מאות מפעילי ישראל חופשית ברחבי הארץ השתתפו היום (שבת) בהפגנה ראשונה מסוגה בעולם. את השלטים החליפו סמארטפונים ואת המגפון החליפו הודעות בצ'אט ("פטפטת") של אפליקציית Waze. המפגינים הקלידו הודעות ודיווחו למשתמשי האפליקציה הפופולרית שהיו בדרכים על כבישים בהם לא פועלת תחבורה ציבורית עד צאת השבת

במהלך הפעילות, שהתקיימה החל מהשעה 10 בבוקר ועד לשעות אחר הצהריים, היה ניתן לראות על גבי המפה באתר האינטרנט של Waze מאות הודעות מכל רחבי הארץ: מבאר שבע, ראשון לציון, ירושלים, תל אביב, חולון, רמת גן, כפר סבא, רעננה, הרצליה, חדרה, חיפה, הקריות ואזורים נוספים, בהן התלוננו המפגינים על אי הגעת התחבורה הציבורית למקום מגוריהם. התוצאה היתה פסיפס של הודעות, שכיסה את רוב מפת המדינה ואשר נחשפו אליו לפי ההערכות מאות אלפי נהגים.

בין המסרים שנכתבו: "כביש החוף חסום לאוטובוסים עקב סטטוס קוו על הכביש", "מחכה לקו 14 מיום חמישי בערב. מישהו יודע מה קרה לו?", "תקוע בבית כי אין תחבורה ציבורית בשבת" ומאות הודעות נוספות בנושא.

עילאי הרסגור הנדין, רכז האינטרנט הארצי של ישראל חופשית ויוזם ההפגנה, מוסר כי "אפליקציית Waze הפכה כבר לחלק מחייהם של נהגים רבים, שלצערנו נאלצים להחזיק רכב פרטי בשל העובדה שאין להם אלטרנטיבה בשבת. החלטנו להגיע אליהם בדיוק ביום בו הם מרגישים יותר מכל את מחיר הסטטוס קוו. חיפשנו דרך יצירתית לאפשר לפעילים שלנו, שאינם יכולים להתאסף במקום אחד ללא תחבורה ציבורית, להפגין ביחד ובמקביל מכל מקום בו הם נמצאים ומצאנו ב Waze את הדרך המושלמת לעשות זאת.

יהיו שיגידו שמדובר בגימיק, אך בעינינו זוהי פעילות קלילה ואפקטיבית המיועדת לעורר את דעת הקהל לקראת הצעדה שנערוך ביום שישי הקרוב. אני מקווה שכפי שאנחנו משתמשים בטכנולוגיה כך גם ממשלת ישראל תבין שאנחנו נמצאים במאה ה-21 ותפסיק לנפנף במכתב הסטטוס קוו מלפני 64 שנה, שאין לו שום רלוונטיות במציאות העכשווית".

כאמור, תנועת ישראל חופשית לא מתכוונת להזניח את צורת ההפגנה המסורתית, וכבר ביום שישי בצהריים תצא מכיכר דיזנגוף לכיכר הבימה צעדה תחת הכותרת "תחבורה ציבורית בשבת – הולכים על זה". פעולות אלה נעשות במחאה על הודעתו של שר התחבורה ישראל כץ, לפיה לא יתן אישור להפעלת תחבורה ציבורית בשבת.

כמו כן, נערכת תנועת ישראל חופשית לקראת כינוס הנהלת עיריית תל אביב ב-23 בחודש, בו אמורה הקואליציה העירונית לדון ביישום החלטת מועצת העיר להפעיל תחבורה ציבורית בשבת.