מפרץ חיפה

(חיפה והקריות)
יונה יהב - ראש עיריית חיפה

היום בבית המשפט המחוזי חשפה עיריית חיפה כי נכון לבוקר זה קיימים במיכל האמוניה רק 416 טון וזאת לאחר שחיפה כימקלים טענה כי אין אפשרות לרוקן מתחת ל600 טון.

(חיפה והקריות)
פיצוץ עז רחב היקף. תמונה: אילוסטרציה

ח"כ דב חנין בדיון על מיכל האמוניה במפרץ חיפה: "הזמן מתקתק - מקווה שלא יסתיים בפיצוץ" בדיון משותף של ועדות הפנים והכספים שהתקיים היום (ב׳) בנושא מיכל האמוניה בחיפה, בהשתתפות השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, אמר ח"כ דב חנין, יו"ר השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת: "מיכל האמוניה הוא מיכל מסוכן ביותר.

(מתגייסים למען הסביבה)
בקרוב בחיפה - רכב חשמלי של חברת car2go.

חיפה נבחרה לעיר הראשונה בישראל להפעלת שירות השכרת רכבים חשמליים. נבחרה להיות חלוצה ביישום התכנית הלאומית של המשרד להגנת הסביבה לשיפור האוויר במפרץ חיפה.

(השקעות ויזמות)

בהמשך להחלטת הממשלה לקדם הקמה של מפעל לייצור אמוניה באזור מישור רותם שבנגב במהירות האפשרית, במטרה ליצור חלופה לסגירת מיכל האמוניה הקיים במפרץ חיפה, מעדכן המשרד להגנת הסביבה, כי למרות כל המאמצים של הממשלה וההטבות הפיננסיות שניתנו, לא התקבלו הצעות במכרז עד לפתיחת תיבת המכרזים היום בשעה 14:00.

(מתגייסים למען הסביבה)
הפגנה קודמת נגד זיהום האוויר מבתי הזיקוק. צילום: מגמה ירוקה

צועקים דרך הרגליים: מחאת הקיץ של תושבי חיפה על "הזכות לנשום אוויר נקי" מעלה הילוך. צעדת מחאה המונית של תושבי חיפה והסביבה תתקיים בחיפה ביום ראשון הקרוב, בין היתר בשל דיון קרב במועצה הארצית על תכניות הרחבת בז"ן שאושרו וכתבי אישום תלויים שידונו לראשונה בשבוע הבא בבית המשפט. מגמה ירוקה: "נגד בז"ן עומדים כתבי אישום חמורים בגין מפגעי זיהום. מאות אלפי משפחות בישראל לא צריכות להיות ההפקר של המפעלים הכי מזהמים במדינה"

(מים)
אלון בן מאיר, הממונה על הפיקוח על מי הקישון. צילום: רקפת קובליו רוט, רשות נחל הקישון

בעשור האחרון איתרה רשות נחל הקישון 172 אירועי זיהום בנחל קישון ויובליו שמקורם בשפכים עירוניים ובתעשייה. שרון נסים, מנכ"לית רשות נחל הקישון: "הרשות שומרת על הנחל ממפגעים שונים ואנשיה הם העיניים בשטח. בכל שנה אנו מאתרים עשרות אירועי זיהום, כאשר לחלקם הגדול השפעה שלילית על המערכת האקולוגית בנחל והם פוגעים במאמצי השיקום בטווח הארוך. הרשות תמשיך לפעול למניעת זיהום הנחל תוך פיקוח ובקרה מתמדת על הגורמים במרחב וכן תפעל עם גורמי האכיפה למניעת הישנות מקרים אלה".

(זיהום ליד הבית)
פקחים ואנשי המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה יצאו ביום ראשון השבוע למבצע ארצי לפיקוח על עסקים המחזיקים בחומרים מסוכנים

צוותים של המשרד להגנת הסביבה יצאו השבוע למבצע אכיפה ארצי לפיקוח על עסקים המחזיקים בחומרים מסוכנים • ב- 25 עסקים נמצאו חומרים מסוכנים ללא היתר רעלים או שנמצאו ליקויים בתנאי החזקת החומרים, חלקם בסמוך לשכונות מגורים •מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר, שהוביל את המבצע באזור מפרץ חיפה: "נמשיך לפעול בנחישות נגד כל מי שמסכן את אזרחי ישראל. המבצע אליו יצאנו השבוע הוא חלק ממהלך רחב להגברת הפיקוח והאכיפה מול כל גורמי הזיהום, לא נאפשר לאף בעל מפעל או עסק לסכן את בריאות האזרחים".

(זיהום ליד הבית)
ח"כ דב חנין, שעמד בראש ועדת-המשנה לענייני תכנון וסביבה במפרץ חיפה

ח"כ דב חנין: "לתושבי אזור חיפה יש את הזכות לדעת את האמת לגבי האוויר שהם נושמים". חנין דרש מהשרים יעקב ליצמן ואבי גבאי לפרסם את הדו"ח

(זיהום ליד הבית)
תחנת הניטור החדשה שהוצבה ב"בית הגפן". צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

התכנית הלאומית לצמצום זיהום אוויר במפרץ חיפה של המשרד להגנת הסביבה: המשרד להגנת הסביבה מגביר את פעילות הניטור והאכיפה במפרץ חיפה – מציב שתי תחנות ניטור חדשות וקונס רכבים מזהמים

(הדופק הבטחוני)

בעקבות דבריו של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, לפיהם "ינחית מכה קשה על ישראל באמצעות פגיעה במיכל האמוניה במפרץ חיפה" , אמרה מאיה יעקבס מנכ"ל עמותת צלול: "מיכל האמוניה המיושן והמסוכן שבלב המטרופולין הצפוף בצפון נמצא כבר שנים על הכוונת של אויבי ישראל. רק בנס הוא לא נפגע עד היום ובינתיים הנשק שמכוון לעברו הופך מדויק ומאיים יותר."