810 יחידות דיור יוקמו בפרוייקט מהפכני בכפר הערבי פורדיס: בניינים בגובה 5 קומות יוקמו לראשונה ביישוב ערבי - ישראלי

מינהל מקרקעי ישראל הפקיד לאחרונה תכנית ל810 יח"ד בשכונה המזרחית החדשה בפורדיס , המשתרעת על שטח של כ-615 דונם בכפר הערבי פורדיס הסמוך לזכרון יעקב.

הפרוייקט הוא פרוייקט ראשון מסוגו במגזר הערבי, המתייחד בתמהיל הבנייה המגוון שלו. הבנייה בשכונה החדשה תכלול סוגים שונים של בניני מגורים בסגנונות שונים, חלקם חדשים בתכנון מגורים למגזר הערבי בישראל.

בתי השכונה החדשה יכללו גם בנייני מגורים משותפים, בגובה חמש קומות, בנייה רוויה של 8 יח"ד לדונם נטו וגם בנייה צפופה פחות, הנחשבת כמסורתית במגזר הערבי, של 2 יחידות דיור לדונם.

דגם בנייה זה הינו חדשני בחברה הערבית הכפרית, והציב אתגרים תכנוניים ביחס לארגון השטחים הציבוריים ותפקודם ושמירה על פרטיות מירבית של כל יחידת דיור.

בפורדיס המונה כ 11,0000 תושבים (נכון ל סוף 2009) קיימים כיום שלושה מרקמי מגורים עיקריים:

- שכונות וותיקות - כ-1,800 יח"ד בצפיפות נטו ממוצעת של כ-6 יח"ד לדונם.

- גבעת פרדיס – שכונה בתהליכי בנייה ואכלוס עם קיבולת של כ-1,100 יח"ד בצפיפות נטו ממוצעת של 5 יח"ד לדונם.

- השכונה המזרחית- הנמצאת בתכנון

התכנית לשכונה החדשה נותנת מענה למגורים בישוב לפחות עד שנת 2030 והיא מציעה גם פתרונות למחסור בשטחי ציבור בישוב, בשיעור של כ-50% משטח התכנית.

בתוך כך מציעה התכנית שטחים לגני ילדים, בית-ספר יסודי, בית-ספר על-יסודי ופארק יישובי. התכנית מהווה דוגמא ראשונה מסוגה לבנייה רוויה מודרנית המשלבת אופי כפרי ועירוני. במינהל מקרקעי ישראל מקווים כי לא יירשמו התנגדויות לתוכנית שהופקדה, והבנייה תצא לדרך בתהליך מהיר.

התכנית נערכה בשיתוף פעולה הדוק ומתמשך עם הרשות המקומית ועם הוועדה המקומית לתכנון ובנייה שומרון. אופי הבינוי ודגמי הבינוי המוצעים נקבעו בשיתוף מהנדס המועצה ולאחר שיתוף אדריכלים מקומיים בסוגיה.

השכונה המזרחית ממשיכה את הצלחת שיתוף הפעולה בין מינהל מקרקעי ישראל למועצה המקומית וועדות התכנון בשכונת גבעת פרדיס הסמוכה בהן אוכלסו כ 700 יח"ד מתוך כ-1000. התכנית נגזרת מתכנית האב של פרדיס ותואמת את התכנון המתארי המחוזי.

מחוז חיפה של מינהל מקרקעי ישראל מקדם במקביל ובאופן אינטנסיבי תכנון של אזורי תעסוקה בפרדיס, זיכרון יעקב וחוף כרמל באמצעות החברה המתכננת ובשיתוף הרשויות המקומיות ומוסדות התכנון.

התכנית מנוהלת על-ידי חב' סיטילינק השקעות בע"מ בניהולם של קלמן דינס ורוית ריכטר, ובעריכת אדר' דורית שפינט ממשרד אדריכלים עוזי גורדון, כחברה מתכננת "יעד-סיטילינק-גורדון".

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS