בריאות שעוברות כריתה מניעתית לאחר שאובחנו כנשאיות של הגן BRCA ועלולות לחלות בסרטן השד בעתיד. "אלודרם" הוא רכיב יעיל ונחוץ המשמש בניתוחים אלה ונחשב לפסגת הטכנולוגיה בתחום.

כלים

לאחר חודשים ארוכים ומאמצים רבים חברת "א.מ.י טכנולוגיות" מוסרת כי לשמחתה משרד הבריאות הגדיל את התעריף של שירות שחזור שד עבור שימוש ביריעת אלודרם. השינוי ייכנס לתוקפו רטרואקטיבית החל מ-1/1/2015, הגידול בתעריף הוא משמעותי ועומד על כ-10,000 ₪ (לכל צד) .

אלודרם (acellular dermal matrix - ADM) - הוא רכיב ביולוגי המפותח מרקמות עור שמשמש כ"יריעה ביולוגית" המספקת תמיכה לשתל בניתוח שחזור שד. כידוע, עד לכניסתה של היריעה הביולוגית לתחום שחזורי השד, נהוג היה לבצע את פעולת השחזור בשני ניתוחים נפרדים: כריתה ולאחריה ניתוח נוסף הנועד למילוי הריק בשתל סיליקון קבוע. עם כניסתה של היריעה הביולוגית לשימוש התקצרה הפרוצדורה לשחזור שד - משני ניתוחים נפרדים לניתוח אחד אשר במסגרתו כבר מושתל השתל הנתמך ביריעה הביולוגית.

כאמור מדובר בטכנולוגיה מתקדמת ביותר המאפשרת שליטה מקסימאלית בשחזור השד החדש מיד אחרי כריתתו. תהליך זה מקל משמעותית על החלמתה של המנותחת ועם חלוף הזמן הופכת היריעה לחלק מהגוף ומאפשרת כיסוי מלא של השתל. יצויין כי מרבית ניתוחי שחזורי השד המידיים בארצות הברית ובישראל מבצועים עם היריעה הביולוגית - "אלודרם".

ד"ר יואב ברנע, מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית, משמש כרופא בכיר ומנהל היחידה לכירורגיה פלסטית ומשחזרת של השד במרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב): "מאז השימוש הקליני הראשון ברצועה הביולוגית - אלודרם לפני כעשור, עולם שחזור השד השתנה באופן משמעותי. הרצועות הביולוגיות מקורן מרקמת עור של אדם או בקר, העוברות תהליכים מעבדתיים להסרת התאים ושארת הרקמה הבין-תאית, עם כול המרכיבים החשובים כמו קולגן ואלסטין למקסימום יעילות. הרצועה הביולוגית מהווה כלי חשוב לתמיכה בשחזורי שד באמצעות שתלים, ומשפרת את התוצאות הקוסמטיות של השחזור. כמו-כן, היא מפחיתה את מספר הניתוחים הדרושים להשלמת השחזור. הכנסת הרצועה הביולוגית לסל הבריאות מאפשרת לכלל אוכלוסיית הנשים חולות סרטן השד הזקוקות לכריתת שד ושחזור, ליהנות מהיתרונות של הרצועה בניתוחי שחזורי השד עם שתלים. הרצועה מוחדרת תת-עורית לאחר כריתת השד, באותו ניתוח, ומאפשרת לרוב שחזור מיידי עם שתל קבוע, ללא צורך בניפוחים או בניתוחים נוספים להחלפת השתל. הרצועה מעבה את עור השד התחתון, תומכת בשתל כמו ערסל ומסייעת לקבלת מראה אסתטי וטבעי יותר. עיבוי העור עם הרצועה מאפשר עמידות טובה יותר של השתל במקרים של צורך בקרינה לשד לאחר הניתוח".

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

עדכונים אחרונים