רוכשי הדירות בישראל שמחו קצת מוקדם מידי על תמיכת ועדת השרים בהצעת חוק "הגבלת הוצאות משפטיות" של ח"כ מאיר שטרית, שנועדה להוריד את מחירי הדירות בעשרות אלפי שקלים. מחר תצביע הממשלה נגד החוק לאחר שהשר סטס מיסז'ניקוב מ"ישראל ביתנו" הגיש באופן תמוה ערר כנגד החוק וטרפד את אישורו במליאת הכנסת

מבדיקה שערך ח"כ מאיר שטרית עם השר מיסז'ניקוב עלה כי ח"כ (עו"ד) דוד רותם, יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, הוא העומד מאחורי התנגדות "ישראל ביתנו" לחוק. בסביבתו של שטרית אמרו כי נראה כי ח"כ רותם, עו"ד בהכשרתו, ביקש למנוע את קיפוח עורכי הדין של חברות הבנייה שחששו שהחוק ינגוס ברווחיהם.

באמצעות הצעת החוק, ביקש ח"כ שטרית, שר השיכון ושר האוצר לשעבר, להפסיק את התנהלות חברות הבניה והקבלנים שמעמיסים על מחיר הדירה גם את ההוצאות המשפטיות של עורכי הדין מטעמם.

החוק היה צפוי לצמצם את מרחב פעולתם של חברות הבנייה ולהגביל אותם כך שיוכלו לגבות תקרת תשלום מקסימלית של 0.5% מערך הנכס או 5000 ₪ בלבד (הנמוך מבניהם) על הוצאות משפטיות במקום 1.5 – 2 אחוז כמקובל כיום. אישורה של הצעה החוק הייתה צפוייה ליצור הוזלה משמעותית של עשרות אלפי שקלים על הוצאות משפטיות המתווספות לתשלום על הנכס.

ח"כ שטרית הביע תמיהה על חוסר ההחלטיות של הועדה ואמר כי "השרים הבינו היטב שהחוק שלי נכון למדינה והצביעו בעדו, אך כנראה שגורמים אינטרסנטיים בישראל ביתנו חושבים שרוכשי דירות צריכים להמשיך לממן עורכי דין של חברות הבנייה. עצוב שדווקא מפלגה כמו ישראל ביתנו המחוייבת להקלה על מצוקת אוכלוסיות חלשות המבקשות דיור מוזל מתנגדת להצעת חוק שכזאת".

שטרית הוסיף כי "בתקופה בה מחירי הנדל"ן בשמיים, חיובם של הרוכשים בתוספות של עשרות אלפי שקלים היא שערורייתית. חברת הבניה משתמשת במכירת הדירות כמנוף לכיסוי כל השירותים המשפטיים שהם מקבלים מעורכי הדין כשהלקוח הוא המממן והחוק יכל לשים סוף לתופעה המכוערת הזאת".