במסגרת מבצע אכיפה מרוכז של 24 שעות, כחלק מפעילות האכיפה המוגברת נגד פלישות לאדמות מדינה, תפסו מפקחי מינהל מקרקעי ישראל, היחידה לפקוח בשטחים הפתוחים, ושוטרי משטרת ישראל שטח עצום בגודל 1,500 דונם של שדות חקלאיים בלתי חוקיים, שנזרעו על אדמות מדינה ללא היתר. מפקחי המינהל חרשו את השדות בכדי להסיר את הגידולים. לחקלאים הפיראטיים שפלשו לאדמות המדינה נגרמו נזקים של עשרות אלפי שקלים, בשעה שיכלו לשכור את הקרקעות בצורה חוקית – ולשלם 2 ₪ לדונם. יחידות הפיקוח והמשטרה מחמירים בתקופה זו את האכיפה נגד הפלישה לאדמות מדינה בנגב

מפקחי מינהל מקרקעי ישראל והסיירת הירוקה, בליווי כוחות כבדים של שוטרי משטרת ישראל ויחידת מתפ"א, ביצעו היום מבצע אכיפה מרוכז בהיקף חסר תקדים בשנים האחרונות, במסגרתו נתפסו 1,500 דונם של אדמות מדינה, ב- 28 חלקות שונות ברחבי הנגב, שפולשים השתמשו בהן לחקלאות בלתי חוקית, באיזור רהט, ערוער ושגב שלום.

המבצע רחב ההיקף התמקד בפינוי של פלישות חקלאיות, שחלקן נעשו לשטחי אש צה"ליים, ורובן לשטחים המיועדים להשכרה עונתית לבדואים תושבי האיזור למטרות חקלאות ומרעה, בהיקף כולל של כ- 1,500 דונם, בהם פולשים זרעו גידולים חקלאיים, בעיקר חיטה, על אדמות המדינה.

מפקחי המינהל תפסו את הקרקע וחרשו את הגידולים כדי להשמידם, ובכך גרמו לפולשי הקרקע נזק כלכלי של עשרות אלפי שקלים והחזירו את הקרקע, לחזקת המדינה בפועל. בשבוע שעבר פעל מינהל מקרקעי ישראל במתכונת דומה באיזור קרית אתא ורכסים, שם פינו מפקחי המינהל שדות בלתי חוקיים על אדמות מדינה בשטח כולל של כ- 300 דונם.

במינהל מסבירים כי ישנה תופעה של משפחות בדואיות מסויימות המנסות להשתלט בכוח על אדמות מדינה ולגרש בדווים שקיבלו את הקרקע בהקצאה כחוק, ומשלמים תמורת השימוש בקרקע. במקרים כאלו המדינה נוקטת מנהג בעלים ותופסת את השטחים הפלושים.

שלמה ציזר, ממונה הפיקוח במחוז דרום של מינהל מקרקעי ישראל, אומר: "אדמות המדינה החקלאיות בנגב, כמו הקרקע שפינינו השבוע, עומדות להשכרה עונתית לחקלאים בדואים, שיכולים לשכור אותן במחיר מגוחך, 2 ₪ לדונם ל- 9 חודשים. אם הפולשים היו נוהגים בצורה חוקית, מגישים בקשה ועובדים לפי החוק, הם יכלו לקבל 250 דונם במחיר של 500 ₪ ל- 9 חודשים. במקום זאת הם העדיפו לעבור על החוק, וחריש השדות שביצענו כפעולת אכיפה גרם להם נזקים כלכליים של עשרות אלפי שקלים ואובדן של עונה. הם כבר ילמדו את הלקח"

תופעת הפלישות החקלאיות בנגב, המכונה "פלישה בעיבודים", נמצאת בירידה חדה מאז ביצעו במינהל מקרקעי ישראל מבצע אכיפה מרוכז לפני 4 שנים, במסגרתו נתפסו ונחרשו 12,000 דונם של קרקע חקלאית פיראטית. בשנים קודמות היה מדובר בתופעה שהקיפה עשרות אלפי דונמים כל שנה, אך בשנתיים האחרונות מעריכים במינהל מקרקעי ישראל כי היקף התופעה ירד משמעותית, לפחות מ- 4,000 דונם בשנתיים האחרונות.

הסיבה לכך נעוצה בעלויות הסמליות בהן משכיר מינהל מקרקעי ישראל את הקרקע באופן חוקי (2 ₪ לדונם ל- 9 חודשים), מול מדיניות היד הקשה שמפעיל המינהל מול פולשים, במסגרתה נחרשים שדות פיראטיים ויבוליהם נהרסים, תוך גרימת נזק כלכלי כבד ביותר לפולשים.

בצוות האכיפה המשותף שמוביל מינהל מקרקעי ישראל במאבק נגד פלישות הקרקע בנגב מתכננים את המשך המאבק במכת הבנייה הבלתי חוקית והפלישות החקלאיות לאדמות מדינה בנגב, במסגרתו מתוכננים בתקופה הקרובה עוד מבצעי אכיפה מרוכזים רבים.