ה"ייקים" הגיעו לכאן בחלקם לפני מלחמת העולם השנייה, וחלקם חבוטים וחסרי כל לאחר המלחמה ההיא.המוזיאון ליהדות דוברת גרמנית בתפן מציע סיור שונה המשקף את העושר הגדול ותרומתם של הקהילות היהודיות בארצות דוברות גרמנית לארצות אלו, על תחומי התרבות, הרפואה, התעשייה, החינוך ועוד

את העושר התרבותי והמקצועי הרב הביאו איתם העולים מהארצות דוברות גרמנית לפני ואחרי המלחמה לארץ ישראל. המוזיאון המחודש בהנהלת רותי אופק (ילידת אוסטריה) מציג בימים אלו תוצאה מחקר, ראיונות, צילומים, חפצים תעודות ועוד ההופך את המוזיאון למרכז המידע המחקרי הגדול ביותר למורשת הייקים ותרומתם להקמת המדינה והתפתחותהבתחומי המסחר, הרפואה, הבניה, התעשייה, התרבות והחינוך.

המוזיאון החל בארכיונו של ה"ייקה" ישראל שילוני מנהריה, הועבר והוקם מחדש כמוזיאון ביזמתו של התעשיין סטף ורטהימר, ייקה בעצמו, ובתמיכה של ארגון יוצאי מרכז אירופה.

במוזיאון ניתן לצפות במצגות אינטראקטיביות בנושאים התיישבות, כלכלה תעשייה ומסחר, אדריכלות, רפואה, משפט ואומנויות הבמה כולן בגיבוי אקדמי. החומרים נאספו מארכיונים ומבתיהם הפרטיים של הייקים. המצגות כולן, במסכי מגע, זמינות לקהל הרחב ומאפשרות לימוד קל יותר וגם מעמיק, בשפה ברורה, בצילומים אותנטיים, בסרטונים וצילומי תעודה כל אחד מהנושאים. הבהירות והזמינות הופכים חומרי ארכיון לחומרים ויזואליים חשובים וקליטים. המוזיאון שמר על הקונספט הנושאי שלו כאשר עברם המפואר של יהודי מרכז אירופה מיוצג, גם בחלוקה נושאית בתצוגה על קירות המוזיאון.

עוד במוזיאון: תערוכה וחדר משוחזר מביתו של האמן הייקה הרמן שטרוק שהושאל ממיקי ברנשטיין ומכיל מלבד תחריטיו של שטרוק צילומים שנעשו בביתו, שתוכנן ע"י אלכס ברוואלד, חפצים אותנטיים, מסמכים וספרי אורחים המעידים על פעילותו רחבת ההיקף של שטרוק בארץ ישראל.

המוזיאון ליהדות דוברת גרמנית והמוזיאון הפתוח בתפן שעות פתיחה: א' - ה' 17:00-09:00, ו'- סגור, שבת- 17:00-10:00.

מחיר: מבוגר - 20 ₪, ילד/פנסיונר- 18 ₪ לחיילים הכניסה חינם!

המוזיאון הפתוח בתפן - 04-9109600

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS